Burkakielto Hollantiin

Ylen uutisista oli helppo havaita että vihervasemmistolainen media on tälläisiä lakeja vastaan ja uutisoi asian negatiivisessä sävyssä ja kertoi ettei sitä todennäköisesti aiota edes noudattaa. Yle haluaa meille kalifaatin ja sharia-lain.
Sitten näytettiin vielä oikeistopopulistisen puolueen puheenjohtajan kuvaa jolla annettiin rivien välistä ymmärtää että tämä on natsien salajuonia


https://yle.fi/uutiset/3-10903032

Hollannissa astuu tänään voimaan laki, joka kieltää kasvot peittävien vaatteiden käytön julkisissa rakennuksissa ja julkisissa kulkuneuvoissa.

Kiistellystä laista käytetään julkisessa keskustelussa nimeä burka-kielto, vaikka se koskee kaikkia kasvot peittäviä asusteita, kuten hiihtomaskeja ja kypäriä.

Burka on joidenkin musliminaisten käyttämä kangasvaate, joka peittää koko vartalon kasvoineen. Laki kieltää burkan lisäksi niqabin eli kasvohunnun käytön.

Laki määrää 150 euron sakon niille, jotka käyttävät kasvoja peittäviä vaatteita hallintorakennuksissa, kouluissa, terveyskeskuksissa ja julkisissa kulkuneuvoissa. Sakon saa, jos ei suostu pyynnöstä huolimatta riisumaan kasvot peittävää vaatetta.

Kielto ei koske kasvojen peittämistä kaduilla.

Kiisteltyä lakia on yritetty saada voimaan vuodesta 2006 ja sitä on arvosteltu muun muassa Hollannin perustuslain takaaman uskonnonvapauden vastaiseksi. Senaatti hyväksyi lain lopulta vuonna 2018.

Kiellon odotetaan törmäävän hankaluuksiin. Hollannin toiseksi suurin sanomalehti, rotterdamilainen Algemeen Dagblad, kertoo (siirryt toiseen palveluun), että maan suurimmat julkisen liikenteet palveluntarjoajat eivät aio valvoa lakia.

Burkakielto on Euroopan maista voimassa Belgiassa, Bulgariassa, Itävalllassa, Ranskassa ja Tanskassa.
29<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Niin? Mielestäni ongelma ei ole burkhat vaan niiden kantajat. Eli pitäisi ehdottomasti saada muslimikielto Eurooppaan.

Laskelman mukaan Hollannisakin on muslimienenmmistö viimeistään vuonna 2047!

Pitää keskittyä oleelliseen. Muuten koko Eurooppa ja euroopalainen sivilisaatio on tuhon oma kahdessa sukupolvessa.

3Äänestä
  • Kuuluuko islam muka sivistysvaltioihin?

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuuluuko islam muka sivistysvaltioihin?

    Totta kai kuuluu siinä kuin muutkin uskonnot.

    Sun hullujas kysely vaa jatkuu.
    Kuuluuhan Suomen rikollisin puolue persutkin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Totta kai kuuluu siinä kuin muutkin uskonnot.

    Sun hullujas kysely vaa jatkuu.
    Kuuluuhan Suomen rikollisin puolue persutkin.

    Miten olis tällanen borneolainen ihmissyöjäkultti, kuuluuko sekin sivistysvaltioon?

    Tai Daavidin oksa?

    Totta kai ne kuuluu!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Totta kai kuuluu siinä kuin muutkin uskonnot.

    Sun hullujas kysely vaa jatkuu.
    Kuuluuhan Suomen rikollisin puolue persutkin.

    Herää jo tähän päivään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Totta kai kuuluu siinä kuin muutkin uskonnot.

    Sun hullujas kysely vaa jatkuu.
    Kuuluuhan Suomen rikollisin puolue persutkin.

    Rikollisuuden osalta ei ole demareita voittanutta suomen polittisella kartalla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Totta kai kuuluu siinä kuin muutkin uskonnot.

    Sun hullujas kysely vaa jatkuu.
    Kuuluuhan Suomen rikollisin puolue persutkin.

    Mikset mene sinne tiedät kyllä minne, siellä ei persuja ole.
    Ei sinun täällä tarvi olla, sitäpaitsi emme edes halua sinua tänne.
    Suvaitsevaisuudesta siellä on sinulle tuleva pieni pettymys.

    Äänestä

"Totta kai kuuluu siinä kuin muutkin uskonnot.

