Turha kulutus pois!

Anonyymi

Aloitan uuden elämän kulutuksen lopettamalla, tai vähentämällä minimiin! Kaapit notkuu täynnä vaatteita- useimpia en edes käytä- kosmetiikkaa ja pesuaineita.
Katsotaan kauanko menee käyttää kaikki kymmenet shampoot, hoitoaineet ja rasvat joita minulta löytyy! Pitääkin laittaa tämä päivä ylös, shampoita löytyy noin 10 pulloa! Kyllä voi olla, että loppu vuosi menee niitä käyttäessä, jossei kauemminkin.
Ruokaa toki ostan, ja jos ainoat kumisaaappaat menee rikki ostan uudet. Mutta muuten en tarvitse mitään uutta, sitä pärjää uskomattoman vähällä!
Pitääkin mennä perkaamaan vaatekaappia, josko saisin heitettyä pois ne vaatteet jotka on olleet jo muutamia vuosia käyttämättä!

7

878

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei nykyihmistä kiinnosta kuin mitä voin ostaa lisää......... halvalla kun saa ei oo muulla väliä!
      Kai se on niin et ihmiset voi jakaa kahteen ryhmään - janan toises päässä on nää kaikki mulle ja heti ostajat! Ja toisessa päässä meikäläiset jotka päättänyt lopettaa turhan ostamisen ja kulutuksen, olemme oikeasti huolissa maailman menosta!

    • Anonyymi

      Itsellänikin on vaatteita joita käytän harvoin. Tumma puku ja kravatteja. Tarve tulee silloin tällöin ja silloin on mistä ottaa. Se että on useampi vaateparsi, joita voi vaihdella, pitää vaatteet tunnetusti kunnossa pitempään. Vain yksissä ja samoissa kulkeminen taannuttaa ihmisen minän. Tarpeettomia vaatteita ei minulla olekaan. Vuorottelen asujani. Vaatteet on käyttötarpeen mukaan erit. Käytän aina kledjut ja klopot loppuun. Loppuunkulutetun tilalle uusi. En pröystäile. Ei loppuunkuluttamiani voi enää kirpputoreille viedäkään. Teen lumpuista siivousrättejä. En ajattele elämää lainkaan pärjäämiskysymyksenä. Minulla on aina kaikki se mitä tarvitsen. Pidän elämää suurena lahjana ja ihmeenä. Kiitollisuus pienistäkin asioista aina läsnä. Maapallosta ja ympäristöstä ja toisista (ihmiset,kasvit,eläimet) tulee pitää huolta. Ajattelen niin että kaikella olevalla on jokin tarkoitus. Jotain suurempaa ja parempaa kuin tämä tuntemamme visuaalinen 3D maailma. En ole huolissani maailman menosta. Ihmiskuntaa kuljetetaan koko ajan universumin kämmenellä. Maailma loppuu jos on loppuaksensa. Koetan elää joka hetki oikein ja edistää hyviä asioita omilla kyvyilläni. Minulla ei ole mihinkään edes kiire.

    • Anonyymi

      Minä olem jo vuosia sitten lopettanut turhan ostelun, todella vähällä pärjää ja mikä säästö siinä tulee rahallisesti. Vaatetta ostan vasta kun entiset puhki kuluu samoin kengät. Niitä ei tarvitse varastoon ostaa ja on ainakin hyvä sanoa ei ole kun kutsutaan kemuihin, nekin jää pois menemättä. Ruokaa ostan sen mitä menee ja sekin niin, ettei punaista lihaa ollenkaan, ei mekkaroita tai kinkkuja. Kala ja kana joita harvakseltaan ostan, leipää vain nimeksi. Ruokaostoksiin menee korkeintaan 150 ekua kk, käyn kaupassa vain kun tarvitsee, hyllyihin jää kaikki tarpeeton. Yleensä kauppalasku on 8-12 ekua käyntikerta ja voi mennä montakin päivää seuraavaan käyntiin. Äkkiseltään ajatellen, käyn kaupassa n. 10 kertaa/kk, jotkut ravaa joka päivä. Mitä tähän kansa että?

    • Anonyymi

      Siis mitä ostat ja syöt, kun pärjäät noin vähällä? Meikällä menee sellainen 140€ / viikko kauppaan!
      Toki juomme maitoa, lihaa ja kanaa syömme. Ja aina tulee ostettua jotain pullaa....
      Siis apua, kun sais tuon viikko maksun tippuun edes puoleen, mutta mitä lopetan ostamasta?

    • Anonyymi

      Voi se on niin vaikeeta olla ostamatta, varsinkin kun oot totuttanut ittes siihen. Netistä vielä tänä päivänä saa ihan liian helpolla kaikkea!
      Aion myös yrittää olla ostamatta turhaa tavaraa, vaatteita on vaikka kuinka paljon, shampoita yms myös.
      Alku tässäkin varmasti on vaikeinta,
      pitää vain muistaa että kyllä se helpottaa pikku hiljaa. Ajatella vain aluksi, että miksi haluan ostaa tämän tavaran -tarvitsenko tosiaankin sen. Miettiä vaikka viikon ostamista, luultavasti huomaat ettet tarvitse sitä. Sen olen huomannut, että vaatekaappia kannattaa järjestää usein. Sieltä usein löytyy vaatteita joiden ostamisen olet jo unohtanut!

    • Anonyymi

      Itselläni ruokakaupassa hyvä konsti on kulkea pyörällä lähikauppaan ja ostaa vain se mikä mahtuu niihin muutamiin kasseihin mitkä otan mukaan! En jaksa raahata älyttömästi tavaraa pyörällä omien sairauksien takia, tulee mietittyä kaupassa pari kertaa ennen kuin ostaa jotain!

    • Anonyymi

      Nyt kun inflaatio jyllää,niin kulutus pitää saada mahdollisimman pieneksi. Meillä kaikilla on mahdollisuus vaikuttaa siihen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      125
      7307
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      513
      5470
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      151
      3375
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      216
      2671
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2372
    6. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1308
    7. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1292
    8. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1272
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1179
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1153
    Aihe