Nyt olisi hallitukselle hyvä vinkki.
Ammattiyhdistys/kassan jäsenmaksut ovat tällä hetkellä verovähennyskelpoisia.
Seuraavassa budjetissa pitäisi tähän jäsenmaksuun määritellä 50 - 100 euron omavastuu osuus. Raja voitaisiin sitten hiljalleen nostaa.
Vastaavasti yritysverotuksen kevennyksen ja ay-maksun verovähennysoikeuden vastineeksi myös yrityksien työnantajaliiton jäsenmaksut voitaisiin poistaa verotuksesta vähennyskelpoisuudesta. Myös paikallisten yrittäjäyhdistyten yrityksen maksamista jäsenmaksuista päästäisiin eroon.
Sama omavastuu koskisi myös Mtk:n jäsenmaksua, kuten myös yksinyrittäjän yrittäjäjärjestön jäsenmaksua.
Tällä järjestelyllä valtio säästäisi muutaman miljoonan vuosittain.
Ammattiyhdistys/kassan jäsenmaksut ovat tällä hetkellä verovähennyskelpoisia.
Seuraavassa budjetissa pitäisi tähän jäsenmaksuun määritellä 50 - 100 euron omavastuu osuus. Raja voitaisiin sitten hiljalleen nostaa.
Vastaavasti yritysverotuksen kevennyksen ja ay-maksun verovähennysoikeuden vastineeksi myös yrityksien työnantajaliiton jäsenmaksut voitaisiin poistaa verotuksesta vähennyskelpoisuudesta. Myös paikallisten yrittäjäyhdistyten yrityksen maksamista jäsenmaksuista päästäisiin eroon.
Sama omavastuu koskisi myös Mtk:n jäsenmaksua, kuten myös yksinyrittäjän yrittäjäjärjestön jäsenmaksua.
Tällä järjestelyllä valtio säästäisi muutaman miljoonan vuosittain.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Voitaisiin käyttää kansanedustajien ja ministerien palkankorotuksiin ja uusien avustajien palkkaamiseen.
Ymmärrän kyllä että vammaiset tarvitsevat avustajia mutta näköjään vammaisuus ei olekaan vammasta kiinni!
Ihan hyvä idea, turhat näpertelyt kannattaa jättää veroista pois. Tuolla siis säästäisi muutaman miljoonan. Se tuntuu melkoiselta näpertelyltä tosiaan.
Montako näitä muutamaa miljoonaa saataisiin jos työttömyysturvalakia muutettaisiin niin, että siitä poistettaisiin rangaistukset itsensä ja toisten työllistämiseltä? Nopeasti laskien tällä saataisiin 10 000 säästöä.
Tuo vähennysten poistohan olisi veronkorotus kansalaisille, siitä hyötyisi siis vain yhteiskunta, jolle poistosta ei olisi kuluja. Mutta työttömyysturvalain muuttamisella saataisiin tarpeeksi rahaa sekä yhteiskunnalle että sen kansalaisille. Kansalaisetkin saisivat tuon korotuksen vähennyksenä. Keskimäärin 12 000 euroa jokaiselle tulonsaajalle lisää.
Sitä aina välillä ihmettelee, miten esittämäni asia saa niin kovin vastustusta tai ei ainakaan kiinnosta montaakaan. Voisi kuvitella, että ihmiset ovat kovin tyytyväisiä omaan tilaansa. Ne, joilla on köyhyys, eivät sitten pääse käymään täällä katsomassa, miten se köyhyyskin poistettaisiin.
Voitto pitäisi kai olla suurempi kuin 12 000 euroa vuodessa. Lotosta saa miljoonan, se kiinnostaa vähän. Kun potti on kolme miljoonaa, sitten ihmiset kiinnostuvat.
Jotta ihmiset kiinnostuisivat työttömyysturvalain muuttamisen vaatimisesta, pitäisi kai tarjota jokaiselle kolme miljoonaa. Mitä se nyt tekeekään, jos saa 12 000 lisää, kolmen miljoonan hankkiminen vaatii 250 vuotta. Ei onnistu, ihmisikä ei riitä siihen.
Entä jos yhteiskunta keräisi lisääntyneistä veroista 100 miljoonaa ja arpoisi kaikkien kansalaisten kesken joka viikko kahden miljoonan voiton? Alkaisikohan työttömyysturvalain muuttamisen vaatiminen sitten kiinnostaa?
"Montako näitä muutamaa miljoonaa saataisiin jos työttömyysturvalakia muutettaisiin niin, että siitä poistettaisiin rangaistukset itsensä ja toisten työllistämiseltä?"
Eihän siinä ole nykyisin mitään rangaistusta.
Voisitko kertoa sitten miten menetellä, että voin myydä valmistamani siftongin (saisin siitä 260 euroa) niin, että jos jään työttömäksi sen jälkeen, saan työttömyystukea?
