Ohko hyviä takaisin koodaus ohjelmia?

Anonyymi

esim valmiin ohjelman palauttamista C lle tai muille.

Aasiassa on sivu, jossa on sellainen palvelu ja demo nettisivulla, mutta demo rajoitaa koon hyvin pieneksi.
Palvenuta taas melko kallis ja laatua ei taatta.

8

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirotus taato ohelmaa ko linuksile tarvet=?

    • Ei ne käytännössä ennalleen palauta kun käännöksessä kaikki nimet helposti lyhennetään, kommentit poistuu, käännöksessä optimointeja... Natiivikoodi usein käännetään ensiksi C:lle ja selainkoodi javascriptille, että palautus helposti menee näihin.

      Todennäköisesti Javascriptille ja Javalle on helpointa palauttaa. Riippuu siitä millä ohjelma on tehty.

    • Anonyymi

      Tictactoe niminen oli joskus, muinoin ja silloin ne oli aika kamalia.
      Yhdessä isossa firmassa oli kanssa joku kaupallinen sellainen, kuulemma hiton kallis. Jolla etsittiin reikiä suljetusta koodista. sen nimee en muista.

      Vapaalla koodilla niitä voi testata, katsoo kuinka hyvin se palautuu. ja kuulemma aika hyvin palautuvat.

    • Anonyymi

      Jo Amigassa oli disassembler.

    • Anonyymi

      Rosvokskos meinasit alkaa?

      • Anonyymi

        Ei se ole rosvousta, jos haluu tietää mitä joku on syönyt.


    • Jaa että vielä hyviä?

      Palauttaminen C lle (tai muulle natiivi-konekoodille kääntävälle kielelle) ei käytännössä onnistu, koska nykyiset kääntäjät optimoivat erittäin hyvin. Yhteys suoritettavasta ohjelmasta lähdekoodiin ts. toteutustapaan katoaa varsin tehokkaasti.

      Eri asia tietenkin, jos ohjelma on käännetty ilman optimointeja ja vielä debug-tiedot säilyttäen, mutta ainakaan kaupallisista ohjelmista tällaista mokaa tuskin löytyy.

      Ainakin teoriassa mikä tahansa suoritettava (kryptaamaton) ohjelma on käännettävissä lähdekoodiksi. Tuossa edellä jo mainittiinkin disassembler, joka oli käyttökelpoinen työkalu silloin, kun ohjelmat olivat pieniä. Nykyisistä PC-sovelluksista tms. disassembler todennäköisesti generoisi niin runsaasti koodia, ettei siitä olisi mitään käytännön hyötyä.

      Muita (disassembleria parempia) työkaluja löytyy, mutta em. optimointisyyn vuoksi ei ole mitään takeita siitä, että lopputulos on lähelläkään alkuperäistä lähdekoodia. Ainakin näitä kannattaa tutkia tarkemmin:

      https://en.wikipedia.org/wiki/FermaT_Transformation_System

      https://www.grammatech.com/products/binary-analysis

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      104
      2893
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      144
      2046
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      59
      2002
    4. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      101
      1693
    5. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      34
      1684
    6. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      28
      1564
    7. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      142
      1333
    8. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      416
      1123
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      21
      1069
    10. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      258
      1036
    Aihe