Uuden (Dodge) RAM 1500:sen keskikulutus asettuu riippuen ajotyylistä noin 14 litran tuntumaan. Konepellin alla jyllää 5,7-litrainen aito V8.
Kulutus on saatu noin pikkuruiseksi, koska välillä osa sylintereistä pistetään pimeäksi. Auto on rekisteröity kevyt kuorma-autoksi ja sillä saa ajaa vain maksimissaan 80 kilometriä tunnissa.
RAM:ista ei makseta autoveroa lainkaan. RAM 1500 tulee siis verotusarvoltaan edullisemmaksi kuin täyssähköauto.
Tuo RAM on oikea verosuunnittelijan ja ympäristön ystävän toivelahja!
(Taivastelen todellisuudessa, miten ihme-ja-kummassa tuollaista autoa saa (A) edes valmistaa ja (B) myydä Suomessa... Oikea bensarosvo, josta valtio hyötyy VAIN polttonesteveron muodossa, ja ympäristö vain kärsii. Vain aniharva käyttää autoa kuorma-autona, siis todellisena työautona, sillä lavalle ei mahdu juuri muuta työkalupakki. Auto on hieno, mutta niin ovat hiilivoimalaitoksetkin.)
Aito V8 on ympäristön ystävän valinta!
14
118
Vastaukset
- Anonyymi
Jotain järkeä edes pikkuisen voisi olla tuossakin, jos moottori olisi edes dieselmoottori. Jos pakko olla polttomoottori. Bensamoottorihan on täysin järjetön, jos vähänkin ajattelee käyttökustannuksia tai edes päästöjä.
- Anonyymi
K: Kuka ostaa tuollaisen auton aikana, kun hyvällä omallatunnolla ei voi kohta syödä edes lihaa?
V: Itsekäs pasciainen, joka ei välitä mitä muut ajattelee. Tämä planeetta on HÄNEN planeettansa. - Anonyymi
Auton kotimaassa eli Amerikassa nuo ovat suosittuja työkaluja järeän luokan tehtäviin, vetovoimaa piisaa ja rasakka rakenne kestää kovempiakin rasituksia.
Saattaa niitä järeitä tehtäviä Suomessakin olla tämänkaltaisille autoille.
Ei kannata tuomita koko ajoneuvoluokkaa vain joidenkin porsastelun vuoksi! - Anonyymi
Ja jos sinulle ilmastonmuutos on humpuukia niin ajattelis edes hengitettävää ilmaa...
Ramin saisi muokattua helposti sähköautoksikin, koska lavalle mahtuu iso akku.
- Anonyymi
Mulla on talviautona vm.1996 RAM2500, neliveto. Tosin siinä on luontoystävällinen 5,9 diesel.
On muuten mahtava peli vaikka olis reilumminkin lunta satanut.- Anonyymi
Ei taida v 1996-vuosimallin diesel kovin ympäristöystävällinen olla. Ei tietysti sitä ole noin vanha bensamoottoriversiokaan.
Onko hiukkasloukkua? Typpioksidipäästötkin lienevät kovasti korkeita?
Kasvihuonekaasujen osalta tietysti vastaavaa bensamoottoria ympäristöystävällisempi.
- Anonyymi
Tuossa on teille perkeleen ituhipeille...
https://www.youtube.com/watch?v=50wUG6VOkys- Anonyymi
>>>>> K: Kuka ostaa tuollaisen auton aikana, kun hyvällä omallatunnolla ei voi kohta syödä edes lihaa?
V: Itsekäs pasciainen, joka ei välitä mitä muut ajattelee. Tämä planeetta on HÄNEN planeettansa. <<<<<
Video: MOT.
>>> Saattaa niitä järeitä tehtäviä Suomessakin olla tämänkaltaisille autoille. <<<<
Toivottavasti. Muutoinhan autot ovat vain itseään rakastavien ja omahyväisten jenkki-ihannoijien ja verojen välttelijöiden hallinnassa. Maksaisivat edes veroja autosta kun pilaavat ilman...! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
>>>>> K: Kuka ostaa tuollaisen auton aikana, kun hyvällä omallatunnolla ei voi kohta syödä edes lihaa?