Sitten kun olet ratkaissut sen pulman, niin kerro miten työttömänä oleva voi tehdä saman eli myydä, eikä hänen saamaansa työttömyystukea lopeteta kokonaan. Vähentää sitä saa, enintään 260 euroa, mieluummin vain 130 euroa.
Työministeriössä eivät ole osanneet ratkaista toistaiseksi vielä näitä kahta pulmaa. Tulo pitäisi saada palkkana, sitten kykenisivät siihen. Tekevät kyllä työtä siellä monen virkamiehen voimin. Ehkä sinä auttaisit, voisimme sitten vähentää virkamiehiä, koska heillä ei enää olisi töitä kun tämä asia on ratkaistu.
On muuten mielenkiintoista. Aina kun esitän tämän kysymyksen, vastaajat jättävät vastaamatta. On koettu jo useamman kerran. Se on luonnollista, työttömyysturvalaki ei mahdollista moista. Sen tarkoitus on ylläpitää työttömyyttä ja siinä se onnistuu erinomaisesti, koska noita kahta asiaa ei voi Suomessa tehdä. Sen takia meiltä puuttuu kaksi kolmasosaa yrityksistä, jotka antaisivat työpaikkoja kansalaisille.
Siinä sinulle ratkaisu.
Mutta tykkäät ilmeisti enemmän rutista netissä..
Soviteltu päiväraha
*******************
Soviteltua päivärahaa saa ainoastaan tehdessään palkkatyötä sekä tietyissä tapauksissa provisiopalkalla olevat.
Soviteltua päivärahaa ei voi saada työtön, joka hankkii itse tuloja. Voit lukea tämän itse työttömyysturvalaista.
Lisäksi, vaikka olisi oikeutettu saamaan alennusta tukeen, sitä on erikseen anottava, joka tarkoittaa muutaman kuukauden tuetonta ajanjaksoa myös palkkatyötä vähän tekevälle ja soviteltuun päivärahaan oikeutetulle.
Starttiraha
**********
Starttiraha on anottava työttömyystuki 6-10 kuukautta kestävälle ajalle, jonka jälkeen ei saa enää tukea, oli työtön tai ei. Myönnetyn starttirahan saannin aikana saa hankkia itse tuloja, eivätkä ne vaikuta alentavasti myönnettyyn starttirahaan.
Starttirahalla ei siis voi myydä 260 euron siftongia menettämättä työttömyystukeaan, mikä oli vaatimukseni.
Starttirahan saamisen edellytyksenä on se, että siitä päättävä taho ymmärtää ajatuksen, eli käytännössä starttirahaa myönnetään vain olemassa oleville töille (grillin perustamiseen, kioskin perustamiseen), jotka siis vain heikentävät toisten, samalla alalla olevien yritysten toimintaa eli vääristävät kilpailua.
Lisäksi starttirahan saamisen edellytyksenä on puolen vuoden mittaisen yrittäjäkurssin käyminen.
Starttirahalla ei siis voi hankkia tuloja ollessaan työssä tai työttömänä. Starttirahalla voi vain aloittaa täysipäiväisen yritystoiminnan, mutta sitä ei voi lopettaa.
Päätelmä
********
Kummallakaan esittämilläsi tavoilla ongelmani ei siis ratkea. Arvasin ettet kykene parempaan, sillä kaikki muutkin, esimerkiksi kansanedustajat väittävät ensin samaa. Vasta kun kerron heille lakipykälämme, asia ymmärretään ja sanotaan että ei voi kuin valittaa.
Tuntuu vain ihmeelliseltä, että jos saa tukea, niin saadakseen sitä vähemmän, joutuu sitä anomaan ja anomuksen käsittelyn ajalta ei saa mitään tukea. Tämä siis palkkatyön osalta, jos joku työtön kävisi vaikka viisi päivää työssä välillä.
Jos ei ano tuken vähentämistä, menettää työttömyystuen kokonaan. Sama käy jos työttömänä hankkii tuloja muuten kuin palkkatyössä. Euronkin tulon hankkiminen aiheuttaa sekä työttömyystukirikoksen että verorikoksen. Verorikoksen voi välttää hankkimalla toimiluvan, joka aiheuttaa taas välittömästi työttömyystuen loppumisen työttömältä.
Tässäpä niitä tosiasioita taas moposelle, joka ei näytä tietävän asioita yhtään mitään ja kuintenkin täällä jatkuvasti kertoilee kuinka hyvin asiat on hoidettu maassamme. Kohta puolet kansasta elää köyhyydessä ja moponen kehuu kuinka hyvin menee. Ihmeellistä kirjoittelua.
Jos minä alkaisin diktaattoriksi, parissa vuodessa meillä ei olisi yhtään köyhää. Kaikilla työkykyisillä ja työikäisillä olisi työpaikat ja hyvät tulot niistä.