Staputlerilla hyvä sammutustekniikka

Vaikka sotahullu Staputler ei muuten välitä venäläisten elämästä, niin metsäpaloja hän kyllä osaa sammuttaa fiksulla tavalla. Kun kohta puoli Siperiaa on tulessa, niin Staputler päätti pitkällisen jahkailun jälkeen aloittaa tehokkaan sammutustyön hiilidioksidin avulla.

On vahastaan tunnettua, että hiilidioksidin avulla tuli saadaan tuhahdutettua, koska se syrjäyttää palotilasta hapen. KGB-koulussa on Staputlerille opetettu, että metsäpalot Siperiassa sammuvat parhaiten, kun komennetaan 96 sotalaivaa tupruttamaan savupiipuista taivaalle valtavat määrät hiilidioksidia.

Sotalaivat eivät tupruta ihan tavallisita hiilidioksidia ilmaan, vaan pakokaasujen sekaan ruiskutettu ainetta, joka aiheuttaa Pietarissa ja Moskovassa toisinajattelijoiden tuhehtumisen. Ihan sammutustöiden sivutuotteena saadaan siis oppositiokin mukavasti hallintaan.

Ihan tyypilliseen venäläiseen tapaan lisäaineen kehitystyökin r*ssittiin täydellisesti. Opposition edustajien lisäksi lisäaine tukehduttaa myös Karjalasta kaikki Stalinin sinne pakkosiirtämät ihmiset. Sammutushuumassa Staputler tuli siis tehneeksi meille evakoille todellisen palveluksen. Hän tyhjentää kemiallisin keinon Karjalan, joten me evakot saammekin Karjalan tyhjänä takaisin. Pitääkin ottaa oikein ryyppy sammutusmestari Staputlerin kunniaksi.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006191880.html

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006190567.html

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/8aec0934-7ffc-4b85-83de-95857ba35183

2

352

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjällä ei ole tapana sammutella metsäpaloja. Se on vain ajan ja rahan tuhlausta. Palot sammuvat itsekseen, kun se kohtaa sitä rajoittavat vesistöt ja tiet.

      • Anonyymi

        Kas Venäjänmaa kun on niin valtava että Suomen kokoista länttiä Siperiassa ei metsäpalon takia kannata sammutella sillä tukkimetsää siellä riittää kyllä maailman saha-ja paperipuun tyydytykseen yllin kyllin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      134
      847
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      558
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      41
      463
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      438
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      397
    Aihe