Matti Vanhasen vaalikone

Matti Vanhasen vaalikone puheenjohtajaehdokkaille:

https://www.suomenmaa.fi/blogit/vanhasen-vaalikone-ehdokkaille-6.21.524492.ca12e94f04

Matti Vanhanen esittää hyviä kysymyksiä Keskustan puheenjohtajaehdokkaille.
Aiheina muun muassa:

1. Santeri Alkio, omatoimisuus ja sivistys
2. Auepolitiikka
3. Yrittäminen
4. Vastakkainasettelu
5. Julkinen ja yksityinen
6. Verotus
7. Asumistuki
8. Säästäminen
9. Autoilu
10. Turvapaikan hakijat
11. Ilmasto ja ympäristö
...

16

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Antti Kaikkosen nopea vastaus löytyykin jo täältä:

      https://www.suomenmaa.fi/uutiset/kaikkonen-vastaa-vanhasen-vaalikoneeseen-34minun-keskustaani-mahtuvatniin-suviseuroissa-kavijatkuin-pridemarssien-ystavatkin34-6.3.524748.641a9834a1

      Poimitaan sieltä seuraava kohta:

      "15. Mis­sä mah­dol­li­ses­ti muis­sa asi­ois­sa kes­kus­ta voi­si nous­ta po­la­ri­saa­ti­on
      toi­sek­si vaih­to­eh­dok­si niin, et­tä ih­mi­set lei­maa­vat kes­kus­te­luis­saan ky­sei­sen tee­man ai­na au­to­maat­ti­ses­ti kes­kus­tan ruis­lei­väk­si?

      "Kyl­lä nii­tä löy­tyy, otan­pa esi­mer­keik­si vaik­ka­pa seu­raa­vat:

      1) Ta­sa­pai­noi­sen alu­e­ke­hi­tyk­sen edis­tä­mi­nen.
      2) Maa­seu­dun ja maa­ta­lou­den puo­lus­ta­mi­nen.
      3) Pie­ny­rit­tä­jyy­den ja työn­te­on ar­vos­ta­mi­nen.
      4) Per­hei­den va­lin­nan­va­pau­den ja ko­ti­hoi­don­tu­en puo­lus­ta­mi­nen.
      5) Oma­toi­mi­suu­den, it­sen­sä ke­hit­tä­mi­sen ja opis­ke­lun ar­vos­ta­mi­nen.
      6) Yh­teis­kun­nan hei­kom­pi­o­sai­sis­ta huo­leh­ti­mi­nen.
      7) Maan­lä­hei­sen ja luon­non­lä­hei­sen, suo­ma­lai­sen elä­män­ta­van ar­vos­ta­mi­nen."

      Sanaa biotalous en yllättäen löytänyt vastauksesta.

    • Anonyymi

      Lautakasa Masa voisi tehdä Sipilät ja häipyä huitin h...... vettiin julkisuudesta pysyvästi.

      • Anonyymi

        Lautakasan omakin kone yskii


    • Katri Kulmuninkin perusteellinen vastaus on jo tullut.

      https://www.suomenmaa.fi/uutiset/kulmuni-vastaa-vanhasen-vaalikoneeseen-34keskusta-voi-olla-iso-liikevain-jos-kansanliikkeeseen-mahtuu-monenlaisia-aania-mielipiteita-ja-moniarvoisuutta34-6.3.525234.f41d3d734c

      Poimitaan sieltä pari kohtaa:

      "Val­tio ei voi ei­kä tule ol­la ke­nen­kään pa­ras ka­ve­ri. On it­ses­tään sel­vää, et­tä mo­net on­gel­mat rat­ke­a­vat no­pe­am­min it­se vas­tuu­ta ot­ta­mal­la. Työn ot­ta­mi­nen on teh­tä­vä ai­na kan­nat­ta­vak­si ja es­tei­tä pie­ny­rit­tä­jyy­den tiel­tä on pois­tet­ta­va. By­rok­ra­ti­an pur­ku­tal­koi­ta on jat­ket­ta­va myös täl­lä vaa­li­kau­del­la."

