Joku nykyinen kommarijohtaja oli käynyt laskemassa kukkia Stalinin haudalle. (sunnuntain HESA)
Onkohan tämänkaltaisella tyypillä kaikki kohdallaan?
Voidaanko laskea ihmiseksi?
Miten Sinä suhtautuisit?
Montako kukkaa Stalin saisi Suomesta?
Onneksi ei kuulu tuttavapiiriin.
Ystävät voi valita, mutt´ei sukulaisia eikä naapureita.
Jep, mutta sen miten näihin epämiellyttäviin olioihin (eläviin ja kuolleisiin) suhtautuu, voi onneksi itse päättää, (paitsi Kekkosen aikana)
Onkohan tämänkaltaisella tyypillä kaikki kohdallaan?
Voidaanko laskea ihmiseksi?
Miten Sinä suhtautuisit?
Montako kukkaa Stalin saisi Suomesta?
Onneksi ei kuulu tuttavapiiriin.
Ystävät voi valita, mutt´ei sukulaisia eikä naapureita.
Jep, mutta sen miten näihin epämiellyttäviin olioihin (eläviin ja kuolleisiin) suhtautuu, voi onneksi itse päättää, (paitsi Kekkosen aikana)
Vastaukset 5
Vanhimmat
äärikäpitalisti!
Mikään hanen politiikassaan ja teoissaan ei viittaa siihen, että hän olisi tuntenut marxin filosofiaa!
Kukkaseppeleen laskeminen Stalinin haudalle on selkeä kannanotto ihmisoikeuksia vastaan tyrannian puolesta. Kyllähän se herättää toki ihmetystä, mutta toisaalta onhan puskallakin edelleen kannattajia myös Euroopassa, vaikka meillä on sentään täällä oikea tieto hänen toimistaan. Esim. siitä, että hän on itse allekirjoittanut kidutukset ja oikeudettomat vangitsemiset hyväksyvät asiakirjat ja ei ole ainoastaan ollut tietoinen noista julmuuksista, vaan niiden toimeenpanon ylimpänä päättäjänä. Hän on takuulla myös tietoinen siitä, miten säälimättä ja siviileistä piittaamatta irakilaisia on kohdeltu kohta kahden vuoden ajan USA:n toimesta. Toki hänellä vielä on matkaa Stalinin "saavutuksiin", mutta kaula kutistuu koko ajan... Voidaan aivan hyvin sanoa, että puskan kannattaminen vastaa samaa kuin kunnianosoitus Stalinille, Hitlerille tai Saddamille.
Stalinille olisi pitänyt myöntää rauhanpalkinto. Viettäkää hiljainen hetki, tälle aikamme suurimmalle humanistille. ;-)
Sinunkin kannataisi kipitellä seppeleenlaskuun Stalinin haudalle, sillä antoihan hän meidän pitää sentään itsenäisyytemme, joka hän olisi voinut viedä aivan helposti muutamassa viikossa, kun valiojoukot Saksan rintamalta olisi saatu sotaan mukaan.
Suomea vastassa oli talvi- ja jatkosodassa lähinnä C-D luokan sotilaita, nostoväkeä ja myös naisia. Lisäksi he olivat huonosti varustettuja ja sotivat lähes rääsyissä. Osa kuoli ampumatta pakkasen kourissa.
Taidat olla varsinanainen historian uudelleen kirjoittaja!
Jossittelua riittää! Ja jälkiviisaus ...
Sinähän suorastaan loukkaat läpimurron Siiranmäessä suorittaneita Kaartin armeijakunnan pataljoonia. Neuvostoliiton sankareita!
Luehan nyt historiankirjat uudelleen. Ja aloita vaikka ilmavoimien taisteluista. Oliko porukka huonosti varustautuneita ja rääsyissä?
Ja kehtaat väittää että sankariarmeija kuoli
pakkaseen ilman taistelukosketusta. Häpeä!
Stalin tapatti 30-50 miljoonaa ihmistä, eihän yksi 4 miljoonaa suomalaista porukassa lisää olisi ollut kuin rikka rokassa, ja tuskin enää kukaan muistelisi.
Mutta siis, olisi, kannattaisi, pitäisi, voinut, ja tätikin olisi setä, jos sillä olisi .....