KEPU:n tiedotuspäällikkö Markku Rajala sai tuomion törkeästä rattijuoppoudesta.
Rajala karautti juhannuksena autollaan kännissä ulos tieltä. Poliisin tullessa Rajala oli niin sekaisin ettei muka tiennyt ajoiko hän vai ei.
Muita tunnettuja KEPUlaisia rattijuoppoja ovat Tanja Karpela ja Heikki "MTK" Haavisto.
KEPUvaikuttaja kärähti rattijuoppoudesta
4
312
Vastaukset
- Pas2
Pietarsaaren satamaan saapuneen rahtialuksen kapteeni puhalsi alkometriin 3,1 promillen lukeman. Luotsista huolimatta kapteeni yritti ohjata noin 150 metriä pitkää, noin 8 000 tonnin lipeälastia kuljettanutta alusta satamaan itse. Alus oli vähällä törmätä laituriin.
Luotsin mukaan kapteeni alensi jo väylällä kaksi kertaa aluksen nopeutta niin paljon, että alus oli vähällä menettää ohjauskykynsä tuulen puhaltaessa voimakkaasti. Satamassa ei enää syntynyt mitään vaaratilannetta.
Aluksen ollessa kiinnittymässä laituriin kapteeni pysäytti laivan koneet, lähti komentosillalta ja vetäytyi hyttiinsä. Luotsin käskystä koneet käynnistettiin uudelleen, ja alus saatiin turvallisesti laituriin.
Poliisipartio nouti kapteenin hytistä ja toimitti verikokeeseen. Alus purjehtii Italian lipun alla. Kapteeni on Suomen kansalainen. Poliisi jatkaa tapauksen tutkintaa.
STT- oikolukija
se meidän puolueesta, siis keskustasta. Ilmeisesti, koska meillä noita ongelmia oli Ahdista ja miksei Urhostakin lähtien
- siinä sanottiin
oikolukija kirjoitti:
se meidän puolueesta, siis keskustasta. Ilmeisesti, koska meillä noita ongelmia oli Ahdista ja miksei Urhostakin lähtien
siinähän sanottiin että poliisi tutkii asiaa. elikkä jos kapteeni onki demari, asiaa ei viedä eteenpäin.
- kalluppi
pystyyn onko sossuissa vai kepuissa eniten kärähtäneitä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1202012
- 1551923
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h251546- 49951
- 85919
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To23849Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue7847- 112791
Minä tunnen sinut
Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell45740Mihin olet kadonnut kaivattuni?
Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon32735