Te, jotka joudatte käymään täällä päivällä, pitäkäähän kurissa muita uhkailevat ja haukkuvat häiriköt, jotka eivät osaa pysyä asiassa. Tunkekaa vaikka niille suuhun niiden entiset töppäykset, jos kehtaavat tulla häiriköimään taas tapansa mukaan :))))))))))))))))))))))))))))))
Tsemppiä kipinämikoille.
Ps. Yhteishengessä ja -voimin kykenemme pitämään tyrannian kannattajat kurissa, solidaarisesti :)
Tsemppiä kipinämikoille.
Ps. Yhteishengessä ja -voimin kykenemme pitämään tyrannian kannattajat kurissa, solidaarisesti :)
Vastaukset 22
Vanhimmat
Demokratian ja kansan yhteisvoimin on ennenkin pistetty kaikenmaailman natsit ja häiriköt, kansan alistajat ja tyrannit kuriin! Tehdään niin täälläkin! Hyvä! Joka syyllistyy toisten uhkailuun ja haukkumiseen, ei ansaitse palstatilaa!
Hyvä veljet. Valvotaan vuorotellen, ettei häiriköt saa riehua!
On ilmoitettu :)
..niin ei tarvitse teeskennellä.
En ole Rane.
Sinullapa on erikoinen nikki.
tämä MOONMAN eli ystävämme KUU-UKKO on ilmestynyt
kun sitä ei vielä helmikuun puolessavälissä ollut,jolloin minä läksin tuonne urheilupuolelle pariksi viikoksi?
Onko tämän nikin takana joku feikki joka käy välillä kirjoittelemassa rekisteröimättömällä nikillä?
sinua ei oltu silloin, vielä pieraistukkaan,pohojanmaan hangille ;-)
Ääh. Älä nyt sinäkin tee "Hitman-1:siä" ja ryhdy kaiket päivät pohtimaan kuka kukin on ja millainen kukin on, vaan keskity kirjoittamaan maailman menoon liittyvistä asioista. Jos olet uusi kirjoittaja täällä, kutsun sinut tason nostamistalkoisiin, kirjoittamaan asioista. Äläkä välitä rakkikoirista. Perussääntöjä, joilla tasoa nostetaan;
- Kirjoitetaan palstan aihepiiriin liittyvistä asiosita.
- Ei haukuta, lokeroida tai leimata kirjoittajia.
- Ei kommentoida tai analysoida tai arvioida kirjoittajia, sehän ei ole asiaan liittyvää.
mulle passaa,että keskustellaan asioista niinkuin kuuluu,eikä pohdita kuka on kommenttien takana ja vastataan sen mukaan mitä on aihetta.
Rakkikoirat olkoon erikseen.
Ei varasteta toisen nikkiä.
minun tapoihin varastaa toisten nikkejä,kun on tämä aito ja oma,sekä itseni kaksimä.
Sinusta ei ollutkaan puhe.
Näin pitää toimia. Minunkin nikkiäni on ajoittain tahrannut joku tyyppi, joka käyttää sitä ala-arvoisesti mustavalkoisen USA -myöntiesne propagandan toistamiseen ja jankuttamiseen, sekä rekisteröitynä myös multinikkaamiseen, vaikka äijällä on rekattuja nikkejä muutenkin kasapäin, suurin osa muilta kopioituja, kuten esim. tuo Hit...
Sananvapauden ainoa huono puoli on se, että kaikki voivat sanoa mitä huvittaa eikä heidän tarvitse vastata sanoistaan. jos tänne 24:een tarvittaisiin kännykän kautta varmistettava rekisteröinti niin veikkaan että viestit muuttuisivat paljon asiallisemmiksi ja kaikenlainen "*itun kommari*uora" - jutut loppuisivat asiallisen keskustelun lisääntyessä räjähdysmäisesti.
Tämä on tietenkin mahdotonta, sillä eihän nyt ketään voi vaatia vastaamaan omista puhumisistaan - edes internetissä. Sehän loukkaa sananvapautta.
Kun katselee muita palstoja joissa rekisteröityminen vaaditaan huomaa selvästi tasoeron suomi24:ään verrattuna.
Jos täällä vaadittaisiin rekisteröitymistä niin siitäkös vasta "ISOVELI VALVOO" - mellakka syntyisi. Veikkaan kuitenkin ettei isoveliä kiinnosta meidän pikku ihmisten loputon paskanjauhanta ihmemaa internetissä, jossa jokainen "voi saada äänensä kuuluviin" ja "vaikuttaa asioihin". Hyvä esimerkki tästä säätiin ohjelmistopatenttiasiassa kun kaikkia suomen meppejä pommitettiin täysin asiallisilla "ei patenteille" maileilla.
