KEPUn kannatus laskussa

Uusin puolueiden kannatusmittaus osoittaa SDP:n olevan edelleen ylivoimaisesti suurin puolue.

Keskustan kannatus laski jälleen puoli prosenttiyksikköä ja on nyt 24,7 prosenttia.

Suurista puolueista kokoomus oli ainoa, jonka kannatus nousi. Kokoomusta kannatti 20,1 prosenttia vastanneista.

Alkaa taas kevään tullen näyttää siltä, että punamulta ei elä ensi juhanukseen saakka.

Kansa haluaa sinipunaa.

7

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Emeritus

      "Kansa haluaa sinipunaa."
      ----------------------
      ...ja myös sai sen, se jos mikä on isänmaan onni!

      • kansalainen - medborgare

        Nyt kansa on maistanut kylliksi kepulaista soppaa ja polttanut kielensä.

        Kansa sanoo: EI KIITOS!

        On sinipunan paluun aika.


      • Emeritus
        kansalainen - medborgare kirjoitti:

        Nyt kansa on maistanut kylliksi kepulaista soppaa ja polttanut kielensä.

        Kansa sanoo: EI KIITOS!

        On sinipunan paluun aika.

        "Kansa saanut nyt tarpeekseen Kepusta
        kansalainen - medborgare 8.3.2005 klo 11.47

        Nyt kansa on maistanut kylliksi kepulaista soppaa ja polttanut kielensä.

        Kansa sanoo: EI KIITOS!

        On sinipunan paluun aika."
        ------------------------------
        ...huvittaa nuo tuollaiset vappupuheet.
        Palataan asiaan 2007 keväällä!


      • otsikossa hymiö

        20.3.2003 HS: ”Paavo Lipponen esitti keskustalle ehtoja hallitusneuvotteluihin
        Sdp:n puheenjohtaja haluaa vaalivoittajan karsivan lupauksiaan
        Sosiaalidemokraattisen puolueen puheenjohtaja Paavo Lipponen kurmuutti ankarasti keskustaa sen vaalikampanjasta keskiviikkona. Lipponen vaati keskustaa karsimaan vaalilupauslistaansa ennen kuin sen kanssa voidaan käydä hallitusohjelmaneuvotteluihin.
        Eroavan hallituksen pääministeri oli maanantain ja tiistain muulta julkisuudelta piilossa, mutta antoi uuden hallituksen muodostamisesta haastattelun puolueensa äänenkannattajan Uutispäivä Demarin päätoimittajalle.
        Lipponen haluaa pitää auki kaikki kolme päävaihtoehtoa: keskustan ja Sdp:n, Sdp:n ja kokoomuksen sekä keskustan ja kokoomuksen hallituksen. Koska aloite kuuluu nyt keskustalle, "olemme valmiit selvittämään punamultavaihtoehtoa", Lipponen sanoo.
        Ohjelmaneuvotteluihin ei kuitenkaan voi siirtyä "ikään kuin mitään ei olisi tapahtunut vaalikampanjan aikana".
        "Ennen kuin voidaan mennä suljettuihin kammareihin puhumaan hallitusohjelmasta, keskustan on tehtävä selväksi itselleen, mitä se haluaa toteuttaa pitkästä vaalilupauslistastaan", Lipponen sanoo.
        "Suomen keskusta ei voi odottaa, että Sdp olisi keskustan katteettomien lupausten torjuja. Keskustan on kerrottava, mitä puolue todella haluaa ja kuinka se haluaa käyttää rahaa", Lipponen vaatii. "Ei parilla sadalla miljoonalla eurolla pystytä kaikkia keskustan lupauksia lunastamaan."
        Lipponen viittaa myös Irakin kriisin käyttöön vaaliaseena ja aluepolitiikkaa koskeneisiin keskustan väitteisiin, joita hän pitää paikkansapitämättöminä.
        Lipponen varoittaa haastattelussa kiirehtimästä hallitusohjelman tekoa tarpeettomasti Irakin kriisin varjollakaan.
        "Kiireesti tehdylle hallitusohjelmalle käy kuin takavuosien punamultahallituksille, joissa ohjelma heitettiin muutaman viikon jälkeen roskakoriin ja aloitettiin asioiden jatkuva veivaaminen", lehti selostaa Lipposen ajatuksia. "Vanha punamultameno ei meille kelpaa."
        Lipponen haluaa, että uusi hallitus saa aikaan koko vaalikauden kattavan yhteisen talous- ja työllisyyspolitiikan linjauksen työmarkkinajärjestöjen kanssa sekä koko vaalikauden kattavan menobudjetin.
        Pääministerikysymys ratkaistaan vasta, kun hallituspohja ja -ohjelma ovat selvillä, Lipponen näkee. Hän myös korostaa, että hallituspaikat on jaettava eduskuntapaikkojen määrän mukaisesti.
        Keskustan puoluetoimistossa tyydyttiin tiistaina vain epävirallisesti hämmästelemään Lipposen haastattelua; kukaan keskustapoliitikko ei noussut siihen vastaamaan.
        Sdp:n puoluetoimistossa pidettiin provokatiivisena kysymystä, pitäisikö keskustan julkisesti perua vaalilupauksiaan, jotta Lipponen suostuu sen kanssa neuvottelemaan.
        Haastattelua tulkittiin Sdp:ssä siten, että keskustan olisi pantava tavoitteensa tärkeysjärjestykseen ja tuotava tämä järjestys muiden puolueiden tietoon, mutta on keskustan asia, millä muodoin se tapahtuu.
        Sdp:ssä korostettiin Lipposen viestiä, että puolue haluaa yksiselitteisen ja yksityiskohtaisen hallitusohjelman, jolle hallitus pysyy uskollisena.”


      • otsikossa hymiö
        Emeritus kirjoitti:

        "Kansa saanut nyt tarpeekseen Kepusta
        kansalainen - medborgare 8.3.2005 klo 11.47

        Nyt kansa on maistanut kylliksi kepulaista soppaa ja polttanut kielensä.

        Kansa sanoo: EI KIITOS!

        On sinipunan paluun aika."
        ------------------------------
        ...huvittaa nuo tuollaiset vappupuheet.
        Palataan asiaan 2007 keväällä!

        ...


      • Otsikossa kaikki
        otsikossa hymiö kirjoitti:

        ...

        ...


    • Jorma!

      Kaikki muutokset jää virhemarginaalin sisään. Eli kyseinen gallup ei kerro mitään.

      Tulevat eduskuntavaalit ratkaisevat taas sen millä puolueella on kannatusta minkin verran. Siihen vaikuttaa myös ratkaisevasti ehdokasasettelu ja vaaleja edeltävä mediapeli.

      Tälläiset väligallupit on ihan turhia ja tyhjänpäiväsiä, ne ei kerro mitään uutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      143
      1347
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      936
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      36
      671
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      610
    5. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      588
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      25
      565
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      563
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      533
    Aihe