Ongelmana kissa.

Viimeisen kaksiviikkoa pihallamme juoksennellut kissa, pyydystäen lintuja hiiriä päästäisiä milloin mitäkin. Kissa ei ole minun ja laki käskee pitää kiinni, joten saan varmaan tämän teilata, kun ei suostu nätisti pyydystettäväksi? Samoin jatkossa pihalleni eksyvät kissat?
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Oikein ja koirat myös!

Äänestä

Tuntuu Ähtäri olevan täynnä noita irtokissoja...

Äänestä

Jos suurempaa murhetta ei oo nii onnittelut:) Hyvin pyyhkii.

1Äänestä

Lain mukaan saa siis tappaa? Tämän palstan perusteella joskus joku jo ajanut kissan takia autonsa ojaan ja omistaja täällä kertoi kuinka ei ole vastuussa kissan tekemisistä, mielestäni saisi hävittää, mutta onko laillista hävittää nähdessä?

Äänestä
  • On, on! Laita kuva raadoista naamakirjaan.

    Äänestä

Oi että ku kissi ny pyörii pihassa.ei iesus sentään,iät ajat kissat kulkeneet vapaana varsinkin maalaismaisemissa.ahdistaako?

Äänestä
  • Maailma muuttuu veliseni. Muinaisessa nuoruudessani myös koirat juoksentelivat vapaana maalaismaisemissa. vaan eivät enää.

    Ehottomasti ahistavat vapaana kulkevat saastaiset kissat.

    Äänestä

Voisitko ajatella että kissa on ruokaa ja kotia vailla. Joku kesämökkiläinen kenties on julmasti hyljännyt kissansa. Voisit ilmoittaa eläinsuojeluihmisille,että hakisivat kissan turvaan ,ennenkuin teet julmuuksia kissaparalle.

1Äänestä

Tästä ongelmasta ei päästä ennen kuin jokaisesta pyydystetystä kissasta saa kunnalta korvauksen. kun sen toimittaa löytöeläimenä kunnan osoittamaan paikkaan.

Ei kannata tappaa tai vahingoittaa eläintä niin siitä suorastaan kilpaillaan.

Äänestä
  • Vai vielä veronmaksajien pitäisi suorittaa korvausta henkilöille, jotka edistävät haittaeläimen hyvinvointia.

    Äänestä

On ihmisiä, joiden mielestä on täysin oikein, että hänen rakas kissansa kulkee missä tahtoo ja ihmisiä, joiden mielestä se on täysin väärin. Ennen koirat juoksivat missä tahtoivat ja paskantivat mihin tahtoivat. Nykyään fiksut ihmiset keräävät koiriensä jätökset pois eivätkä anna niihen paskoa mihin tahtovat. Ennen ihmiset tupakoivat missä tahtoivat, taputtelivat naisia takapuolelle ja se oli ihan ok.

Aloittaja on oikealla asialla. ja luultavasti tietää kenen kissasta on kyse. Vaatii kyllä rohkeutta mennä sanomaan omistajalle, että tule hakemaan kissasi ja pidä se jatkossa pois minun tontiltani, mutta se olisi yksi vaihtoehto. Kissan tappamisesta seuraisi vihanpito, joka jatkuisi kolmanteen ja neljänteen sukupolveen.

1Äänestä

Teilaa myös linnut jotka saalistavat ja tappavat kauniita perhosia.

Äänestä

Minä olen siitä tyytyväinen että naapurin kissa käy pihapiirissäni välillä hiirulaisia jahtaamassa. Linnut ovat jo pesistä lennossa
Huoli olisi jos en tietäisi naapurin säännöllisesti ruokkivansa kissaansa ja päästämästä sisälle

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Viimeisen kaksiviikkoa pihallamme juoksennellut kissa, pyydystäen lintuja hiiriä päästäisiä milloin mitäkin. Kissa ei ole minun ja laki käskee pitää kiinni, joten saan varmaan tämän teilata, kun ei suostu nätisti pyydystettäväksi? Samoin jatkossa pihalleni eksyvät kissat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu