Maalaisjärki tuo parannusta moneen asiaan. Ei kaikki ole niin kovin monimutkaista.
Yksi asia on koukuttavuus. Sellainen voi olla vaikkapa tämä saitti tai "naamakirja". Itse en jälkimmäiseen ole retkahtanut koska ymmärrän melko hyvin sen ulottuvvuudet.
Viisas HUIPPUSOTILAS
Yksi asia on koukuttavuus. Sellainen voi olla vaikkapa tämä saitti tai "naamakirja". Itse en jälkimmäiseen ole retkahtanut koska ymmärrän melko hyvin sen ulottuvvuudet.
Viisas HUIPPUSOTILAS
Vastaukset 13
Vanhimmat
AisaOssin jatkaa typeryyksien kirjoittelua, viestiensä taso on suoraan verrannollinen vaalimenestykseensä. Toisinsanoen nolla.
No sanohan AU jotain vähemmän typerää kuin tämä viestisi! :-))
"Yksi asia on koukuttavuus. Sellainen voi olla vaikkapa tämä saitti "
Siis tunnustatko olevasi koukussa tähän saittiin?
Tietenkin se, että olet täällä vuosia mongertanut herjaavia möläytyksiä tukee tätä tunnustustasi.
Koukussa ollaan, vaffasti!
Aikoinaan ehdotettiin serkuavioliittojen kieltämistä suomalaisen tautiperinnön takia. Kepulit mujamajureineen vastustivat. Ei se valikoiva lisääntyminen pohojalaista meille muille erittäin kalliilta MS-taudilta pelasta. Pohjalainen akka saa mennä vaikka kiinalaisen kanssa naimisiin ja silti todennäköisyys MS-taudin tarttumisesta mukuloihin on korkea.
maalaisjärjellä
maahanmuutto 2015 ja seuraukset
missä oli ennakointi johtajalla ja hallituksella
Turhaa vanhoja virheitä kaivella, niistä on opittu ja nyt on uusi hallitus ja Uudet Haasteet.
Mm. päälle painava lama. Ei kannata hirttäytyä virkamiesten tuomiopäiväpelotteluun, vaan elvyttää rohkeasti, kyllä tästä selvitään!
Kyllä Suomi on kuin lastunen laineilla maailmantaloudessa.
Pahinta olisi tässä tilanteessa jatkaa hiilihysteriaa.
Maalaisjärki on käsite, jonka tarkoittama hyvä ominaisuus tiedetään. Kaikki maalaiset eivät kuitenkaan ole järkiperäisesti käyttäytyviä. Maalaisissakin voi olla myös syntymätyperyksiä ja myös sellaisia, joilta jokin trauma on järjen tyystin vienyt. Kumpaan ryhmään noista kuulunee aloittaja?
Siinäpä AUlle pähkäiltävää.
Minulle maalaisjärki merkitsee paljon ja monessa asiassa. Ruoka on yksi keskeinen sen soveltamisessa. Aina kotimaista ja lähellä tuotettua jos vain on tarjolla.
En myöskään ole niin ääliö, että lähtisin "naamakirjaan" itseäni levittelemään ja "tykättäväksi".
Oikea huippusotilas
Enkä varsinkaan levittäisi munakarvakuvia politiikkapalstalla.
AisaOssilla ei ole maalais eikä kaupunkilaisjärkeä.
Maalaisjärkeä vastaavaa, esim urbaaniälyä ei tunneta. Ehkä sitä ei olekaan.