Pitääkö aktivoida

Hei kertokaapas pitääkö windows xp home versio aktivoida uudestaan jos koneeseen vaihtaa prossun ja kovon. Olen vaihtamassa prossun ja kovon ja työkaveri sanoi että winukka pitää aktivoida sen jälkeen uudestaan, pitääkö paikkansa kertokaa pliis.
51046
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Siis jos laitat uuden kovalevyn vanhan tilalle niin se XP-käyttishän on asennettuna sinne vanhalle kovalevylle. Ja uudelle kovalevylle joudut sen asentamaan uudelleen ja myöskin aktivoimaan sen uudelleen. Riippuen myös siitä kuinka monta kertaa tämä xp-käyttis on asennettu uudelleen, koska tiettyjen(olisiko 3-4kertaa)uudelleenasennuksen jälkeen sitä ei pysty muuten aktivoimaan kuin ottamalla yhteyttä sinne jonnekkin microsoftin asiakaspalveluun ja selittämään asiansa.

Äänestä
  • sori piti sanoa että laita sen uuden levyn slaveksi vanhan rinnalle että sais lisätilaa. Eli käyttis jää vanhalle kovolle. Työkaveri perusteli kantaanssa sillä että jäejestelmä "haistaa" kokoonpanon muuttuneen liikaa ja siksi pitää aktivoida.

    Äänestä

  • jasu kirjoitti:

    sori piti sanoa että laita sen uuden levyn slaveksi vanhan rinnalle että sais lisätilaa. Eli käyttis jää vanhalle kovolle. Työkaveri perusteli kantaanssa sillä että jäejestelmä "haistaa" kokoonpanon muuttuneen liikaa ja siksi pitää aktivoida.

    Kovon olen lisännyt ja dvd-aseman -> ei tarvinnut aktivoida. Prossusta en osaa arvata. Olen kuullut että emolevyä ei voisi vaihtaa aktivoimatta uudelleen, mutta en tiedä.

    Äänestä

ilmoittelee ihan tarpeeksi monta kertaa siitä aktivoimisesta ettei varmasti pääse unohtumaan. Ei ole todellakaan vaikee homma .Kone kysyy aktivoidaanko Xp nyt painat ok ja viiden sekunnin päästä tulee ilmoitus että se on aktivoitu. Näin silloin kun XP ei ole piraatti

Äänestä

ennenkuin vaihadatte mitään niin ottakaa image levystä. sen jälkeen hakekaa microsoftin sivuilta sysprep ohjelma ajakaa se. sammuttakaa kone vaihtakaa tarpeelliset osat ja laittakaa kone käyntiin ensimmäisenä tarvii antaa alkuperäinen asennusavain sekä määrittää koneelle nimi. Jos menee pieleen eikä onnistu niin paluta image levylle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jasu kirjoitti:

Hei kertokaapas pitääkö windows xp home versio aktivoida uudestaan jos koneeseen vaihtaa prossun ja kovon. Olen vaihtamassa prossun ja kovon ja työkaveri sanoi että winukka pitää aktivoida sen jälkeen uudestaan, pitääkö paikkansa kertokaa pliis.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu