nyt te kaikki kuolemattomat salkkari-fanit hyökkäätte mun kimppuuni sanoin "mikäs sä oot arvostelemaan?" ja "se on vaan sarja, tyhmä!" mutta IHAN pakko sanoo, ku olen tätä niin kauan pienessä päässäni miettinyt. miksi ihmeessä sarja on kehitelty niin pienen piirin ympärille? miksi ihmeessä sarja kutistuu kutistumistaan? kaikki tuntevat toisensa. miksi ihmeessä kaikki käyvät vain kentaurissa syömässä, ja vain stellansissa ostoksilla? eikö helsingissä jumalauta ole muita kauppoja, muita ravintoloita? miksi ihmeessä kaikki ovat olleet toistensa kanssa jonkinlaisessa suhteessa, useimmiten fyysisessä, ja miksi ihmeessä kaikki tietävät toistensa asiat? mä en tunne kuin kaksi meidän naapureista, enkä mä niiden luona käy kahvittelemassa. miksi jonkun nykyinen on sarjassa aina jonkun exä? ja tämä mietityttää eniten: miksi kentaurissa on töissä vain kenin kavereita, joista kenelläkään ei ole edes alan koulutusta? ihmekokkeja. ja niin, eihän siellä ole kokkia ollenkaan, mikä supermies ken oikeen on, ku se vääntää kaikki ruoatkin itse?
huh huh, ja heh heh, sanon minä. mut hyvä sarja, ei siinä mitään.
huh huh, ja heh heh, sanon minä. mut hyvä sarja, ei siinä mitään.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Heh, pienet on piirit. Mutta se on sarjan kannalta välttämätön että kaikki tuntee toisensa, koska muuten se olisi tylsä.
Silloin se olisi liian lähellä oikeaa elämää jossa ihmiset vain menee ja tulee. Käy töissä, syö ja nukkuu. Ei olisi oikein jännää.
Se on kyllä vähän ihme juttu kun siellä kentaurissa myydään salaatteja, viinaa, kahvia, jäätelöä ja voileipiä. Aika erikoisen suppea laaja valikoima.
Jos ei tee mieli pikaista purtavaa niin voi mennä juomaan viinaa tai ostamaan kahvin.
Niin ja älä unohda että kohta Ken vääntää salaatteja kahdessa paikassa. Joihin varmaan palkataan lisää kerrostalon asukkaita.
Stellans, eli entinen kioski. No se antaa yhden uuden ulottuvuuden lisätä ihmissotkuja ja asukkaiden juorupaikan. Kun kaikki käy siellä on helpompi pyöritellä kuvioita.
Jos joku voisi vielä valottaa mua miten menee sen diskon ja Kentaurin omistus jutut? Eikös se disko ollut joskus Elinan?