Sun hullujas kysely vaa jatkuu.
Kuuluuhan Suomen rikollisin puolue persutkin."
Voi pikkumoktaria.

Äänestä
  • Ihmettelee sitä väkisinkin, kun joku kysyy jatkuvasti samaa älytöntä kysymystään.


    Perussuomalaiset tosiaan ovat Suomen rikollisin puolue.

    Mikä sua ny siin korpee.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ihmettelee sitä väkisinkin, kun joku kysyy jatkuvasti samaa älytöntä kysymystään.


    Perussuomalaiset tosiaan ovat Suomen rikollisin puolue.

    Mikä sua ny siin korpee.

    Mees ny vaan sinne korpeen ja pysy siellä saatanan troglodyytti!

    Äänestä

Bukkakiellossa ei ole mitään järkeä - ainoa järkevä peruste niiden kieltämiseen voisi olla se että ihminen tulisi olla tunnistettavaissa - tosin tuolloin pitäisi loogisesti kieltää kaikki sellaiset asusteet jotka estävät ihmisen tunnistamisen.

Länsimaissa ei ole perinteisesti mitään lakeja pukeutumisesta joitain julkisia paikkoja koskevia siveyssääntöjä lukuunottamatta, pukeutuminen on yksityisasia ja ihmisen oma asia. Mutta ns. nationalistit eivät ymmärrä mitä tämä vapaus tarkoittaa - se tarkoittaa että nainen saa pukeutua myös burkaan jos haluaa, mutta kenelläkään imaamilla ei ole länsimaissa oikeutta pakottaa naista pukeutumaan siihen.

Totuus on että näiden burkan kieltäjien ainoa motiivi niiden kieltämiseen on se, että "oikeauskoisten enemmistö" haluaa osoittaa "vääräuskoisten vähemmistölle" mistä kana pissii. Tämänkin paradoksi en, ettei länsimaissa tosiasiassa ole olemassa mitään oikeauskoisten enemmistöä koska meillä on kuitenkin myös uskonnonvapaus. Jos taas tarkoitus on osoittaa että läänsimaissa tulee pukeutua länsimaalaisesti, niin taas menee metsään: meillä tulisi nimittäin ensin olla laki joka määrittelee sen länsimaalaisen pukeutumisen.

Mutta no, tämän me jo tiedämme - näiden ns. nationalistien kognitiiviset taidot ovat kovin puutteelliset.

Äänestä
  • "Bukkakiellossa ei ole mitään järkeä - ainoa järkevä peruste niiden kieltämiseen voisi olla se että ihminen tulisi olla tunnistettavaissa - tosin tuolloin pitäisi loogisesti kieltää kaikki sellaiset asusteet jotka estävät ihmisen tunnistamisen."

    Tässä laissahan juuri nimenomaan kielletään kaikki kasvot peittävät asusteet, ja juuri tunnistamisen tarpeen takia.

    Ihme vouhotusta ja tahallaan väärinymmärrystä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Bukkakiellossa ei ole mitään järkeä - ainoa järkevä peruste niiden kieltämiseen voisi olla se että ihminen tulisi olla tunnistettavaissa - tosin tuolloin pitäisi loogisesti kieltää kaikki sellaiset asusteet jotka estävät ihmisen tunnistamisen."

    Tässä laissahan juuri nimenomaan kielletään kaikki kasvot peittävät asusteet, ja juuri tunnistamisen tarpeen takia.

    Ihme vouhotusta ja tahallaan väärinymmärrystä.

    No en tarkoittanut nimenomaan tuota Hollannin lakia, vaan yleisesti nimenomaan äärioikeistolaisten intoa kieltää nimenomaan burkhat.

    Äänestä

  • Onneksi tuolla lähi-idässä on niin suvaitsevainen ja naisia kunnioittava kulttuuri, että ihan käy kateeksi.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No en tarkoittanut nimenomaan tuota Hollannin lakia, vaan yleisesti nimenomaan äärioikeistolaisten intoa kieltää nimenomaan burkhat.

    Eli äärioikeiston ajamana sama laki on vastustettava, mutta muuten kyllä ihan ok.

    Outoa, perin outoa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eli äärioikeiston ajamana sama laki on vastustettava, mutta muuten kyllä ihan ok.

    Outoa, perin outoa.

