Katsoin YLE areenasta dokumentin pohjamaan häjyistä. Mistä kaikki on alkanut,miksi...kauanko kestänyt..miksi loppui...
Dokkari oli kyllä mielenkiintoinen ja todentuntuinen
Vaikkakin luultavasti moni lakeuksilla on eri mieltä.
Koittakaas katsoa tunnin se vaan kestää,tiivistettynä että kännissä porukalla hakattiin ja tapettiin...sitten kun rupes tulee rahaa sai viedä sataman kautta tavaraa,tuli lakeudesta Suomen rauhallisin paikka....ps....häjyily alkoi ruotsalaiselta rannikolta ja siirty härmään
Häjyt ja totuus
24
385
Vastaukset
- Anonyymi
Tärkein syy oli, että oli hengellinen tyhjiö. Uskonnollisuus muun muassa körttiläisyyden muodossa levisi ja rauhoitti ihmisiä. Ja myös muutto Ameriikkaan poisti "joutilasta" väkeä.
- Anonyymi
Muistaakseni silloisessa perintökaaressa vanhin poika sai kaiken ja muut sai lähteä talosta se ainakin lienee vaikuttanut kuten lähtöön amerikkaan
- Anonyymi
Tervanpoltto ja viljely jakoi lakeuden köyhiin ja rikkaisiin..niin ja osa muutti Amerikkaan,polttamat vei satamiin tervaa niin kauan kun pysty..taidolliset viljeli,ylituotannosta johtuen jokku työikäisistä erikoistu siihen viinan polttoon viljasta joka oli laillistakin..en muista..Mutta rahallinen kahtia jako oli valtava.
- Anonyymi
Mutta eikös ne häijyt ollu kohtuu hyvätuloisia? Miksi niiden piti häijyillä? Luulis että köyhälistö olisi alkanu häijyilemään.
- Anonyymi
Niille ei tainnut työnteko maistua oli sitä roistoja ennenkin olemas ja ne teetti vielä likaiset työt muilla
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niille ei tainnut työnteko maistua oli sitä roistoja ennenkin olemas ja ne teetti vielä likaiset työt muilla
Maakunassa uudet häjyt. Poliisi lavastaa syyttömän miehen perseenuolenta innoissaan. Poliisi kuuluu terrorstijärjestöön Vapaamuurarit ja antaa täyttä suojaa jäsenilleen. Kok oikeustoimi on halinassa poliisita valvontalautakuntaan joka koostuu asianajotoimistoista Helsingissä. Tämä hyväveli verkosto on anatanut valan veli ei veljeä vaastaan käy. Asianajanikin lavasti minua ja antoi ohjeita oikeustoimelle. Asianajani on kurikan keskustassa ja poliisipäällikön tytär. Uskon jotta löytyy satoja muita joita vastaan hyväveliverkosto on hyökännyt asianajat kuuluvat verkostoon yli 70% varmuudella aivan sama onko sukupuoli mitä vain eduskunasammekin istuu hyvävelijärjestön jäsenet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maakunassa uudet häjyt. Poliisi lavastaa syyttömän miehen perseenuolenta innoissaan. Poliisi kuuluu terrorstijärjestöön Vapaamuurarit ja antaa täyttä suojaa jäsenilleen. Kok oikeustoimi on halinassa poliisita valvontalautakuntaan joka koostuu asianajotoimistoista Helsingissä. Tämä hyväveli verkosto on anatanut valan veli ei veljeä vaastaan käy. Asianajanikin lavasti minua ja antoi ohjeita oikeustoimelle. Asianajani on kurikan keskustassa ja poliisipäällikön tytär. Uskon jotta löytyy satoja muita joita vastaan hyväveliverkosto on hyökännyt asianajat kuuluvat verkostoon yli 70% varmuudella aivan sama onko sukupuoli mitä vain eduskunasammekin istuu hyvävelijärjestön jäsenet.
Hae nyt äkkiä apua noihin harhoisisi! Soita terveyskeskukseen nyt heti tai mene päivystykseen vaikka taksilla. Sun on liian paha olla!
- Anonyymi
Oli siinä kans kovanaamoja porukalla aseet kädes yhden kimppuun...raukkojahan ne oli...sitten niistä tehdään lauluja.on ollu sankarit vähis
- Anonyymi
Nuoruus, suuruurenhulluus, ahaneus, huonot roolimallit, hormoonit, viina ja huumehet, psyykkiset sairauret panoo pirätyskyvyttömän riehumahan. Hyvä ja viisas kasvatus, ittekasvatus, fiksu opiskelu, kristilliset arvot, hyvät esikuvat ja harrastukset, vie ihimistä sivistyneesehen, parempahan suuntahan julukisesti ja salaakin, jos niin itte tahtoo.
