taas lisääntyy, saamme päättää taas omista asioistamme...
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/vasen/id8574.html
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/vasen/id8574.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
meillä ei ole enää edes itsenäistä sosiaalipolitiikkaa, vaikka niinkin on väitetty tai ollut tarkoitus. Siihenhän nimenomaan EU onkin vaikuttanut.
Tämä unionin mega-indentiteetti koskee rikkaita ja hyvinvoivia. Muut ovat ulkopuolisia, kuin intiaanit Amerikan mega-indentiteetissä tai juutalaiset natsien suur-Euroopassa. EU-kriittiset ovat unionin itsensä aiheuttaman köyhyyden vuoksi diskriminoitavia pummeja, joiden änkyröinnistä ei kannata välittää.
Mutta sillä on sinetöity vallan legitimitetin täydellinen puuttuminen köyhien puolelta, ja se merkitsee huolia puolustajille kuin kiekko Forsbergilla maalin takana.
EU:n palveludirektiivi heikentäisi potilaiden oikeusturvaa ja potilasturvallisuutta Sosiaali- ja terveysministeriön mukaan.
Direktiivin myötä Suomi ei mm. enää voisi vaatia ulkomaalaista lääkärikeskusta ottamaan potilasvakuutusta Suomessa tarjottaville palveluille.
http://www.yle.fi/uutiset/haku.php?action=page&id=164866&search=palveludirektiivi
Pohdittavaksi:
Miksi suomalaiset kantavat vierasta iestä?
Käytämmekö jäljellä olevaa vaikutusmahdollisuuttamme vaatimalla kansanäänestystä?
On järkyttävää terveydenhoidon puolella että:
... rajan yli tarjottavia palveluja koskevat vain palvelujen tarjoajien oman maan lait. Siinä tulee vielä monta ikävää yllätystä.