Persut ovat nykyajan kommunisteja

Anonyymi

Kommunismismihan on nyt täällä Suomessa jo kuollut ja kuopattu. Eipä taida enää edes minkäänlaisia kommunistisia puolueitakaan olla ainakaan mitenkään virallisesti missään täällä Suomessa olemassa.

Nyt näyttäkin kyllä sitten kovasti siltä, että nämä persut ovat ottaneet tämän kommunistien avoimena olleen poliittisen aatten paikan täysin itselleen, ainakin persut näyttävät nyt todella kovasti ihan jatkuvasti veljeilevän vain venäläisten kanssa, eli aivan yhtä kovasti kuin esimerkiksi juuri kommunistitkin aikoinaan tekivät.

Ja kovinkin epämääräisiä vaalirahoituksiakin toki jotkin persut ovat Venäjältä myös saaneet, Tämä persujen toimintaihan muutenkin vaikuttaa nyt todellakin joltain kommunistiselta toiminnalta.

Miksi ihmeessä nyt persut haluavat nykyään toimia aivan samalla tavoin kuin esimerkiksi kommunistit aikoinaan täällä Suomessa toimivat?

18

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjällä onkin nyt todella paljon erilaisia luonnonrikkauksia joita Suomi saisi halvalla koska on lähellä.
      Vihreiden ajamaan päästöttömään yheiskuntaan vaadittava valkoisen heteromiehen kehittämään huipputekniikkaan tarvitaan ihan aina se valtava määrä erilaisia metalleja ja mineraaleja.

    • Anonyymi

      Perussuomalaisen puolueen ideologia on kristillissosiaalinen mikä lie oppi. Kristillisyydessä se tukee raamatun karmeimpia ihmisoikeusloukkauksia. Siihen yhtyy kansallissosialistinen rotuoppi, fasismi ja valtaisa vihakiihko työväenliikettä kohti.
      Nähtävissä ei ole edes Vihreiden ihismyönteisiä linjauksia. Hallituksessakin Perussuomalaiset kiihkeimmin purkivat sosiaaliturvaa. Varsinkin korkeatasoinen koulutus oli Perussuomalaisten kontolla.

      Perussuomalaiset nuolevat kyllä Putinin takamuksia. Se edustaa suurta johtajaa ja tyhmiä alamaisia, jotka trollaavat hölötystä kuten aloituskin.

      Kommunistien kansainvälisyys on työläisten kansainvälisyyttä. Valkoinen Suomi johti Suomen tuhoisiin sotiin.
      YYA_kaudella kommunistit tukivat liittoutumattoman Suomen ulkopolitiikkaa ja Suomi kykeni teollistumaan ja olemaan erossa sodan uhasta. Tavaranvaihto Neuvostoliiton kanssa sodan jälkeen oli Suomelle erittäin edullista.

      Perussuomalainen puolue on nykyajan kaikkien oikeistolaisimpien piirien yhdyspuolue. Puolue yhdistää myös uskonnollisen taantumuspiirin.

      • Et sitten huomannut seuraavaa:

        Suomi joutui sotiin aina kommunistien siihen haastaessa, tuklevat komuloisethan alkoivat 1918 kapinalla sen aikaisen sotimisen yrittäen kumota juuri pidetyn demokraattisen vaalin tulosta ja saattaakseen tänne sosialismia.

        1939 sotaan jouduimme syyttä kun kaksi sosialismia Moskovan ja Berliinin menivät naimisiin ja jakoivat Euroopan keskenään. Kun jako alkoi tulla voimaan niin Moskovan komuloiset siellä olevien suomalaisten pettureiden myötäbvaikutuksella alkoivat tuoda tänne Kusisen hallitusta punarosvoarmeijan tuella. Onneksi epäonnistuivat!

        Kannattaa teidän komuloistenkin pysyä tosiasioissa, siinä kuka ja miksi sotia alkaa. Te komuloiset kuvittelitte maailman valtiaiksi pääsevänne vaan kuinkas kävi?


    • Anonyymi

      Juha Mäenpäätä (ps.) on syytteessä kiihottamisesta kansaryhmää vastaan. Poliisi on siirtänyt vihapuheen valtakunnansyyttäjän virastoon mietittäväksi. Luultavasti rikostutkinta aukeaa.
      Yleensä perussuomalaisten vihapuhe sisältää rotuopillisia natsilaisia näkemyksiä.
      Kommunisteille tällainen ei ole sallitua. Aatu kuoli aikoja sitten ja elinpiirioppi sen mukana. Ihme, että Perussuomalainen puolue yrittää sitä elvyttää.

    • Anonyymi

      Isänmaa ja sen asukkaat.
      Leijonariipusta kantavat perussuomalaiset varttinatsit omivat katupartioilleen ja Suomi ensin -teltoilleen paitsi maamme vaakunan myös sen nimen ja sitä puolustaneiden sotaveteraanien asian. Heille on turha selittää, että nuoret pojat vietiin natsien etujen puolesta sotaan mutta tekemällä rauhan ja ajamalla natsiarmeijan maasta pois turvasimme oikeuden kansanvaltaan, tutustumaan vieraisiin kulttuureihin, kirjallisuuteen matkustamaan ja antaa ihmisten matkustaa tänne, antaa ihmisten jopa muuttaa asumaan tänne.
      Saimme oikeuden pitää kirjahyllyssä näkyvästi Marxin Pääoma kirjaa ja Leninin teoksia ja sanoa etteivät AKS- ja kaltaiset järjestöt edustaneet kansan etua.

