epäiltynä kaksi teiniä https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b6bb4606-3b19-4f79-a39f-b7fd8aaa3377
Beard children active
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Noh,mutta se oli aivan kamalaa kun kallion baarissa tuli suomalainen mies kysymään, että pannaanko. Tämä tapahtui 5.4.1954. Vieläkin kärsin.
tawja
Niinpä, Tekijöiden täytyy olla mamuja, koska ei erikseen mainita, että olisivat suomalaisia. Niinhän poliisilaitos ja valtamedia toimivat.
ullatus
Nuoret romanipojat potkivat vanhemman miehen.
Itä-Uudenmaan poliisi tutkii Vantaan Mikkolassa Korson alueella huhtikuussa tapahtunutta erittäin raakaa väkivaltarikosta. Tapausta tutkitaan murhan yrityksenä ja törkeänä ryöstönä.
Uhri, vuonna 1962 syntynyt mies, sai vakavia vammoja ja hän on ollut tehohoidossa sairaalassa.
– Uhrin päähän kohdistettiin useita kymmeniä potkuja. Väkivalta oli poikkeuksellisen pitkäkestoista. Tapahtumat ovat tallentuneet valvontakameraan, tutkinnanjohtaja Mikko Minkkinen kertoo MTV:lle.
Käräjäoikeus vangitsi toukokuun alussa kaksi nuorta romanipoikaa todennäköisin syin epäiltyinä murhan yrityksestä ja törkeästä ryöstöstä. Toinen heistä on 18-vuotias, toinen alle 18-vuotias.
Tekijät pitivät välillä taukoa
Uhri ja epäillyt olivat tavanneet samana yönä ravintolassa. He eivät tunteneet toisiaan aiemmin. Uhri oli jossain vaiheessa käynyt pankkiautomaatilla, minkä jälkeen epäillyt olivat päättäneet viedä uhrin rahat.
– Oli syntynyt nujakka ja tapahtumat menivät sitten yli, MInkkinen kertoo.
Uhria potkittiin raa'asti päähän minuuttien ajan ja välillä tekijät pitivät taukoa, kunnes jatkoivat silmitöntä väkivaltaa uudelleen. Sivullinen löysi myöhemmin maassa maanneen uhrin ja hälytti paikalle apua.
Minkkisen mukaan väkivallan määrä ja pitkäkestoisuus tekevät rikoksesta murhan yrityksen.
– Juttu menee syyttäjälle elokuun lopulla, Minkkinen arvioi."
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/nuoret-romanipojat-potkivat-vanhemman-miehen-raa-asti-henkihieveriin-vantaalla-kymmenia-potkuja-suoraan-uhrin-paahan-murhan-yritys-tallentui-valvontakameraan/7421704
Romanian romaneja?
Luxemburgin romaneja veikkaisin.