      Kohtaan

      16. Mis­sä mah­dol­li­ses­ti muis­sa asi­ois­sa kes­kus­ta voi­si nous­ta po­la­ri­saa­ti­on toi­sek­si vaih­to­eh­dok­si niin, et­tä ih­mi­set lei­maa­vat kes­kus­te­luis­saan ky­sei­sen tee­man ai­na au­to­maat­ti­ses­ti kes­kus­tan ruis­lei­väk­si?

      Katri vastasi muun muassa seuraavaa:

      "Mie­les­tä­ni vih­reil­lä ei ole ko­ko­nais­val­tais­ta, suo­ma­lais­ta elä­män­ta­vas­ta läh­te­vää ja ta­lout­ta tur­vaa­vaa oh­jel­maa. Mei­dän tu­lee sel­lai­nen ra­ken­taa ja vies­tiä.

      Toi­sek­seen pyr­ki­sin et­si­mään kes­kus­tal­le lin­jan pu­hua suo­ma­lai­suu­des­ta. Kes­kus­ta­lai­nen aa­te ei ole tuon­ti­ta­va­raa, vaan se on syn­ty­nyt suo­ma­lai­sen ta­lon­poi­kai­syh­teis­kun­nan pe­ru­sai­nek­sis­ta. On suu­ri va­hin­ko kes­kus­te­lul­le, et­tä ää­ri­na­ti­o­na­lis­ti­nen puhe on val­taa­mas­sa suo­ma­lai­suu­den kä­si­tet­tä.

      Tämä joh­taa sii­hen, et­tä moni mal­til­li­nen ih­mi­nen vält­te­lee asi­as­ta pu­hu­mis­ta. Kui­ten­kin meil­lä on oi­keus ter­vee­seen kan­sal­lis­tun­tee­seen. Jos em­me puo­lus­ta Suo­men etua maa­il­mal­la, niin ei sitä ku­kaan muu­kaan tee.

      Kes­kus­tal­la tu­lee ol­la myös sel­keä lin­ja pa­ko­lais­ky­sy­myk­seen. Mei­dän suo­ma­lai­suu­den tu­lee ol­la myön­tei­nen, ei tois­ten syyl­lis­tä­mi­seen, en­nak­ko­luu­loi­hin tai vi­haan pe­rus­tu­va. "

      • Anonyymi

        Myös pankkomajuri on jo ehtinyt mielipiteensä kertoa:

        Tuleva senaattori?
        21.3.2014 18:13

        Vihervasurille tulee pää pipiksi kun aletaan oikein puhumaan energiasta.
        Jotenkin se sähkökin pitää sinne pistorasiaan tehdä.

        Vihervasurit on ulkona energia asioista kuin lumiukot-.

        Seuraava hallitus paneutuu kyllä asiaan.
        Jos itsenikin valitaan kansanedustaksi ( olen ehdolla )
        Takaan että asiaan paneudutaan ja asia panna vireille, ei jää puheeksi vain.


      • Anonyymi

        Bulgariassa oli ennen neuvostovaltaa talonpoikaisliike.


    • Hyvät kysymykset pj-ehdokkaille on Matti Vanhanen tehnyt. Ihan hyvin ehdokkaat ovat vastanneetkin, näen noista linkeistäsi.

      Kaikkonen on vastannut suppeammin. Oikeastaan kaikki sanomansa tiivistyy vastauksensa 16.kohdassa sanomaansa.

      Kulmuni on vastannut paljon vuolaammin. Hänellä ei ilmeisesti ole yhtä selkeästi tiivistettävissä olevia näkemyksiä kuin Kaikkosella. Hänellähän on tosin lyhyempi kokemuskin politiikasta kuin Kaikkosella.

      Antamiensa vastausten perusteella Kaikkosta voitaneen pitää enemmän ”peruskepulaisena” kuin Kulmunia. Kulmunin arvoissa näkyy olevan paljon sellaista, jota on myös muilla puolueilla, jopa - ja erityisestikin - vihreillä.