    Ei siinä mitään outoa ole, äärioikeisto vaatii ensin nimenomaisesti burkhakieltoa ja sitten päädytään kompromissiin että tulee kieltää kaikki peittävä vaatetus, koska muille puolueille ei käy burkhien kielto, mutta tunnistamisen estävän vaatuksen kielto voidaan hyväksyä.

    Äänestä

  • Tarkistahan omat kognitiiviset kykysi tai edes yleistietoutesi, latelet asian vierestä. Imaami ja miehet määrää tasan tarkkaan väkivallan uhalla miten musliminainen saa pukeutua, mistään länsimaiden laeista piittaamatta. Juuri burkha estää tunnistamisen, passikuvaanhan ei tarvitse nakuna olla. Uskonnonvapaudesta se, että samat äijät näkyy tietävän mitä länsimainen vaatetus tarkoittaa ja myös itse pukeutuvat niin - muodissa mukana. Burkhakielto olisi vapauttava viesti naisille, kun ei kuulemma koraanikaan sitä vaadi. Kyllä siinä säilytetään mahdollisuus liikkua naamioituneena. Ja ettei tarvitse työllistyä, uskonnonvapauden nojalla.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tarkistahan omat kognitiiviset kykysi tai edes yleistietoutesi, latelet asian vierestä. Imaami ja miehet määrää tasan tarkkaan väkivallan uhalla miten musliminainen saa pukeutua, mistään länsimaiden laeista piittaamatta. Juuri burkha estää tunnistamisen, passikuvaanhan ei tarvitse nakuna olla. Uskonnonvapaudesta se, että samat äijät näkyy tietävän mitä länsimainen vaatetus tarkoittaa ja myös itse pukeutuvat niin - muodissa mukana. Burkhakielto olisi vapauttava viesti naisille, kun ei kuulemma koraanikaan sitä vaadi. Kyllä siinä säilytetään mahdollisuus liikkua naamioituneena. Ja ettei tarvitse työllistyä, uskonnonvapauden nojalla.

    Niin ja Ruotsissahan joku matubussikuski oli kieltäytynyt päästämästä bussiin naista jolla oli sortsit ja toppi päällä. Kuulemma oli väärin pukeutunut. Kai siellä kohta jaetaan kaapuja bussimatkoille...Islamisointi on valitettavan pitkällä Ruotsissa.

    Äänestä

Minäkin alan kulkea ninjapuvussa, mutta sitä ennen minun on perustettava uskonto, joka määrää minut kulkemaan ninjapuvussa.

Mitä, enkö minä muka saa perustaa omaa uskontoa!

Tää on niin epistä.

Äänestä
  • Kyllä sinä saat perustaa uskonnon.

    Älä epistele syyttä suotta.

    Äänestä

Sama Suomeen eli burkakielto kuten Ranskassa ja Tanskassa.
Kaavut ei kuulu Suomeen.
Maassa maan tavalla.
Kaavunaiset saa painua takaisin sinne kaapumaihin.
Suomalaisia tapoja ja kulttuuria tulee kunnioittaa Suomessa.
Jos ei KELPAA.niin Ovi on auki maailmalle.
Good bye!

1Äänestä
  • Kohta tulee 11 Isis ”Sannaa” lapsineen lisää Suomeen elämään Islamilaista elämäämsä, eli ikuisenelatuksen statuksella lisääntymään holtittomasti.....

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kohta tulee 11 Isis ”Sannaa” lapsineen lisää Suomeen elämään Islamilaista elämäämsä, eli ikuisenelatuksen statuksella lisääntymään holtittomasti.....

    Nämä salafistinaiset ovat varsinaisia porttoja ne saavat uskontonsa varjolla paneksia ja tehdä lapsia kuinka monen islamistiäijän kanssa haluavat.Ja Kela maksaa.......

    Äänestä

Kaikki kiellot millä hankaloitetaan muslimien maahantunkeutumista ovat kotiinpäin.

Jos minä saisin päättää kiristäisin avustukset minimiin. Soluasunnot, ilmainen kouluruokailu, mahdollisimman nopea lupakäsittely ja suurin osa ulos maasta.

Ja se pieni pronsentti joka saa jäädä, asutettaisiin kanta-suomlaisten joukkoon (ei Itä-Helsingin tai Varissuon kaltaisia ghettoja Suomeen) ja suomankieli pitäisi opetella parissa vuodessa ja sitten töihin.

Näillä spekseillä tulijoita tuskin olisi harmiksi saakka.