V: Itsekäs pasciainen, joka ei välitä mitä muut ajattelee. Tämä planeetta on HÄNEN planeettansa. <<<<<
Video: MOT.
>>> Saattaa niitä järeitä tehtäviä Suomessakin olla tämänkaltaisille autoille. <<<<
Toivottavasti. Muutoinhan autot ovat vain itseään rakastavien ja omahyväisten jenkki-ihannoijien ja verojen välttelijöiden hallinnassa. Maksaisivat edes veroja autosta kun pilaavat ilman...!Tuota onnetonta vikinää kuulee vain niiltä, jotka ovat päivittäin vaarassa jäädä fillarinsa kanssa ratikan alle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
>>>>> K: Kuka ostaa tuollaisen auton aikana, kun hyvällä omallatunnolla ei voi kohta syödä edes lihaa?
V: Itsekäs pasciainen, joka ei välitä mitä muut ajattelee. Tämä planeetta on HÄNEN planeettansa. <<<<<
Video: MOT.
>>> Saattaa niitä järeitä tehtäviä Suomessakin olla tämänkaltaisille autoille. <<<<
Toivottavasti. Muutoinhan autot ovat vain itseään rakastavien ja omahyväisten jenkki-ihannoijien ja verojen välttelijöiden hallinnassa. Maksaisivat edes veroja autosta kun pilaavat ilman...!Ai että autoilijat ei maksa mitään veroja? Väitätkö tuota ihan tosissasi?
Jos et tiedä niin autoilijat maksavat mm.:
- uuden auton hinnassa väliaikaista (jo 50-luvulta) autoveroa.
- ajoneuvoveroa joka myöskin alkoi väliaikaisena hätäratkaisuna paikkaamaan valtiontaloutta 90-luvun lamassa mutta joka oli liian helppo taas "unohtaa" purkaa pois...
- polttoaineessa on jo niin suuri osa veroa että todellisuudessa on niin että polttoaineen jakeluasemat ovat veronmaksupisteitä joissa saa vähän polttoainetta "kaupan" päälle.
- lisäksi kaikki muut autoille ja autoilijoille langetetut velvollisuudet ja maksut sisältävät tietenkin ALVin. Mm. pakollinen liikennevakuutus ja katsastus, rekisteröinti, ym. ym.
Pyöräilijät ne vasta verojen välttelijöitä ovatkin, käyttävät yhteiskunnan rakentamia väyliä eivätkä maksa mitään siitä! Korkeintaan uuden pyörän hinnassa ALVin ja that's it. Jalankulkijat ei sitäkään vähää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuota onnetonta vikinää kuulee vain niiltä, jotka ovat päivittäin vaarassa jäädä fillarinsa kanssa ratikan alle.
Heh, ituhipit ovat vasta äsken laskeutuneet puusta tai tulleet ihmisten ilmoille jostain peräkylän takametsän pelloilta joissa ovat voineet käyskennellä ilman minkäänlaisia liikennesääntöjä minkään estämättä. Sellainen pollastelu ei vaan toimi kaupungissa missä on muitakin ihmisiä liikkumassa.
- Anonyymi
Ituhippi on tyhmä elukka. Puree kättä joka ruokkii sitä...
Autoilija maksaa merkittävästi veroja tässä yhteiskunnassa. Näinkö huonosti maksajia kohdellaan tässä maassa? - Anonyymi
RAM 1500:sen ostaja ei maksa autoveroa euron jeniä!
Jos autoveroa haluaa maksaa oikein kunnolla, pitää ostaa Ferrari.
RAM:in ostaja maksaa vähemmän autoveroa kuin sähköauton ostaja eli RAM:in ostaja on yhteiskunnan loinen. Onneksi bensan kulutus korjaa verotuksen, vaikka itsekäs ei ajattelekaan ympäristöään vaan itseään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa353912Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2473429Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks2503218Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär2672487En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1261717Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot261679Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas
Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi2461468Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm111305- 1201105
viikonloppu lähestyy
ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu191089