Rukousaamiainen?

Joku aika sitten uutisoitiin kun Timo Soini matkusti rukousaamiaiselle. Ihmettelin jo tuolloin että mikä hton "rukousaamiainen" ja että kylläpä kalskahtaa aika lahkolaiselta omiin korviin?

No nyt selkis tämäkin seikka kun katsoin Netflixista The Family - salaiset vaikuttajat dokumenttia. Siellä hyvä veljet saa kutsun tuommoiselle rukousaamiaiselle jossa hierotaan suhteita, verkostoidutaan ja muuta maailman politiikkaa, miten päästään tienaamaan enemmän.

Kaiken lisäksi siellä on tätä "Jeesustelua", ringissä käsi kädessä rukoillaan Jeesusta ja tuohon rinkiin pääsee jos on valtaa ja uskoo myös tämän jeesustelun tältä pääjehulta, varmaan pakko osallistua että pääsee valtarinkiin sisälle mukaan.

Kyllä on, on on aika sairasta shaittia! Isot aikuiset ihmiset "leikkii" tuommoisia rukous-leikkejä kuin jotkut pahaset kakarat, hahah! Eikö jukoliste voi elää ihan normaalia elämää ja ihmisiksi, miksi noilla joilla valta on kusahtanut hattuun tuo elämä on tuommoista kultti pelleilyä?

4

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katsos vain; hra käkätipu on palannut palstalle pitkän poissaolon jälkeen ja lämpimästi tervetuloa!

      Olemmekin kaipailleet teräviä kannanottojasi ja kommenttejasi maailman eri osa- alueilta.

      Onneksi tuo sikaläskimaanpetturisoini on poistunut röyhtäilemään EU:n mahtavien lihapatojen ääreen rukoilemaan.
      Toivottavasti syö siellä läskiä niin paljon että räjähtää.

      • Anonyymi

        No en minäkään enää Soinia diggaile, koska paljastui tuommoiseksi mätisäkiksi, kuten suurin osa politiikoista on, suuta hän kyllä osaa soittaa.

        Joskus tulee ähky liiallisesta väittelystä ja pohtimisesta, pakko pitää paussia :)


      • Anonyymi

        Vihtorina en paljoa haukkuisi muita maanpetturuudesta.


      • Anonyymi

        Hei. Timo Soini on mun sankari! Älä viittis vidduilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      52
      10365
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      122
      6217
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      73
      4593
    4. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      11
      3451
    5. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      143
      3220
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      283
      3055
    7. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      151
      2833
    8. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      67
      2776
    9. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      3
      2191
    10. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      31
      2117
    Aihe