Miksi pitäisi erota kirkosta. Liittyäkseen muslimeihin ym.... vai.
Miksi pitäisi erota ?
Kirkollinen
7617
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miksi pitäisi kuulua?
Yhtään mihinkään?
Onhan täällä vielä terveitäkin yksilöitä jäljellä, onhan...
2Kor. 6:15-17
Ja miten sopivat yhteen Kristus ja Beliar? Tai mitä yhteistä osaa uskovaisella on uskottoman kanssa? Ja miten soveltuvat yhteen Jumalan temppeli ja epäjumalat? Sillä me olemme elävän Jumalan temppeli, niinkuin Jumala on sanonut: "Minä olen heissä asuva ja vaeltava heidän keskellään ja oleva heidän Jumalansa, ja he ovat minun kansani."
Sentähden: "Lähtekää pois heidän keskeltänsä ja erotkaa heistä, sanoo Herra, älkääkä saastaiseen koskeko; niin minä otan teidät huostaani ja olen teidän Isänne, ja te tulette minun pojikseni ja tyttärikseni, sanoo Herra, Kaikkivaltias."
Ilm.18:4
"Lähtekää siitä ulos, te minun kansani, ettette tulisi hänen synteihinsä osallisiksi ja saisi tekin kärsiä hänen vitsauksistansa."
Luuk. 9:5
"Ja missä eivät ota teitä vastaan, siitä kaupungista lähtekää pois, ja pudistakaa tomu jaloistanne, todistukseksi heitä vastaan."
Jer.51:6
"Paetkaa Baabelista ja pelastakoon kukin henkensä, älkää hukkuko sen syntiin."
Luuk. 17:31
"Sinä päivänä älköön se, joka katolla on ja jolla on tavaransa huoneessa, astuko alas niitä noutamaan; ja älköön myös se, joka pellolla on, palatko takaisin. Muistakaa Lootin vaimoa!"
http://wwnet.fi/users/veijone/kirkko.htm
Hemmo ei kehtaa laittaa omaa nimimerkkiään koska tietää että silloin kukaan ei juttua lue.
Miten toimintasi on uskontosi näkökulmasta hyväksyttävää?
Sinänsähän tuossa tuli ihan hyviä syitä ja linkki miksi erota.
Vapaa-ajattelijoiden filosofia on --- erotkaa kirkosta mutta tilalle ei mitään muuta tai sitten pakanat yrittävät saada porukkaa muihin lahkoihin.
Miksi erityisesti uskonnon tilalle tarvitaan jotain?
Jos nyt välttämättä sellaista tarvitset, niin korvaa jumalanpalvelus kävelylenkillä ja Raamattutuokio esimerkiksi Jerry Cottonien lukemisella tai vaikkapa johonkin tieteenalaan tutustumalla. Yleensä ihmiset kyllä keksivät itsekin tekemistä.
..tyypillinen esimerkki siitä, miten kirkko on aikojen kuluessa saanut aivopestyä ihmiset siihen, että on pakko kuulua kirkkoon.
Osaatko edes kuvitella, että on paljon ihmisiä, joiden ei TARVITSE kuulua mihinkään kirkkokuntaan tms. yhdistykseen, tuntematta itseään sen yksinäisemmäksi tai huonommaksi?
Yhtälailla voisin kysyä sinulta, miksi et kuulu esim. mormoniseurakuntaan, jos sinulla ei ole ko. järjestön kanssa mitään tekemistä?
Miksi valhe-veljeys pitäisi korvata toisella?! Kyllä jokaisen eronneen on syytä IHAN RAUHASSA MIETTIÄ löytyykö sellaista uskonnollista seurakuntaa, ryhmittymää tai yhteisöä johon voisi uskonsa ja vakaumuksensa puolesta kuulua. Mitään syytä millekkään hurahtamiselle tai pakko-liittymiselle ei ole.