Mitä mieltä kristillisestä sosialismista

Kristillisen sosialismin ydinajatuksia ovat parannuksen tekeminen sekä vallankumouksen kannattaminen. Parannuksen tekeminen perustuu evankeliumeihin. Vallankumouksen kannattaminen perustuu Vladimir Leninin Valtio ja vallankumouksessa esitettyyn tulkintaan vallankumouksesta ainoana menetelmänä saavuttaa todellisesti sosialistinen yhteiskunta.

Kristillisyys ja sosialismi tukevat toisiaan, koska kristilliset pyrkimykset johtavat sosialistisiin tuloksiin ja sosialistiset pyrkimykset johtavat kristillisiin tuloksiin. Esimerkiksi Venäjän pyrkimys Lähi-idän ja Balkanin kristittyjen suojelijaksi johti maaorjuuden lakkauttamiseen Venäjällä sekä Romanian ja Serbian itsenäistymiseen Turkista. Venäjän lokakuun vallankumous taas johti ensimmäisen maailmansodan loppumiseen itärintamalla.

Mitä sanoo isänmaalliset? Liikaa sosialismia? Liikaa historiallista totuuspohjaa?

4

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin? Monet sosialistiset ajattelijat ovat pitäneet alkukristittyjen yhteiseloa sosialismina. Hehän elivät yhteistaloudessa eli kaikki yksityset varat kerättiin yhteiseen kassaan. Ja sitten siitä jaettiin sen mukaan, mitä kukin tarvitsi.

      Tuosta huolimatta kristinuskoa ei voi pitää minään protososialismina. Ensinnäkin tuo "sosialismi" koski vain alkukristittyjen muutamia yhteisöjä. Pian siitä luovuttiin, kun kristinusko alkoi nopeasti levitä.

      Kuitenkin suurin ristisriita kristinuskon ja sosialismin välillä on suhtautuminen materiaan. Sosialismi perustuu marxilaisuuteen, joka on selkesäti materialistinen aate.

      Sen sijaan kristinusko muiden uskontojen tapaan on ennen kaikkea hengellinen "aate", joka suorastaan halveksii materiaa ja rahaa. Lisäksi uskonnossa tärkein on Jumala, ei ihmiset ja maailma kuten sosialismissa.

      Marxilaiset aatteet ovat jyrkän uskonnon vastaisia ja erityisesti kristinuskon vastaisia. "Uskonto on ooppiumia kansalle", olikin Marxin yksi kuuluisimmista lausahduksista.

      • "Kuitenkin suurin ristisriita kristinuskon ja sosialismin välillä on suhtautuminen materiaan. Sosialismi perustuu marxilaisuuteen, joka on selkesäti materialistinen aate."

        Kristillinen sosialismi ei perustukaan pelkkään materiaan, vaan ymmärretään ihmisen henkinen puoli. Esim. Aleksanteri II pyrkimykset kristityn väestön pelastamiseksi islamilta ja paavilta johti hyvikin sosialistisiin edesottamuksiin, kuten maaorjuuden poistamiseen ja slaavikansojen vapauteen ottomaanien sorrolta. Kyseinen sorto oli hengellistä islamin ylivalta-aseman myötä kuin materialistista jizya suojelurahan maksamisen muodossa.

        "Sen sijaan kristinusko muiden uskontojen tapaan on ennen kaikkea hengellinen "aate", joka suorastaan halveksii materiaa ja rahaa. Lisäksi uskonnossa tärkein on Jumala, ei ihmiset ja maailma kuten sosialismissa."

        Nyt ei ollut tarkoitus tehdä Marxista kirkonmiestä tai Stalinista pappia. Et voi kuitenkaan väittää että materian ja rahan halveksunta tekee kristityistä superihmisiä, jotka tulevat toimeen ilman materiaa, ruokaa tai rahaa nykypäivänä varsinkaan. Historia todistaa senkin, että materialistiset ateistit esim. Lenin vaikuttivat kristillisiin lopputulemiin. Esimerkiksi Lokakuun vallankumouksen jälkeen solmittu maailmansodan lopettanut Brest-Litovskin rauhansopimus jos mikä edisti kristillistä pasifismia niin käytännössä kuin vain voi olla.

        Taitaa kristillinen sosialismi saada porvarin nukkumaan huonosti.


    • Anonyymi

      Aatteet ja ismit ei ole ongelma, vaan ihmistekijä. Ihmistekijän negatiivisia vaikuttimia ovat mm. epätasa-arvo, eriarvoistaminen, sisäpiirit, eturyhmät, salaliitot, suljettujen ovien politiikka, lahjonta, riisto, maalittaminen, mustamaalaaminen, häpäisy jne.

      Mikä tahansa saadaan pilattua helposti, kun moraali ja etiikka uhrataan omien tavoitteiden eduksi. Esim viherpunaliikkeen luoma viha- ja valhekulttuuri, antipersuliike, suomalaisen bisneksen myynti EU-markkinoilla toimiville tahoille / oman kilpailukyvyn hävittäminen, suvakismi, suomalaisuuden ja isänmaallisuuden häpäisy jne. Suomeen on rakennettu ihan uniikkia yhteiskuntajärjestelmää, jossa kristilliset arvot, inhimilliset arvot yms on raiskattu. Muutos ja kehitys positiivisessa hengessä on aina tervetullutta, mutta viherpunaliike seteliselkärankaisten lahko on epäonnistunut siinä lajissa.

      • Äänestän siis persuja ja Timo Soinia. Lenin vaikutti asioihin enemmän kuin yksikään suomalainen koskaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      540
      4665
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3751
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2352
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      486
      2230
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      89
      1578
    6. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      119
      1556
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1413
    8. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      81
      1353
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      71
      1339
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1164
    Aihe