Tuleeko tästä hallituksesta nyt kaikkien aikojen floppi sen suhteen mitä tuli oppositiossa ennen vaaleja uhottua?
Asiat joista oli kova melu lässähtävät yksi toisensa jälkeen, kuten nyt on käymässä koulutusasioille!
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/bfd8fbd0-dde6-4ed2-b66f-ec54eb5e42a1
Asiat joista oli kova melu lässähtävät yksi toisensa jälkeen, kuten nyt on käymässä koulutusasioille!
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/bfd8fbd0-dde6-4ed2-b66f-ec54eb5e42a1
Vastaukset 2
Vanhimmat
En tiedä onko kaikkien aikojen floppi.
Cajanderin III aikana alkoi talvisota ja aina voi spekuloida olisiko sen voinut välttää.
Rangelin hallitus oli päättämässä jatkosodasta eikä sekään ollut ihan hyvä juttu.
Mutta jos sanotaan, että tämä on kolmanneksi suurin katastrofi.
En laske mukaan itsenäisyyden alkutaivalta koska silloin olosuhteet oli kokonaisuudessaan aina levottomat eikä hallituksella ollut välttämättä todellista valtaa.
Edelline hallitus leikkasi työttömiltä ja perheiltä ,tilantessa jossa jo aiemin esim sos tuet olivat riittämättömiä kohtuulliseen toimeentuloon kuten ovat edelleenkin. Tuosta lähtökohdasta korjauksien tekeminen ei onnistu heilauttamalla taikasauvaa,meinaa sellaista sauvaa ei tästävaltakunnasta löydy jolla nuo asiat korjattaisiin sormia napsauttaen.
https://www.smu.fi/uutiset/sipilan-hallituksen-tekemat-leikkaukset-ovat-kurittaneet-etenkin-lapsiperheita-ja-tyottomia/
Se on hyvä että ongelmat tunnistetaan ja ne huomioidaan. Se on jo alku vaikka ei riittävä toimenpiteenä ,muta pikkuhiljaa toivon mukaan asiat saadaan reeras .
https://yle.fi/uutiset/3-10925726
https://ihmisoikeusliitto.fi/euroopan-neuvostolta-kritiikkia-suomen-perusturvan-liian-alhaisesta-tasosta/
Toivoa sopii että yhtä piittamatonta hallitusta ihmisten toimeentulomahdollisuuksita ,kuin edellinen oikeisto hallitus oli, ei tähän maahan enää koskaan tule.