Kuolonkolarit

Täällä näkee ajoittain juttuja nopeusrajoitusten puolesta ja niiden vaikutuksista liikenneonnettomuuksiin. Kertokaapa nyt rajoitususkovaiset kuinka monta kuolonkolaria on sattunut ylinopeuden vuoksi viime vuosina, sanotaan, vaikka kymmenen vuoden sisällä?

7

59

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä en kannata tolkuttomuutta rajoitusten säätämisessä. Siinä on oltava joku tolkku sekä maalaisjärki mukana. Kuinka voikaan lisätä liikenneturvallisuutta se että kaikki katsoo mittariin eikä tielle? Ok, tämä oli liioiteltua, mutta siihen suuntaan kuskit pakotetaan, että pitää tuijottaa ememmän sinne mittaritauluun. Joku raja sentään pitää olla. Kun ihmiset joilla ei ole vakkaria, tuijottavat mittariin sen yhden kilometrin tähden, ei se ole kuin vaarallista puuhaa. Pitäisi tämä noiden lainsäätäjien sisäistää. Nythän siis puhutaan että yhden kilometrin ylityksestä tulisi sanomista liikenteessä. Ei tämä touhu ole tältä planeetalta.

    • Anonyymi

      Rekkojen painojen nosto lisäsi liikenneturvallisuutta, koska oli vähemmän ohitettavia rekkoja.
      Jos vielä nostettaisiin rekkojen nopeutta, ei olisi yhtään rekkaa ohitettavana ja rekat viipyisivät vähemmän aikaa maantiellä, mikä hurjasti lisäisi liikenneturvallisuutta.

      Mitä raskaammat rekat ajavat entistä kovempaa, liikenneturvallisuus siitä senkun kasvaa.

    • Anonyymi

      Ei vauhti tapa, olen ajanut 250 km/ t ja olen hengissä. Hullu käyttäytyminen liikenteessä aiheuttaa ongelmia, ei vauhti

    • Anonyymi

      Kuolonkolari= Vapautuminen nopeasti veloista.

    • Anonyymi

      Miksi pitää ohittaa? Ohituksessa ei voita mitään, mutta saattaa menettää kaiken, vaikka olisi vain ohituksen viaton sivustakatsoja.

      • Anonyymi

        Jos ajat 60 kymppiä 80 kympin alueella niin rekatkin haluavat ohitse.


      • Anonyymi

        Jos auto on hajonnut niin että se on tiellä ja jos kukaan ei sitä ohittaisi niin voit miettiä mitä siitä seuraisi!

        Itse ohittaminen ei todellakaan ole se suurin syy jossa onnettomuuksia tapahtuu!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      110
      695
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      536
    3. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      39
      526
    4. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      73
      472
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      40
      465
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      25
      462
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      424
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      38
      399
    9. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      6
      394
    10. Mikä on kaivattusi ikä?

      100v. On mun....
      Ikävä
      20
      371
    Aihe