Olemme niin kade!

Persujen noususta..Itse luisumme tappioon. Pitää väsätä kymmeniä persumollausavauksia, suoli ulkona.. Silti tappiomme kiihtyy.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kuka on kateellinen persujen oppositiopaikasta? 😂😂😂

Persut hävetköön siellä kikyä, hallintarekisterilakia ja kaikkea muuta paskaa mitä ne kannattivat pienituloisten pään menoksi 👏

Äänestä
  • Persuilla on kova hinku saada uusi perusporvarihallitus kasaan. Tosin vaikeaa olisi sellaistakaan muodostaa. Edellinen persuporvarihallitus tekaisi mm. kikyn, hallintarekisterilain, aktiivimallin ja taksiuudistuksen. Persukannattajat tahtoa tuota makiata lissää.

    Äänestä

Mikä on persujen vaalilupaus? Jos persut olisivat hallitusvastuussa, miten he parantaisivat tulottomien suomalaisten tai leipäjonosta ruokaa jonottavien asemaa? Miten persu-päättäjät järjestetäisivät vanhusten sosiaalipalvelut ja hoitajamitoituksen? Mikä on perusujen vaalilupaus suomalaisten kahtiajaon ja eriarvoisuuden poistamiseksi? Mitä persut ovat mieltä sote-palvelujen yksityistämisestä? Mitä mieltä persut ovat verotuksesta. Pitäisikö verotuksen tasata vai kasvattaa tuloeroja? Mikä on persujen kanta perintöveroon, pitäisikö se poistaa kokonaan? Entä eläkeikä, pitäisikö persujen mielestä eläkeputki poistaa, pitäisikö eläkeikää nostaa vai laskea? Pitäisikö eläkkeiden indeksileikkuri poistaa vai jatkaa leikkausta?

Minkälainen on persujen vaihtoehtobudjetti?
Toivo paremmasta on persujen vaalilupaus, joka ei ikinä toteudu - eikä ole tarkoituskaan toteutua.

Suomen väkiluku pienenee. Maaseutu autioituu, kun syrjäseuduille ovat jääneet vain vanhukset. Ei ole väestön vanhetessa ja työikäisen väestön siirtyessä keskuskaupunkeihin järkevää hokea "rajat kiinni".

Toisin sanoen, minkälaista talous-, vero- ja sosiaalipolitiikkaa persut hallitusvastuussa harjoittaisivat - jos hallitukseen joskus pääsevät?

Äänestä
  • Persujen vastaus joka kysymykseen: Mutku mamu.

    Äänestä

Haloo,
kyse on äänestäjien mielipiteestä.

Viime kädessä äänestäjät päättävät minkälaista politiikkaa he haluavat riippumatta siitä kuinka oikeassa joku puolue uskoo olevansa tai kuinka väärässä se uskoo muiden olevan.

On oikeastaan aika huvittavaa, kun eri tahot naureskelevat kansalle, vaikka heidän työpaikkansa on kiinni kansan tahdosta. Eduskunnan tehtävä on palvella kansaa eikä päinvastoin. Kansaa on paljon vaikeampi vaihtaa kuin kansanedustajia.

Äänestä

Kallubit eivät ole vaalit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Persujen noususta..Itse luisumme tappioon. Pitää väsätä kymmeniä persumollausavauksia, suoli ulkona.. Silti tappiomme kiihtyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu