Mitäs tähän voi sanoa? Ostamassa ei valloittamassa.....siinä ero Putleriin...
Donald Trump reportedly wants to purchase Greenland from Denmark
US president has ‘expressed interest’ in the icy territory, according to the Wall Street Journal
Donald Trump is fond of bragging about his conspicuous wealth and buying power, plastering his name over buildings and gilding the elevators of Trump Tower. But his latest reported aspiration is on the extravagant side, even for him: to purchase Greenland from Denmark.
According to the Wall Street Journal, the US president has “expressed interest” in buying the expansive icy territory and has asked his aides to explore the possibility. He has even sought the view of the White House counsel, though the Journal noted his inquiries came “with varying degrees of seriousness”.
https://www.theguardian.com/us-news/2019/aug/15/donald-trump-greenland-purchase-denmark
Donald Trump aikeissa ostaa Grönlannin
11
<50
Vastaukset
- Anonyymi
No se ei ole myynnissä. Tanskan kuningaskunta ei voi luovuttaa alueitansa vieraille valtioille perustuslain mukaan.
Sama tilanne kuin Norja ei voinut antaa vuorenhuippua Suomelle lahjaksi. - Anonyymi
Donald Trump aikeissa ostaa Grönlantilaisia eskimohuoria kusemaan päälleen.
- Anonyymi
Kutsuu varmaankin hyvän ystävänsä, mongolikääpiö Puten, mukaan leikkeihinsä.
- Anonyymi
Ostaakpo trumppi myös Radio Aunuksen Aallot
Avaaja: Jopa jos Grönlanti olisi myynnissä, sen vuosittainen bruttokansantuote (="maan likevaihto") on samaa tasoa (n. 2.5 miljardia USD) kuin Trumpin kaiken omaisuuden arvo yhteensä.
Jopa jos Grönlanti olisi "osakeyritys" jolla on vastaava liikevaihto, Trumpilla olisi siis järkevästi tarpeeksi varoja ostaa vain yhdestä kymmeneen prosenttiin Grönlannin arvosta.
Trumpilla on varaa unelmoida, mutta taitaa olla vähän liian köyhä vaan toteuttamaan.- Anonyymi
Olipa ketjulla syvä luotaava analyysi. Ylläpidon sensuurissa ei selvästi ole mitään logiikkaa. Toiset lainaa tekstin oheen pienen linkin ja koko viesti poistetaan. Ketku kirjoittaa yhden oman lauseen ja lainaa kappaleen englanninkielistä tekstiä linkkeineen ja se saa jäädä.
Trumpin röyhkeydellä ei ole rajaa. Tanskalle vain ilmoitetaan, että olemme kiinnostuneet ostamaan saarenne, vaikka Tanska on sanonut ettei se ole kaupan. - Anonyymi
”Donald Trump aikeissa ostaa Grönlannin”
Otsikon pitäisi kuulua: Trump on halukas ostamaan Grönlannin! Halulla kun ei ole virkaa silloin kun kohde EI OLE myynnissä! - Anonyymi
Eivät halua Grönlannin alkuperäisasukkaatkaan omien sanojensa mukaan USA:n siirtomaa orjiksi.
Kulutsukilainen Bent Abelseen muistuttaa CNN:llä vielä varhaisemmasta kaupanhieronnasta: Grönlanti oli ostoslistalla myös 1800-luvulla, jolloin Yhdysvallat osti Venäjältä Alaskan.
”He yrittivät ostaa meidät 1867 ja toisen maailmansodan aikaan, ja nyt he yrittävät uudestaan. Ei tule tapahtumaan”, Abelseen sanoi.
GRÖNLANTI on autonominen osa pohjoismaista hyvinvointivaltiota, eikä muutos amerikkalaiseen elämäntyyliin houkuttele.
”Jos Yhdysvallat ostaisi meidät, hyvinvointijärjestelmämme olisi murskana”, Grönlannin vähemmistöpuoluetta Tanskan parlamentissa edustava Aaja Chemnitz Larsen sanoo tanskalaisessa BT-lehdessä.
Chemnitz Larsen huomauttaa itsekin asuneensa Yhdysvalloissa. Hänen edustamansa puolue on itsenäisyysmielinen, mutta grönlantilaisessa Sermitsiaq-lehdessä hän tarkentaa, miksi silti mieluummin Tanska.
”Grönlannin yhteiskunnan arvot perustuvat pohjoismaiseen hyvinvointimalliin. On ilmainen koulutus ja varaa käydä lääkärissä ilman, että täytyy miettiä kustannuksia.”
”Kuulostaa joltakin, johon liittyy orjuutta ja siirtomaavaltaa.”
KÖÖPENHAMINASSA asuvan Indalik Høegin olisi hänenkään vaikea nähdä kotisaartaan amerikkalaisena – olkoon, ettei elo Tanskankaan kanssa täysin ongelmatonta. Yksinkertaistettuna työnjako menee niin, että Tanska vastaa ulkopolitiikasta ja puolustuksesta ja tukee Grönlantia taloudellisesti, mutta muilta osin noin 56 000 asukkaan saari hoitaa omat asiansa.
Anonyymi - Anonyymi
Donald on kova poika ostelemaan. Kerran Trumppi osti itselleen panon kaverinsa Epsteinin escort huorien joukosta, josta tuli sittemmin Trumpin Melania rouva. Hän on kokenut monia maailman suurmiehiä jo ennen Trumppia ja on USA:n ykkösnainen. :D
https://www.mirror.co.uk/news/us-news/sex-pervert-jeffrey-epstein-claims-17996208 - Anonyymi
Miksi Donald Trumpin YK:ssa 24.9 2019. pitämää koko puhetta ei löydy suomeksi käännettynä mistään. Osalta lehdistössäkin ko. reaaliaikainen video englannin kielellä (pahus) on kadonnut jo 25.9.2019 ja koko uutista ei enää löydy edes 28.9.2019 hakukoneella Google (IS). Oletko kielitaitoinen, niin käännä koko puhe suomeksi ja ilmoita mistä tämä puhe löytyy sensuroimatta ymmärrettävällä äidinkielellä Suomi. ko. henkilö on nimittäin tulossa Suomeen valtiovierailulle ja olisi mielenkiintoista kuulla näinkin ison (suurimman) valtiomiehen ajatuksista maailman tilasta. Kiitos jo etukäteen ja ilmoita alusta missä englanti suomi hallitaan.
- Anonyymi
Trumpin puhe ei sovi agendaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti28645954Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!5211483Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy24211080Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump399860Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908688Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2916766Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j33563Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti33450Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.333197Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle43023