Erinomaista vuosikertaa rakentelee. Nyt ollaan eroissa 2 000 eroa edellä vuotta 2018. Vuonna 2018 kirkosta erosi 58 338 ihmistä. Vuonna 2019 on täysin mahdollista ylittää jopa 60 000 eroa. Vuoden loppukiihdytys on alkamassa. Nyt rummut pärisemänn ja tekemään loistava tulos vuodelle 2019.
https://www.eroakirkosta.fi/
Ollaan 2 000 eroa edellä vuotta 2018
9
164
Vastaukset
Luin ensin, että 2000 euroa edellä.
Mutta sehän onkin 1000 000 euroa edellä :-)- Anonyymi
Viime vuoden loppu oli eroissa aika railakasta aikaa, joten on aikamoinen paukku, jos tänä vuonna etumatka pitää loppuun asti. Ihan mahdollista se kyllä on, kun nyt jo loppukesästä on kunnon kiihdytys päällä.
- Anonyymi
Viime vuoden lopulla ei kuitenkaan ollut mitään piikkiä tai isompia uutisia kirittämässä eroja. Vuosi vuodelta erot vaan pakkautuu enemmän ja enemmän vuoden jälkimmäiselle puoliskolle ja loppuun. Olisi pikemminkin yllätys jos näin ei olisi asian laita myös tänä vuonna. Yli 60 000 eron mennään. Otetaan työvoitto poijaat ja tyttööt. Pidetään näppäimistöt kuumana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viime vuoden lopulla ei kuitenkaan ollut mitään piikkiä tai isompia uutisia kirittämässä eroja. Vuosi vuodelta erot vaan pakkautuu enemmän ja enemmän vuoden jälkimmäiselle puoliskolle ja loppuun. Olisi pikemminkin yllätys jos näin ei olisi asian laita myös tänä vuonna. Yli 60 000 eron mennään. Otetaan työvoitto poijaat ja tyttööt. Pidetään näppäimistöt kuumana.
Paikallislehtiin ei kannata lähettää mitään palopuheita vaan ihan tyynen rauhallisia kirjoituksia. Ne puhuttelevat paljon vakuuttavammin niitä, jotka ovat jo toinen jalka kirkon ulkopuolella.
Hyvältä kaverilta voi myös pyytää apua, esim. toimimaan 'paholaisen asianajajana'.
- Anonyymi
Vastustamattomasti pukkaa yli 100 eron päiviä. Kristittyjen Valheen kupla on puhkeamassa.
Kupla on tainnut puhjeta jo aikoja sitten.
Erointo kertoo siitä, että ihmiset jo vierastavat kirkkoa.
- Anonyymi
Vielä ehtii erottaa koululaisen kirkosta, ja kun paperi on lähtenyt (tai viety) maistraatiin, voi ilmoittaa koululle, että oppilas siirtyy ET-opetukseen.
Jos huoltaja - tai toinen huoltaja - on kirkossa, huoltaja ja lapsi/lapset voivat erota samalla paperilla. - Anonyymi
Eräs palsta, jossa voisi herätellä keskustelua, voisi olla tämä:
https://keskustelu.suomi24.fi/talous/verot
Jollakin tätä keskustelua seuraavalla voisi olla tarkkaa tietoa esim.siitä, kuinka paljon kirkollisveroa maksetaan, paljonko siitä menee pappien palkkoihin ym.
Kirkkohan väittää tekevänsä verorahoilla hyvää... tosi asiassa taitavat rahat mennä esim. piispa Laajasalon asuntoon... :-P- Anonyymi
Luin että "piispa Laajasalon kuntoon". Mutta toisaalta piispahan kohentaa kuntoaan nauttimalla hotellisviiteissä samppanjaa kirkollisverorahoilla, joten väärin luettunakin väite pitää paikkansa.
Varmaan tuolla palstalla voi herätellä asiallista keskustelua kirkollisverojen järkevyydestä varsinkin vuoden lopulla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 253790
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5422772Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532300Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122261Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131829Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191550Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip531522- 971409
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621261Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951214