    • Anonyymi

      Miksi Suomen kansa kantoi kommunismin ptunkiolle ?

      Satutteko tietämään ?

      Kyllästyikö Suomen kansa kommunismin väkivaltaisuuteen ja epädemokratiaan vai mihin ?

      • Anonyymi

        Poliittista rasismiahan on aina ollut olemassa maapallollamme. Tänä päivänä se on kumminkin vakava asia, juuri siksi koska kapitalismi on luhistumassa. Poliittinen rasismi muuttuu helposti ns. porvarilliseksi fasismiksi. Sen merkit ovat jo täysin ilmassa.
        Taustalla on kapitalistisen yhteiskunnan jyrkentynyt luokkajako, luokkataistelu ja kansanjoukkojen nousu puolustamaan omia ansaittuja etujaan.


    • Anonyymi

      Putkidemarithan saavat rahoitusta venäjältä täysin avoimesti miksei sitä kritisoida

    • Anonyymi

      Kuten huomaatte, hluuserin sairaus on pahentunut entisestään. Onneksi Niuva hoitaa häntä.
      Rauha hänen muistolleen.

      • Anonyymi

        Olet oikeassa, rauha hänen muistolleen. Niin mukava mies menetti terveytensä.


      • Anonyymi

        Tulihan kaapista esiin homoileva persu.
        Kauan saatiin odottaa. Sebu varmaan asialla.


    • Anonyymi

      YLE: "Vihreät ja kommunistit: Kuin kaksi marjaa"

      https://yle.fi/uutiset/3-5261354

      Olen huomannut tämän kevään vaalikoneissakin, vihreillä ja kommunisteilla identtiset näkemykset tärkeimpiin kysymyksiin.

    • Anonyymi

      Me perussuomalaiset ollaan parhaita! Kannatuksemme jo 54%!

    • Anonyymi

      Persuloiset ovat nimensä ansainneet. He eivät osaa lukea tutkimuksia.
      Vihreillä, kommunisteilla ja Vasemmistoliitolla on paljon yhteisiä näkemyksiä päivänpoliittisissa kysymyksissä. Loiset vetävät siitä johtopäätöksen, että Vihreät ovat kommunisteja.
      Tutkimus heijastaa mahdollisuuksia toisenlaiseen politiikkaan kuin Perussuomalaisten ja Kokoomuksen akselin politiikka.

      Perussuomalaiset ovat kokonaan poistaneet propagandastaan eu-vastaisuuden. Tilalle on tullut natsilainen rotuoppi ulkomaalaisista alempiarvoisina ihmisinä ja seurustelu fasistien kanssa. Viimeinen villitys on teilata oikeuslaitos Mäenpään jutun yhteydessä, jossa puolustetaan rasismia avoimesti.
      Suomea ei ole vielä täysin natosuometettu. Demokraattiselle kehitykselle on mahdollisuuksia. Perussuomalaisen puolueen kuolonkorina kuuluu selvästi.

      • Anonyymi

        Noinhan se asia on.

        Persut ovat nyt vain niin tyhmiä ettei niille voi antaa koskaan minkäänlaista vastuuta päättää yhtään mistään.


    • Anonyymi

      Purran aikana Persuista se viimeinenkin "ryhti" kadonnut. Ei oikein tiedä onko puolue oikealla, vasemmalla tai keskellä. Purra kai haluaa hallituspaikkaa vaikka juuri tämä nykyinen"sukkahousuhallitus" naisvaltaisena on epäonnistunut monissa asioissa varsin pahasti. Hallituskipeys? Se on selvää että Perussuomalaiset eivät ole sitä mitä se mitä se joskus on edustanut. Lisänä EU politiikassa on nuo"kommunismi yhteydet? Luottamusta tähän puolueen nykyiseen politiikkaan ei löydy!

      • Anonyymi

        Hoh hoijaa. On tämä SKP:n "debatti" melkoista. Kovin tasavertaista se ei ole - onhan persujen kannatus lähes 20 prosentin luokkaa - kun se SKP:llä tasan nolla.


    • Anonyymi

      Arvoisat persut.
      Teidän tulisi vahtia selkänojaanne. Kommarit menevät teistä ohi hurahtamalla.
      Kommareilla on selkeä maailmankatsomus. Persuissa vain persuillaan mamuilla ja muilla leikkikaluilla.
      Paitsi naapurissani asuva persu on samaa mieltä kanssani. Ukrainan sota on USA:lle kauppasota, sota markkinoista.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1788
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1472
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1336
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1191
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1068
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1061
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      217
      869
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      151
      829
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      783
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      738
    Aihe