Sain ensimmäisen valkosipulisatoni viime viikolla. Ihan hyvä sato ja
mukana oli itusilmuja, tai mitä ne nyt nimeltään ovat, ne kukkavarressa
kasvavat sentin pituiset naperoryppäät. Olen kuullut, että noista
silmuista saa uusia sipuleita istuttamalla ne syyskuussa maahan ja
sitten seuraavana syksynä uudestaan ne ensimmäisen vuoden yksikyntiset
pikkusipulit. Eli aikaavievää hommaa, mutta ilmaista!
Nyt kummastelen vain sitä, että mistä tietää itusilmujen olevan kypsiä,
kun ne kuitenkin piti poistaa valkosipulien noston yhteydessä, ja nostoa
ei saanut viivyttää tai olisi tullut yliaikaisia sipuleita, joissa
kynnet olisivat irronneet toisistaan ja säilyvyys olisi heikentynyt. Ja
joku väitti, että noiden silmujen ei saa antaa kuivua ennen istutusta.
Miten ne voi pitää tuoreina yli kuukauden ajan? Ja eikö kuivuminen ole
tuleentumista, ja eikö tuleentuminen ole tapahduttava, jotta ne olisivat
kelvollisia istukkaiksi?
Arvostaisin asiantuntevia neuvoja. Olen kuunnellut paljon videoita
aiheesta, mutta näihin kysymyksiin ei ole löytynyt vastausta.
Valkosipulit?
5
310
Vastaukset
- Anonyymi
En osaa vastata kysymykseesi, koska itusilmut ovat kypsiä. Kerron kuinka itse menettelen. Poistan suurimman osan jo niiden ilmestyessä etteivät vie voimaa itse sipulilta. Annan sitten muutaman kasvaa täyteen kokoonsa ja jätän ne edelleen kiinni kuivumassa olevaan sipuliin. Itusilmuröykkiö avautuu ja sisällä on erikokoisia alkuja. Olen valikoinut niistä suurimmat, jotka pistän syksyllä maahan. Seuraavan vuonna niistä tulee noin sentin kokoisia pallukoita, jotka sitten pannaan taas syksyllä maahan. Seuraavan vuonna voidaan saada jo pieniä kynsiä tai sitten pallukka kasvaa edelleen kokoa. Suuret pallukat sitten taas maahan syksyllä niin niistä tuleekin sitten jo komeita kynsiä. Tämän olen ottanut pelkkänä puuhasteluna eikä tarvitse tuhlata hyviä kynsiä suvun jatkamiseen.
- Anonyymi
Kiitos neuvosta. En ollut tullut ajatelleeksi, että olisi kannattanut jättää itusilmut kiinni sipulinvarteen. Napsin ne lyhyille varsityngille ja ripustin lankaan kuivumaan. Ensi vuonna osaan paremmin. Joskus ensi kuussa valikoin muutaman isoimman sipulin siemeniksi, ja isoimmat itusilmut tuottamaan pääosan sadosta. Olisipa ihanaa, jos niistä vielä jotain tulee. Tämä olisi minulle yllätysbonus, koska en vielä viime syksynä tiennyt mitään koko itusilmuista.
- Anonyymi
Toinen anonyymi. Voit käyttää itusilmut lisäämiseen olit sitten tehnyt niiden kanssa niin tai näin. Maahan vaan mutta ei samaan paikkaan ja reippaasti lannoitusta vakoon.. Aikaa viepää on mutta hauskaa. Lisäksi jokunen kunnon kynsi maahan niin saa syöntisipulit. Minä jätän aina suurimmat lisäykseen. Lasken isutettujen kynsien määrän ja lasken taas kun kerään sadon. Tänä vuonna hävisi yksi matkalla. Valkosipuli ei sinänsä häviä jos ei mätäne ja maahan unohtuneet sipulit kasvavat ensi vuonna mutta tekevät paljon varsia jos niissä oli kynsiä. Kun ne kasvavat ahtaassa pienenevät kynnet.Ne voi jakaa ja istuttaa erikseen ja seuraavana vuonna tulee taas kunnon valkosipuleita. Jos on unohtanut istuttaa valkosipulit syksyllä voi asian korjata keväällä. Laita istukassipuli kylmään esim jääkaappiin neljäksi viikoksi että se saa kylmäkäsittelyn. Sen jälkeen se istutetaan ulos aivan samalla tavalla kuin syksyllä.
- Anonyymi
Hyviä neuvoja teillä, kiitos!
Mitenkähän tiheään nämä itusilmut voi istuttaa? Valkosipulin kynnet istutin kymmenen sentin välein, 40 sentin rivivälein, ja koko lava näytti hassun harvalta. Aika isoja sipuleita sitten kuitenkin tuli. Miten syvälle? Ajattelin laittaa taas syksyn lehtiä pakkassuojaksi. Pitääköhän se sitten keväällä siirtää syrjään, vai puskevatko nämäkin taimet lehtien läpi, kuten suurin osa tänä keväänä teki? Jäi niitä kyllä useita nitistyksiin sinne lehtikerroksen uumeniinkin, valitettavasti.
On muuten ihanan vahvan makuisia valkosipuleita nämä ensimmäiset 'itsetehdyt'.- Anonyymi
Olen itse laittanut itusilmut muutaman sentin syvyiseen vakoon lähes vieri viereen. Riippuu tietysti paljonko on tilaa käytettävissä. Rivissä on se etu hajakyvöön verrattuna, että sadonkorjuun aikana suurinpiirtein tietää, missä olivat, koska varret saattavat "tuleentua" ennen aikojaan. Lehtikatteesta ei ole kokemusta. Itse käytän katteena keväällä ruohosilppua. Talveksi ei mitään.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495565Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042036Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191593Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731167
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988