      Kun Kaikkonen on luultavasti ”kepulaisempi”, samalla hän on myös vanhoillisempi, rajoittuneempi uusiin näkemyksiin. Uusia näkemyksiä kuitenkin tarvitaan uusiutuvassa ajassamme, joten kepun tulevaisuutta ajatellen Kulmuni saattaisi olla puolueelle Kaikkosta parempi voimavara. No, enpähän ole kummankaan puolella tai kumpaakaan vastaan, kun en ole kepulainen; tämä oli vain sivustaseuraajan näkemys.

      Tässä vielä linkki, josta voitte lukea edellä puheena ollutta vähän lyhemmässä muodossa kuin noissa edellä olevissa linkeissä:

      https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/286826-keskustan-katri-kulmuni-suomenmaassa-vihreiden-tapa-esiintya-ainoana

      • Anonyymi

        Sanot, että et ole kepulainen. Melkoisesti sinua kuitenkin näkyy kiinnostavan kepun puheenjohtaja kilpailu. Palstan kepulaisia se ei näytä kiinnostavankaan. Elävät menneessä. Sipilässä ja vanhemmassakin kepun suuruuden ajassa. Palstan muut keskustelijat niitä kiinnostaa sitäkin enemmän.


    • Anonyymi
    • Johannes Virolaisen aikaan Suomessa saatiin aikaan punamultayhteistyöllä peruskoulu. Valtava uudistus konsanaan. Nyt olisi tarjolla valtava soteuudistus. Mielenkiinnolla seuraamme riittääkö puoluejohtajilla voimia tähän.

      • Uskon että sote-uudistus saadaan käynnistettyä tällä hallituskaudella. Nimenomaan otettua ensiaskeleet, sillä viime hallituskaudella uudistuksen suhteen tehtiin se virhe, että yritettiin hotkaista liian suuri pala kerralla. Eihän peruskoulu-uudistustakaan ajettu sisään kerralla, vaan se aloitettiin Pohjois-Suomesta ja edettiin muutamassa vuodessa kohti etelää. Saadun kokemuksen myötä korjattiin valuvikoja. Muistaakseni vielä senkin jälkeen, kun peruskoulu toimi koko maassa, luovuttiin joukko-opista, tasokursseista ja vastaavista huonosti harkituista uudistuksista. Toki sote-uudistuksen on syytä käynnistyä samaan aikaan koko Suomessa, mutta kaikkea sisältöä ei tarvitse panna toteen kerralla.


      • Pystyyn_kuollut kirjoitti:

        Uskon että sote-uudistus saadaan käynnistettyä tällä hallituskaudella. Nimenomaan otettua ensiaskeleet, sillä viime hallituskaudella uudistuksen suhteen tehtiin se virhe, että yritettiin hotkaista liian suuri pala kerralla. Eihän peruskoulu-uudistustakaan ajettu sisään kerralla, vaan se aloitettiin Pohjois-Suomesta ja edettiin muutamassa vuodessa kohti etelää. Saadun kokemuksen myötä korjattiin valuvikoja. Muistaakseni vielä senkin jälkeen, kun peruskoulu toimi koko maassa, luovuttiin joukko-opista, tasokursseista ja vastaavista huonosti harkituista uudistuksista. Toki sote-uudistuksen on syytä käynnistyä samaan aikaan koko Suomessa, mutta kaikkea sisältöä ei tarvitse panna toteen kerralla.

        Sote saattaa kaatua tähän herraan:

        https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006191458.html

        "Hallitus kutsui kunnat neuvottelemaan erillisratkaisusta Helsingin juhlaviikkojen avajaispäivänä – Vapaavuori: ”Tämä lähtee huolestuttavan huonosti liikkeelle”


      • inti kirjoitti:

        Sote saattaa kaatua tähän herraan:

        https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006191458.html

        "Hallitus kutsui kunnat neuvottelemaan erillisratkaisusta Helsingin juhlaviikkojen avajaispäivänä – Vapaavuori: ”Tämä lähtee huolestuttavan huonosti liikkeelle”

        Erillisratkaisuun ei ole tarvetta kuin Helsingissä ja Uudellamaalla, joilla on yhteinen keskussairaala, mutta Helsinki on kieltämättä niin iso, että ansaitsisi olla oma sotealueensa. Jos Helsinki ja muu Uusimaa eriytettäisiin, sille muulle Uudellemaalle joudutaan perustamaan oma keskussairaalansa tai maakunta joutuisi tekemään Helsingin kanssa erikoissopimuksen, millä ehdoilla se voi käyttää Helsingin keskussairaalan palveluja.