- onko kenenkään "edustaja" siellä arkadianmäellä ikinä vastannut maileihin? jos on niin miten?
Tätä palstaa vuosia seuranneena en voi kun sanoa että "säälittävää porukkaa". Kommareita, Stalinisteja, Demokraatti-Fasisteja, Usan ja Venäjän perseennuolijoita, salaliittoteoreetikoita, terroristeja, hörhöjä, sananvapausmarttyyreita, trolleja, "mä tiedän enemmän kuin sä koska mä kuulun SDP:n" ihmisiä kaikki ... jo vuodesta 1955.
Täällä on aika heikot mahdollisuudet saada mitään järkevää keskustelua aikaiseksi kun on heti joku haukkumassa ties miksi ja joku toinen alkaa sitten haukkua kuin koira takaisin.
Tämä tuntuu monille ihmisille olevan jonkinlainen keino purkaa paineita? menisivät ulos kävelemään. Ottaisivat yhteyttä "kansan"edustajaansa ja haukkuisivat sitten - perusteluiden kanssa. Tosin sana "Perustelu" ei kuulu tänne. Miksi pitäisikään kun ei tarvitse piittata yhtään mistään mitään? sanoa voi mitä tahansa kenelle tahansa joutumatta kasvokkain selittämään sanomisiaan (en tarkoita nyt mitään nekkuun vetämistä vaan asiallista keskustelua kahden henkilön välillä).
Voisikohan, jos täällä esiintyisi omalla nimellään, vetää "Stalinistiksi ja perseennuolijaksi" haukkuneet oikeuteen kunnianloukkauksesta? Tietääkö kukaan?
" joutumatta kasvokkain selittämään sanomisiaan (en tarkoita nyt mitään nekkuun vetämistä vaan asiallista keskustelua kahden henkilön välillä). "
No tuollaistakin on välillä nähty ehdotettavan, mutta ainakin yksi tyyppi sortui tuon kasvokkain keskustelutilanteen sijaan uhkailemaan ottavansa aseen mukaan keskusteluun, josta onkin käsittääkseni tutkintapyyntö menossa, aseita kun ei saa kuljetella mukana noin vain, vaikka niihin olisi lupa.
" Voisikohan, jos täällä esiintyisi omalla nimellään, vetää "Stalinistiksi ja perseennuolijaksi" haukkuneet oikeuteen kunnianloukkauksesta? Tietääkö kukaan? "
Jos ryhdyt kirjoittelemaan foorumille omalla nimelläsi ja vielä tuot sen selkeästi esille, on kunnianloukkaussyyte mahdollista nostaa solvaajaa vastaan ainakin silloin, jos voi osoittaa, että loukkaaja on siinä vaiheessa tiennyt, että esiinnyt omalla identiteetilläsi täällä. Omalla identiteetillä esiintymisessä on siis kaksi puolta, toisaalta teet itsesi alttiimmaksi ja tunnetuksi, toisaalta sillä voi torjua herjaamista.
voi täältä pysyä poiskin. Jos menet munasillasi uimarannalle kävelemään ja joku akka haukkuu sinut eunukiksi, niin onko sinulla oikeus nostaa kunnianloukkauskanne??? Mietippä sitä ;-)))
senkuin vain piikittelee,mutta ei tahdo siitä palkkaa.
Naurattaa kun huvittaa tuo sun tosikkomaissuus.
Joka tapauksessa mä en mene pois,joten on turha luulla että mä sun määräyksiä uskon.
Saahan minua akat eunukiksi sanoa,mutta epäilen
että ne ennemmin kiinni minuun kuin rupeavat haukkumaan mua.
ei ollut sulle. Se oli vain esimerkki(huonokin?)tuolle "juristille". Sinä olet tod.näköisesti rehellinen suomalainen mies, mutta liian sinisilmäisenä pompoteltavissa. Sori! ei ole tarkoitus loukata, korkeintaan ärsyttää :-)
oikein,että tajuan tahallani väärin,joten teen sen pienellä kiusalla ja kujeilulla.
joten jätän tuon W:n pois, ettei rinnasteta :-)))
Huuhaa jutuille on olemassa oma palsta. Joten sinne kaikki uusnatsit, faanaatikot ym. hurlumhei-sakki. Mitä ihmettä te täällä teette? Antakaa ihmisten keskustella asiallisesti.
sitä päivällä kipinämikkoa?
Ompa tämä homma hauskasti laadittu nurinpäin,sillä yöhän se on kipinämikkoja varten.
Hauskaa päivänjatkoa kaikille krivaajille.
Parempi kriivari kun törkön iivari.