Tarviiko 1.8 ja 2.0 TSI/TFSI koneisiin vaihtaa öljyä?

Kun sitä yleensä kuluu noin litran / 1000-2000km, joskus enemmänkin, niin periaattessahan siinä vaihtuu öljyt itsestään vähintään 10tkm välein. Riittääkö näihin jos vaihtaa vain suodattimen 30tkm välein?
2146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Että sä jaksat.
Pitäisikö alkaa puhumaan enemmän Toyotan ruostumisesta ja älyttömästä rengasmelusta ja tuulensuhinasta??

Äänestä

Viis donaa kun ajelee niin gallona mahtuu uutta ökelii, kätevää sanoi blondi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kun sitä yleensä kuluu noin litran / 1000-2000km, joskus enemmänkin, niin periaattessahan siinä vaihtuu öljyt itsestään vähintään 10tkm välein. Riittääkö näihin jos vaihtaa vain suodattimen 30tkm välein?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu