Morsiusangervo?

Aitana

Rivitalomme aitoina on puska-aitaa, jota ainakin vanhempani ovat aina kutsuneet Morsiusangervoksi. En tiedä, onko se aivan virallinen nimi tälle kasville, mutta toivottavasti joku osaa silti antaa neuvoja. Se on siis reilun puolitoista metriä korkeaa ja melko leveää aitaa, jonka päälliosan oksissa on kesäisin valtavasti valkoisia, pieniä kukkia.

Kysymykseni kuuluu:
- Voiko tätä aitaa alasleikata ja jos voi:
- Kuinka kauan kestää takaisin kasvaminen niin korkeaksi, että peittää ohikulkevien katseet?
- Mihin aikaan vuodesta alasleikkauksen voi tehdä tai mihin aikaan se olisi paras tehdä?

Olen lukenut paatarhan leikkausoppaita, mutta ko. pensasta ei ole mainittu niintä yhdessäkään, joten olisikohan täältä apua herumassa.

Olen harkinnut aidan alasleikkausta, koska se on vanha ja risuttunut, oksat ovat osaksi kaatuilleet kasvamaan maata myöden ja sisäosa on aivan kuollut. Entinen omistaja ei ollut jaksanut kiinnostua puutarhan, saati aitojen voinnista yhtään, niin saadaan nyt nuorentaa ja paikkailla hänen jälkiään.

Kiitos kaunis etukäteen ja
AURINKOISTA KEVÄTTÄ!!!

6

8635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Säde

      Oletko etsinyt netistä hakusanalla Morsiusangervo tai pelkkä Angervo? Pitäisi löytyä tietoa.

    • leikkaus

      Norjanangervo on hyvin samantapainen kuin Morsiusangervo, joten voi olla kysymy aivan hyvin N-angervosta. Hoito kuitenkin samanlainen.
      Erona on että, M-angervo on talven arka.

      Molemmat voi leikata alas 3-5 vuoden välein.
      On kaksitapaa hoitaa asia.
      - Jos leikkaat nyt keväällä lumien sulettua ei angervot kuki tänäkesänä. Ehtivät kasvaa kuitenkin ehkäpä 50-80 cm.
      - Jos leikkaat kukinnan jälkeen heti saat nauttia sen kukista tänä kesänä. Kasvaa ehkäpä hiukan vähemmän kesän aikana, mutta ehtii kuitenkin kasvaa nätiksi.

      Jos ne on hyvin huonon näköisiä niin hoitaisin itse homman keväällä, jotta ehtii enempi kasvaa korkeutta. Leikataan noin 20 cm korkeudelta.

      Leikkaamisen jälkeen puhdista alunen huolellisesti rikkakasveista. Lisää puutarhamultaa, kalkkia, (turpeeseen maadutettua hevosenlantta kalkkia) tai kevääällä 3dl/m2 kanankakkarakeita tai 1 dl/m2 moniravinteisia seoslannotteita. Ja elokuussa 0,3 dl/m2 vähätyppistä syyslannosta ja 1 dl kalkkia.

      (Älä yli lannoita ette angervo säikähdä.)Jos tulee kuiva kesä niin kastele että kasvaa taas näkösuojaksi.
      Voit peittää alusen paksulla kerroksella sanokmalehteä joka maatuu sinne. Peitä lehdet 5-7cm kerroksella katetta - tämä toimenpide auttaa pitämään rikkakasvit loitolla.

      Jatkossa voit keväisin tai kukinnan jälkee nuorentaa leikkaamalla vain huonot ja vanhat oksat pois, niin alas leikkausta voi suorittaa harvemmin.

      Hyvää kevättä.

      • #puskajussi#

        Alasleikkauksen voi tehdä raivaussahalla tai moottorisahalla, kaikista helpoin ja aikaa säästävin. Siistii sitten jos on siistittävää. Ja kannattaa tarkistaa tuo leikkauskorkeus, en nyt itse tässä muista mitään varmaa. Mut 20 cm kuulostaa aikasen korkealta leikkauskorkeudeksi.
        Suosittelisin myös tuota keväällä leikkausta, kerkee paremmin "puutua" ja kestää paremmin talven. :)


      • maron
        #puskajussi# kirjoitti:

        Alasleikkauksen voi tehdä raivaussahalla tai moottorisahalla, kaikista helpoin ja aikaa säästävin. Siistii sitten jos on siistittävää. Ja kannattaa tarkistaa tuo leikkauskorkeus, en nyt itse tässä muista mitään varmaa. Mut 20 cm kuulostaa aikasen korkealta leikkauskorkeudeksi.
        Suosittelisin myös tuota keväällä leikkausta, kerkee paremmin "puutua" ja kestää paremmin talven. :)

        Leikkaa angervosi aikaisin keväällä ihan matalaksi, omani on leikattu aivan juurta myöten ja komeasti uutta ja elinvoimaista oksaa lykkäsi toissakesöänä, vaikka olikin niin kuuma kesä.
        Muista kuitenkin kastella pensastasi ellei taivaalta vettä tule.
        Morsius ja norjanangervot on hyvä leikata alas aina kun ne alkavat "risuttua". Ne kyllä kestävät rajuakin leikkausta.


      • kukkia
        maron kirjoitti:

        Leikkaa angervosi aikaisin keväällä ihan matalaksi, omani on leikattu aivan juurta myöten ja komeasti uutta ja elinvoimaista oksaa lykkäsi toissakesöänä, vaikka olikin niin kuuma kesä.
        Muista kuitenkin kastella pensastasi ellei taivaalta vettä tule.
        Morsius ja norjanangervot on hyvä leikata alas aina kun ne alkavat "risuttua". Ne kyllä kestävät rajuakin leikkausta.

        Anna ensin kukkia, leikkaa vasta sitten,ehtii kasvaa hyvin samana kesänä.


      • kevään puutarhatöitä aloitt...
        kukkia kirjoitti:

        Anna ensin kukkia, leikkaa vasta sitten,ehtii kasvaa hyvin samana kesänä.

        Pitääkö alasleikkauksen jälkeen N-angervoa leikellä tasaisin välein, jotta haaroittuisi? siitä päältä?

        Leikkasin toissa kesänä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4591
    2. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      15
      2558
    3. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2405
    4. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      53
      2288
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      32
      1787
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      1611
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1486
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1294
    9. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      49
      1248
    10. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1241
    Aihe