- Anonyymi
On tätä samaa omankäden oikeutta vieläkin ainakin pienemmis kunnis viedään autopaikat ym. menee sekaisin omat ja taloyhtiön omat jne. ei se touhu ole mihinkään kadonnut tietenkään
Nykyajan nuoriso on aivan eri maailmasta. Kun osoitetaan mieltä, niin toiselle puolelle tulee parhaimmillaan satatuhatta osallistuja ja isokin tori täyttyy, kun taas sen toisen osapuolen teltalla koivun alla käy korkeintaan tusina ja hekin uteliaisuudesta, että saisiko vaikka ämpärin tai muuta mainosrihkamaa ilmaiseksi. 😅
https://youtu.be/3jz56fdSY6M?t=708
- Anonyymi
Osattiin sitä muuallakin. Hämeessä liikkui aikanaan paljon rosvojoukkoja, jotka ryöstelivät ja pahoinpitelivät. Esim erään rosvojoukon kiinnisaamiseksi, 1800-luvulla, tarvittiin 700 venäläissotilasta.
Jotta aika pehmoisia oli nämä häijyt, omaa vaimoansakin pelkäsivät, eli olivat pelkkiä isoksi kasvaneita kakaroita, jotka tottelivat soppakauhan pitäjää. Hämeen raakalaiset sen sijaan paljon vaarallisempia, eikä heillä ollut mitään kunnioitusta, kehenkään tai mihinkään. - Anonyymi
Pellisen Erkki kortesjärveltä, vastasi tusinaa häjyä
- Anonyymi
Kauhavan ruma vallesmanni pisti pellet kuriin.
- Anonyymi
Häijyt oli kylillä kovaa poikaa. Mutta kotona odotti Justiina kaulin kädessä, silloin oltiin nöyrää poikaa.
- Anonyymi
Köyhtyneitä sukuja ja kun ei pää kestänyt todellisuutta
- Anonyymi
Onko se häjy yhtä kuin paha vai onko se siltä väliltä vai onko se puolimatkasta vai siitä jostain vai kauempaa vai kuinka se on.
- Anonyymi
Mikähän tuolle olisi "suomennos" ehkä huonotapainen lähinnä karkea ja brutaali
- Anonyymi
Vanhoissa 1900-luvun alun koulun historian kirjoissa kerrotaan ja kouluissa opetettiin, että Turun oikeus karkotti pahimmat rikolliset juurikin -> Etelä-Pohjanmaalle. Näiltä rikollisiltako kahelit häjyt saivat geeninsä? Huonoimmasta mahdollisesta geenimateriaalista? Ja miten se perimä näkyy tänä päivänä?
- Anonyymi
Tavja Kojolasta kaupunginjohtaja niin pian Lapualla asuu yli 30 000 asukasta.
Hevosmiehet kertoi Tampparin Shellillä.- Anonyymi
Antti Tuuri on nero kirjailija.
Loistava pohjalaisuuden kertoja.
Mainioita elokuvia hänen kirjoistaan, kuten nyt Ikitie. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Antti Tuuri on nero kirjailija.
Loistava pohjalaisuuden kertoja.
Mainioita elokuvia hänen kirjoistaan, kuten nyt Ikitie.Hyvän karkoittavan häjyylyn, viinan, huumeiden, himojen, väkivallan, laiskuuden, tyhmyyden sijaan voisivat ottaa korkean kristillisen moraalin, hyvät teot, raittiuden, väkivallattomuuden, ahkeruuden, viisauden niin pahuus loitontuisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvän karkoittavan häjyylyn, viinan, huumeiden, himojen, väkivallan, laiskuuden, tyhmyyden sijaan voisivat ottaa korkean kristillisen moraalin, hyvät teot, raittiuden, väkivallattomuuden, ahkeruuden, viisauden niin pahuus loitontuisi.
Etelä-Pohjanmaalla monesta merkittävästä, mielenkiintoisesta henkilöstä varmaan vielä tutkielma, kirja kirjoittamatta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etelä-Pohjanmaalla monesta merkittävästä, mielenkiintoisesta henkilöstä varmaan vielä tutkielma, kirja kirjoittamatta.
Ei ehkä suoraan etelä.pohjanmaasta mutta etelä-pohjalaisia oli paljon mukana amerikkalaisessa Co-Operative osuuskauppaliikkeessä joka oli lähes yksinomaan suomalaisten ylläpitämä ja levisi sieltä Suomeenkin muutaman vuoden sisällä
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m372736Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?
Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.891184Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia
Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.127979Oliko mies vetäytyminen
Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.61967- 66907
Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää
Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos77881EU:lta tyly ratkaisu Temulle
On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta101828Oon tässä pohtinut että se nainen
Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle70815Nainen on ihana
ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?25718Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä
Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi30684