Moikka.Mulla on tällainen juttu.Miesystäväni koki vasta Herran kosketuksen ja on todella uskossa mukana.Itse olen kans miettinyt näitä asioita ja kulkenut kokouksissa vapaaseurakunnassa.Toivon itsekin löytäväni Jeesuksen.Mutta uskon vuoksi hänen on muutettava pois yhteisestä kodistamme, haettava oma asunto koska emme saa asua saman katon alla emmekä harrastaa enää seksiä ennenkuin olemme naimisissa.Kumpikaan ei ole valmis avioliittoon, ollaan oltu yhdessä 3 kk.Osaisiko joku kertoa mitä muita rajoitteita meillä voisi olla kuin selibaatti molemminpuolin ja omat asunnot.Tämä tili todella yllättäen minulla ja haluaisin myös itse seurata Herraa.Mutta kerkesin tottua jo tiiviiseen sukupuolielämäämme joten onko myös toistensa hyväily ilman yhdyntää kiellettyä.En ole jutellut mieheni kanssa asioista koska hän haluaa "päästä eroon demoneistaan".
Kysymys kaikille uskovaisille
Sanna
4279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
se on aika hyvä neuvo joka asiassa et aattelee mitä jeesus tekisi vastaavassa tilanteessa. Minun mielestä kannattaa ottaa etäisyyttä fyysisesti , näin ollen on myös paremmat mahdollisuudet tutustua ihmisen eri puoliin seksin siihen vaikuttamatta. Saa tavallaan aidomman käsityksen yhteisistä tunteista ja tulee enenmmän keskusteltua kun aikaa ei käytetä seksiin. Ja voihan sitä halailla ja vähän käsistä pidellä , mut kannattaa silti olla varovainen et ei mopo karkaa kädestä. siunausta teille kummallekin ja saakon jeesus vahvistaa teidän uskoanne .
Rakkaus alkaa seksistä. Siitä, että kaksi ihmistä tuntee vetoa toisiinsa ja katsoo kuuluvansa fyysiseti yhteen. Minun on turhaa hurskastella tällä asialla, sillä olen ihminen enkä enkeli.
Mutta pelkälle seksille perustuva suhde ei kestä pitkään. Se kestää kivana noin puoli vuotta ja sen jälkeen alkaa lakastua. Seksille perustuva suhde kestää maksimissaan neljä vuotta. Jotta suhde kestäisi, siinä täytyy olla muutakin kuin seksiä. Tuskin sinäkään haluat pitkän päälle olla vain pelkkä panopuu.
Rakkaus alkaa rakentua sitten ensihuuman haihduttua pikku asioista. Siitä, että tehdään juttuja yhdessä ja kasvetaan yhteen. Ollaan ystäviä ja enemmän kuin ystäviä. Arjen pikku asioita ja pieniä hellyydenosoituksia ja matkoja, retkiä ja juttuja yhdessä.
Rakkaus on myös sitä, että annetaan toiselle tilaa ja siedetään toisen omituisuuksia ja inhottavuuksia. Hyväksytään toinen sellaisena kuin hän on eikä aleta muuttamaan häntä väkisin.
Sanoit, ettet ole vielä valmis parisuhteeseen. Hyvä niin - se tarkoittaa, ettet halua hypätä suinpäin suhteeseen. Nyt on aika ottaa tilaisuudesta kiinni ja tutustua kaveriin todella syvällisesti muutoinkin kuin fyysisesti. Miehet ja naiset ovat kuitenkin sen verran erilaisia, että toisen sukupuolen maailmaan sisäänpääsy vaatii työtä.
Toistenne hyväily ilman yhdyntää ei ole kiellettyä. Eivätkä pussaukset ja pienet hellyydenosoitukset. Eikä se, että toteaa "mä rakastan sua", jos todella myös tarkoittaa sitä.
Kukin ottaa uskon elämässään eri tavoin, miten kokee sen parhaimmaksi. Ei Jeesus kehoita meitä muuta kuin seuraamaan Häntä sellaisina kuin me olemme. Syntisinä ja pahoina.
Tästä on tietenkin monenlaista mielipidettä, mutta mä en oo kokenut uskoon tullessani, että mun pitäisi erityisesti alkaa rajaamaan, että mitä saan tehdä ja mitä en. Prioriteetit vaan ovat muuttuneet. Elämän tarkoitukseni on Kristuksessa, en hae sitä, enkä muutenkaan onnea enää mistään muualta.
Mutta elämästä nauttiminen ei ole syntiä =).
antakaa mennä vaan. ei teidän oo pakko siitä kertoa kellekkään. siunausta ja muuta paskan lotinaa. :)