Mtkustelut

Olen jo kertonut, että vuonna 1979 matkustin Puolaan ja että siitä seurasi jotain. Nyt on tullut käytyä muutaman kerran Hongkongissa. Tuntuu silläkin olevan vaikutuksia. Pitäisi kai seuraavaksi käydä Utahissa. Jospa heikäläiset alkaisivat taistella mrmonismia vastaan...

2

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hoitele sikarutto käydessäsi Hongkongissa seuraavan kerran :)

      • Kun Hongkong palasi Kiinan halintaan vuonna 1997, Kiina lupsi, että Hongkong saa säilyttää seuraavat viisikymmentä vuotta jotain. Oliko se vasemmanpuoleinen liikenne vai mitä, en muista. Kun matkustaa bussilla manner-Kiinaan tai sieltä pois, on hassun tuntuista kun hongkongilaiset väärinkätiset bussit pyörivät sujuvasti eteläisen Kiinan suurkaupungeissa oikeanpuoleisessa liikenteessä.

        En ole täysin selvillä, että mistä mielenosoitukset johtuvat. Aikooko Kiina pettää lupauksensa ja muuttaa Hongkongin liikenteen oikeanpuoleiseksi? Jonkinlainen siirtymäaika pitäisi olla, ettei muutos olisi liian raju. Pitäisi porrastaa niin, että ensin se koskisi vain esim. takseja, sitten parin vuoden päästä kaikkia henkilöautoja, sitten kuorma-autoja ja sitten busseja.

        Jos matkustan Utahiin ja siellä aletaan luopua mormonismista, sekin pitäisi jotenkin porrastaa. Lapset ensin, viimeisinä jääräpäisimmät vanhukset ja kirkon johto.

        Joo, voisin toki sen sikarutonkin hoidella, mutta lihansyöjät eivät aina kuuntele kasvissyöjää, vaikka kerran sainkin neljästätoista opintoryhmääni kuuluneesta käännytettyä kolmetoista ainakin tilapäisesti kasvissyöjiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4408
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3251
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2524
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      52
      2485
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      109
      2207
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1652
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1494
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe