Rukousaamiainen?

Joku aika sitten uutisoitiin kun Timo Soini matkusti rukousaamiaiselle. Ihmettelin jo tuolloin että mikä hton "rukousaamiainen" ja että kylläpä kalskahtaa aika lahkolaiselta omiin korviin?

No nyt selkis tämäkin seikka kun katsoin Netflixista The Family - salaiset vaikuttajat dokumenttia. Siellä hyvä veljet saa kutsun tuommoiselle rukousaamiaiselle jossa hierotaan suhteita, verkostoidutaan ja muuta maailman politiikkaa, miten päästään tienaamaan enemmän.

Kaiken lisäksi siellä on tätä "Jeesustelua", ringissä käsi kädessä rukoillaan Jeesusta ja tuohon rinkiin pääsee jos on valtaa ja uskoo myös tämän jeesustelun tältä pääjehulta, varmaan pakko osallistua että pääsee valtarinkiin sisälle mukaan.

Kyllä on, on on aika sairasta shaittia! Isot aikuiset ihmiset "leikkii" tuommoisia rukous-leikkejä kuin jotkut pahaset kakarat, hahah! Eikö jukoliste voi elää ihan normaalia elämää ja ihmisiksi, miksi noilla joilla valta on kusahtanut hattuun tuo elämä on tuommoista kultti pelleilyä?

4

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katsos vain; hra käkätipu on palannut palstalle pitkän poissaolon jälkeen ja lämpimästi tervetuloa!

      Olemmekin kaipailleet teräviä kannanottojasi ja kommenttejasi maailman eri osa- alueilta.

      Onneksi tuo sikaläskimaanpetturisoini on poistunut röyhtäilemään EU:n mahtavien lihapatojen ääreen rukoilemaan.
      Toivottavasti syö siellä läskiä niin paljon että räjähtää.

      • Anonyymi

        No en minäkään enää Soinia diggaile, koska paljastui tuommoiseksi mätisäkiksi, kuten suurin osa politiikoista on, suuta hän kyllä osaa soittaa.

        Joskus tulee ähky liiallisesta väittelystä ja pohtimisesta, pakko pitää paussia :)


      • Anonyymi

        Vihtorina en paljoa haukkuisi muita maanpetturuudesta.


      • Anonyymi

        Hei. Timo Soini on mun sankari! Älä viittis vidduilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      256
      5865
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      94
      3539
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      137
      3481
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3093
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      84
      3023
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      100
      2835
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2470
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      111
      2401
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      179
      2003
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      10
      1555
    Aihe