        Jan Vapaavuoren hapan ilme (kuvassakin) kertoo, että hän vastustaa hallituksen esitystä vain periaatteesta ja ettei hän ole saamassa kavereita muista kaupungeista.


    • Anneli Saarikko julkaisi oman viiden kohdan listansa Keskustan suunnasta. Hän kiinnitti huomiota seuraaviin seikkoihin.

      1. Kes­kus­tan vah­va kent­tä

      Tässä kohtaa hän kiinnittää huomiota sosiaaliseen mediaan ja näkyvyyteen siellä. On totta, että sosiaalisesta mediasta ja keskustelupalstoista on muodostunut poliittis-ideologisia taistelukenttä.

      2. Puo­lu­e­ken­tän sir­pa­loi­tu­mi­nen

      "Seu­raa­vien vuo­sien suu­ri tais­to käy­dään mei­dän ja vih­rei­den vä­lil­lä."

      Myös perussuomalaisilla lienee sanottavaa tässä asiassa. Tulevaisuudessa taistelu tullaan käymään tiiviin kaupunkirakentamisen ja väljemmän asumisen välillä? Suhtautuminen valtioon ja asiantuntijoihin saattaa myös muodostua jakolinjaksi. Onko vihreä politiikka mahdollista ilman tiukkaa valtiokontrollia ihmisten tekemisiin ihan kaikissa asioissa?

      3. Yh­teis­kun­nan vä­es­töl­li­nen ja alu­eel­li­nen ra­ken­ne­muu­tos.

      Suomi kaupungistuu hyvää vauhtia. Siinäpä haastetta.

      4. Maa­il­man mai­se­ma on epä­var­ma ja en­nus­ta­ma­ton.

      "Il­mas­ton­muu­tos ja siir­to­lai­suus ovat ai­kam­me suu­ria ky­sy­myk­siä. Ne muu­ten kie­tou­tu­vat juu­ri­syil­tään osit­tain vah­vas­ti yh­teen."

      Keskustan pitäisi siis pystyä vaikuttamaan Euroopan ulkopuolella? Minkälaista voisi olla maailmanlaajuinen keskustapolitiikka? Pienyrittäjyyteen kannustavaa? Suurkaupungistumiskehitystä hillitsevää? Läheisyysperiaate?

      5. Iden­ti­tee­tit ja ide­o­lo­gi­at lyö­vät kät­tä.

      " Maa­il­ma ym­pä­ril­läm­me taas pe­rus­tuu iden­ti­teet­ti­po­li­tiik­kaan. Sii­nä läs­nä ole­vak­si pää­ty­vät asi­a­si­säl­tö­jä enem­män ar­vo­ky­sy­myk­set ja joko-tai -ajat­te­lu."

      "Alu­e­po­li­tiik­ka yk­sin ei rii­tä, ei­kä maa­ta­lous. Per­he­po­li­tiik­ka tar­jou­tuu vah­vak­si vaih­to­eh­dok­si, sa­moin kou­lu­tuk­sen tasa-ar­vo."

      Saarikkokaan ei mainitse biotaloutta. Eikö tulevaisuuden kannalta kuitenkin ole välttämätöntä suhteuttaa talous luonnon entrooppisiin virtauksiin? Biotalous olisi talousmuoto, joka toimii maailmanlaajuisesti. Läheisyysperiaatteen kanssa se voisi huomattavasti helpottaa maailmanlaajuista Ilmasto-ongelmaa.

    • Anonyymi

      Ei ole ihme keskustaväen karkaaminen perussuomalaisiin harvaan asutuilta seuduilta polttoaineveron kovin korotusten takia. Keskusta tuhoaa itsensä vihervassareiden juoksupoikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      94
      3602
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      45
      2972
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      76
      2433
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2358
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2311
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2287
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2177
    8. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2173
    9. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      117
      2138
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2020
    Aihe