Onko kukaan lainannut pientä summaa yksityishenkilölle? Joskus epätoivo iskee miten tästä eteen päin selvitään? Työttömyyttä, sairaslomaa, työtapaturma, yksinhuoltaja äidin arkea. Sukulaisiakaan ei ole joka voisi auttaa. Olisiko mahdollista, että joku auttaisi pahimman yli, 100 eur viikon laina-ajalla? Yksityisviestillä kerron enemmän elämäntilanteestani.
Lainaa yksityishenkilöltä
Anonyymi
5145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen lainannut huonompi palkkalaislle työkavereille. Etenkin perheelliset ovat ennen seuraavaa palkan maksua aika sipissä.
Alkuperäinen aloittaja vastaa: Minäkin oon lainannut, jos joku on ollut avun tarpeessa, jos vaan on ollut mistä lainata. Nyt oon itse samassa tilanteessa. Näin se elämä menee. Viime hädässä joutuu itsekin nöyrtymään ja pyytämään, jos joku auttais :)
Huutamallako sinuun saa yhteyden?
Alkuperäinen: Toivoisin niin, että yhteyden saisi sähköpostitse. Jos joku haluaa auttaa niin laitan viestiä tämän henkilön sähköpostiin.
Suomessa kuitenkin kaikille taataan peruselintasoon riittävät tulot. Mikäli pienituloinen henkilö elää yli varojensa niin rahan lainaaminen joka tuutista ei ole apua vaan karhunpalvelus. Lainan takaisinmaksukyky on valmiiksi nollassa eli mahdollinen lainan lyhennys tuo vain lisää ongelmia ja stressiä.
Jonkunlainen avustus voisi sopia tiukkaan tilanteeseen. Ruokakassi, vaatteet, kyyti...