Tästä voisi joku teettää suomalaisilla kyselyn, veikkaan että suurin osa allekirjoittaisi nämä speksit. Vihervassaritoimittajat ja keskittynyt media eivät tietenkään hoida asiaa näin.

Äänestä

Juuri noin, ei tarvitsisi laittaa rajoja kiinni. Riittää kun maan vetovoimaisuutta vähennetään, kuten monet Euroopan maat ovat tehneetkin.

Mikäli Suomi syöttää, pukee, asuttaa, kouluttaa, sisustaa, maksaa lääkärikäynnit ja liikkumisen ja vielä rahaa lomamatkoille kotimaahan, olemme pian pulassa.

Nämä kaikki seikat ovat päättäjien käsissä ja me veronmaksajat, jotka kaikki laskut maksamme, voimme vaatia, että homma toimii.

Äänestä

Ongelma on vihervassarimediassa, joka muokkaa ihmisten mielipiteitä ja tyhmä kansa ei ajattele omilla aivoillaan, vaan uskoo tuon shaipan.

1Äänestä
  • Taanoin julkaistussa tutkimuksessa jonka olivat tehneet kolme suomalaista yliopistoa yhdessä.Tuli esiin että, Vihreät jossa naisten osuus on suurin kannattajista, ei olla huolissaan vanhustenhoidosta, vaan irakilaisten miesten hyvinvoinnista suomessa.Inhoan todellakin näitä suvakkivalaita ja heidän puolueenjohtajaa Ohisalo.

    Äänestä

  • ciccero kirjoitti:

    Taanoin julkaistussa tutkimuksessa jonka olivat tehneet kolme suomalaista yliopistoa yhdessä.Tuli esiin että, Vihreät jossa naisten osuus on suurin kannattajista, ei olla huolissaan vanhustenhoidosta, vaan irakilaisten miesten hyvinvoinnista suomessa.Inhoan todellakin näitä suvakkivalaita ja heidän puolueenjohtajaa Ohisalo.

    Et ole ainoa. Oman maan hyvinvointivaltion rakentajat jälkeläisineen kelpaavat vain veronmaksajiksi. Joka asiassa kaksoisstandardein liikkeellä.

    Äänestä

enpä ihmettele yhtään. Vihervassarit ovat pahinta mitä Suomessa voi olla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ylen uutisista oli helppo havaita että vihervasemmistolainen media on tälläisiä lakeja vastaan ja uutisoi asian negatiivisessä sävyssä ja kertoi ettei sitä todennäköisesti aiota edes noudattaa. Yle haluaa meille kalifaatin ja sharia-lain.
Sitten näytettiin vielä oikeistopopulistisen puolueen puheenjohtajan kuvaa jolla annettiin rivien välistä ymmärtää että tämä on natsien salajuonia


https://yle.fi/uutiset/3-10903032

Hollannissa astuu tänään voimaan laki, joka kieltää kasvot peittävien vaatteiden käytön julkisissa rakennuksissa ja julkisissa kulkuneuvoissa.

Kiistellystä laista käytetään julkisessa keskustelussa nimeä burka-kielto, vaikka se koskee kaikkia kasvot peittäviä asusteita, kuten hiihtomaskeja ja kypäriä.

Burka on joidenkin musliminaisten käyttämä kangasvaate, joka peittää koko vartalon kasvoineen. Laki kieltää burkan lisäksi niqabin eli kasvohunnun käytön.

Laki määrää 150 euron sakon niille, jotka käyttävät kasvoja peittäviä vaatteita hallintorakennuksissa, kouluissa, terveyskeskuksissa ja julkisissa kulkuneuvoissa. Sakon saa, jos ei suostu pyynnöstä huolimatta riisumaan kasvot peittävää vaatetta.

Kielto ei koske kasvojen peittämistä kaduilla.

Kiisteltyä lakia on yritetty saada voimaan vuodesta 2006 ja sitä on arvosteltu muun muassa Hollannin perustuslain takaaman uskonnonvapauden vastaiseksi. Senaatti hyväksyi lain lopulta vuonna 2018.

Kiellon odotetaan törmäävän hankaluuksiin. Hollannin toiseksi suurin sanomalehti, rotterdamilainen Algemeen Dagblad, kertoo (siirryt toiseen palveluun), että maan suurimmat julkisen liikenteet palveluntarjoajat eivät aio valvoa lakia.

Burkakielto on Euroopan maista voimassa Belgiassa, Bulgariassa, Itävalllassa, Ranskassa ja Tanskassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu