Suomalainen porvari on sinivalkoinen!

Huttiloinen: "Eräs laji suomalaista porvaria on sellainen, että on päältä valkoinen mutta sisältä punainen. Toisinpäin kuin retiisi. "

Stallarin valetta.Suomi on itsenäinen porvariston ansiosta. Tuo väritys sopii isänmaallisuutta teeskenteleviin huttiloisiin.

"Tämä luonteenpiirre on tullut hyvin esiin Viipurin kirjastoa koskevassa ketjussa. Siellähän on isänmaallisina esiintyviä kekkuleita, joille on ehdottoman välttämätöntä se, että Aallon kirjasto on jatkossakin Viipurissa eikä Suomessa. Se olisi voitu tehdä tänne alkuperäispiirustusten mukaisesti mutta se ei olisi sopinut osalle porvaristoa."

Hölynpölyä. Porvaristo ei ole millään tavalla ottanut kantaa asiaan.Se ei ylipäänsä ole poliittinen asia, vaan kulttuuriteko ja kustannuskysymys. Huttiloinen ei asiaa ymmärrä.

"Lienee kyseessä sama porvariston osio, jolle ero valkoisesta Venäjästä kesällä 1917 oli kauhistus."

Sellaista "osiota" ei ole koskaan ollut.Itsenäisyysajatus syntyi porvaristossa jo 1890-luvulla ja toteutui 6.12. 1917 porvarien julistaessa Suomen itsenäiseksi ja vasemmiston vastustaessa. Kohta alkoikin punakapina bolsevikkien tuella.

6

284

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huttiloinen: "Ikävä kyllä se on Viipurissa suomalaisten korjaamana. Kun voisi olla Suomessakin mutta nuoleskelutaipumuksemme esti sen hyvän ratkaisun. "

      Pötyä.Kirjasto korjattiin venäläisvaroin ja -voimin. Suomi tuki aisiantuntemuksella ja pienellä rahaosuudella.Mitään toisinnon rakentamista Suomeen ei ole vaatineet kuin Anni Huttila opetuslapsineen.

      "Naurettavaa todella, rosvo vie omaisuutta, antaa sen rapistua ja sitten oikea omistaja käy kustannuksellaan korjaamassa sen rosvon näyttelykaluksi. Näin hölmö on vain SUOMALAINEN. Jos uutta ei voitu tehdä Suomeen niin olisi annettu sen märäntyä tai odotettu että rosvo itse korjaa sen."

      Huttiloisen naurettavaa pötyä. Alkuperäisen rakennuksen restaurointi yhteistyöllä oli oikea ratkaisu.

      • Anonyymi

        ---- Alkuperäisen rakennuksen restaurointi yhteistyöllä oli oikea ratkaisu.-----

        Niin teikäläisille mutta ei suomalaisille. Miten suomalaiset nyt pääsevät kättensä töitä ihailemaan. Tosin sinä ja kaverisi tietenkin aina pääsette joten ei tilanne teitä harmita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ---- Alkuperäisen rakennuksen restaurointi yhteistyöllä oli oikea ratkaisu.-----

        Niin teikäläisille mutta ei suomalaisille. Miten suomalaiset nyt pääsevät kättensä töitä ihailemaan. Tosin sinä ja kaverisi tietenkin aina pääsette joten ei tilanne teitä harmita.

        Suomalaiset hyväksyivät ratkaisun.
        Huttiloisilta ei kysytty.
        Miksi olisi?
        Välirikko on Venäjän aikaansaama.


    • Anonyymi

      ----.Se ei ylipäänsä ole poliittinen asia, vaan kulttuuriteko ja kustannuskysymys.-----

      1. Uuden kirjaston rakentaminen Suomeenko EI olisi ollut kulttuuriteko?
      2. Vanhan rydön korjaaminen ei siis maksanutkaan mitään, niinkö?

      Olihan se remontin lahjoittaminen Suomen vihollismaahan todella ystävällinen teko, siis Putinia ja venäläisiä kohtaan.

      • Anonyymi

        Suomi ja Venäjä eivät ole vihollisia, vaikka välit ovat huttiloisien riemuksi nyt huonot.
        Suomi kun on selvästi lännen leirissä, ja jättänyt huttiloisien punikkiaatteet kauas historiaan.


    • Anonyymi

      No ei se ainakaan musta ole ;-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      91
      1497
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1032
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      927
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      361
      861
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      173
      856
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      92
      783
    7. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      605
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      63
      576
    9. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      36
      531
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      128
      517
    Aihe