Lisää outoja sattumia Venäjällä

Anonyymi

Kaksi uutta säteilymittausasemaa sammui mystisesti Venäjällä.

Jo neljä Venäjällä sijaitsevaa kansainväliseen säteilymittausasemien verkostoon kuuluvaa mittausasemaa on sammunut elokuun alussa tapahtuneen epäonnistuneen ohjuskokeen jälkeen.

Hiljentyneet neljä mittausasemaa mittaavat radioaktiivisten hiukkasten määrää ilmakehässä.

”On hyvin outo sattuma, että nämä asemat lakkasivat lähettämästä dataa pian elokuun 8. päivän onnettomuuden jälkeen,” sanoi Arms Control Association -järjestön johtaja Daryl Kimball. Asiantuntijat ovat arvioineet, että venäläiset eivät näytä yrittävän kätkeä tietoja kielletystä ydinkokeesta, vaan kyse on siitä, että he yrittävät salata tietoja onnettomuudesta ja sen synnyttämästä radioaktiivisesta säteilystä.

Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization on ennustanut, että säteilypilvi liikkuu kohti Länsi-Venäjää, minkä jälkeen se kääntyy etelään ja leviää itään.

10

93

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No mutta sinä tunsit mystiikkaa ja mytologiaa tapahtumassa. Ne on nuo psyykkeen oikut merkillisiä.

    • Anonyymi

      Ei mytologiaa vaan normaalia toimintaa Venäjällä. Lakaistaan piiloon niin kaikki on hyvin.

      Asiantuntijat ovat arvioineet, että venäläiset eivät näytä yrittävän kätkeä tietoja kielletystä ydinkokeesta, vaan kyse on siitä, että he yrittävät salata tietoja onnettomuudesta ja sen synnyttämästä radioaktiivisesta säteilystä, WSJ kertoo.

      Neuvostovenäjä on perehtynyt kokeelliseen tutkimukseen ydinvoimassa.

      Tšernobylin ydinvoimalaonnettomuus tapahtui 26. huhtikuuta 1986 Ukrainan sosialistisessa neuvostotasavallassa Tšernobylin ydinvoimalaitoksessa lähellä Prypjatin kaupunkia. Lauantaina voimalan neljännen reaktorin määräaikaishuollon alkaessa oli sovittu tehtäväksi koe. Kokeessa oli tarkoituksena selvittää, pystyykö hidastuva generaattori tuottamaan sähköä jäähdytysjärjestelmälle niin kauan, että varajärjestelmät saadaan päälle. Jotta koe voitiin tehdä, muun muassa hätäjäähdytysjärjestelmä ja reaktorin pikasulkujärjestelmä kytkettiin määräysten vastaisesti pois päältä. Reaktorin tehoa pudotettiin sallitun raja-arvon alapuolelle. Suunnitteluvirheen takia reaktori oli nyt tilassa, jossa säätösauvojen työntäminen reaktoriin sekä jäähdytysveden kiehuminen kiihdyttivät ketjureaktiota, vaikka niiden pitäisi hillitä sitä. Reaktorin teho nousi hallitsemattomasti ja aiheutti suuren räjähdyksen

      Loppu on historiaa eli jenkit oli syyllisiä.

    • Anonyymi

      ''Lisää outoja sattumia Venäjällä''
      Eihän tuossa mitään outoa ole, ei Venäjällä.
      Sivistyneessä maailmassahan tuollaista ei edes tapahdu.

      • Anonyymi

        Tarkoittanee sitä että suppilovahveroja ei kannata lähteä poimimaan.

        Yhteensä neljä radioaktiivisia hiukkasia ilmasta mittaavaa asemaa Venäjällä vaikeni sen jälkeen, kun Arkangelissa sattui ohjusräjähdys, kertoo Kansainvälinen ydinkoekieltosopimusjärjestö CTBTO. Kaikkiaan tällaisia mittausasemia on Venäjällä kahdeksan.

        Pääsihteeri Lassina Zerbo sanoo mittausasemien lakanneen lähettämästä tietoa Itävallan Wienissä päämajaansa pitävälle järjestölle elokuun 8. päivä tapahtuneen onnettomuuden jälkeisinä päivinä.

        Eri maissa olevista mittausasemista huolehtivat kunkin maan omat viranomaiset. Venäjän mukaan katkos puolustusministeriön hoitamilla mittausasemilla johtui teknisistä ongelmista, eikä asialla ole mitään tekemistä Arkangelin räjähdyksen kanssa. Kremlin mukaan asemista on huolehdittu kuten pitääkin.

        Tapahtuneen ajoitus on kuitenkin herättänyt epäilyksiä, että katkos olisi tahallinen.

        Zerbon mukaan asemat sammuivat seuraten mallia, jolla räjähdyksestä mahdollisesti levinnyt säteilypäästö olisi levinnyt. Zerbo julkaisi Twitterissä mallinnuksen, joka näyttää miten tällainen päästö olisi levinnyt.

        Zerbo painottaa toisessa Twitter-viestissään, että kyseessä on simulaatio, eikä todistettavasti toteutunut päästö.

        https://yle.fi/uutiset/3-10929556


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      "Venäjän mukaan katkos puolustusministeriön hoitamilla mittausasemilla johtui

      -teknisistä ongelmista,

      eikä asialla ole mitään tekemistä Arkangelin räjähdyksen kanssa. Kremlin mukaan

      -asemista on huolehdittu kuten pitääkin."

      :D :D :D

      Huumorimiehiä nuo venäläiset. Kumma kun eivät yritä syyttää ukrainalaisia tästäkin.

      • Anonyymi

        ''Huumorimiehiä nuo venäläiset. Kumma kun eivät yritä syyttää ukrainalaisia tästäkin''
        Jos nyt on kyse ''ydinonnettomuudesta'' niin aidon venäläiskäytännön mukaan silloin CIA on syyllinen, taitaa ne Kremlin pellet itse vielä uskoakin sen.


    • Anonyymi

      Venäjällä on kokemusta teknisistä vioista sopivalla hetkellä.

      Boris Nemtsov ammuttiin Moskovajoen ylittävällä Bolšoi Moskvoretskin sillalla perjantaina 27. helmikuuta 2015. Seudulla on useita valvontakameroita, mutta Kommersant-lehden kertoman mukaan "niiden kuva ei ole kovin selvä tai ne olivat pois päältä" tapahtumahetkellä.
      Reilut kaksi viikkoa ennen murhaansa 10. helmikuuta 2015 Sobesednik-uutissivustolle antamassaan haastattelussa Nemtsov oli pelännyt tulevansa tapetuksi sanomalla: "Pelkään, että Putin tappaa minut"

    • Anonyymi

      USA teki onnistuneen kokeen satojen kilometrien kantamaisella risteilyohjuksella, väitetysti ohjus osui varsin hyvin maaliinsa. Uutisen mukaan Venäjä pahastui USAn kokeesta:

      ⏸Yhdysvallat on selvästi ottanut kurssin kohti pahenevia sotilaallisia jännitteitä. Me emme reagoi provokaatioihin, Venäjän varaulkoministeri Sergei Ryabkov sanoo venäläiselle uutistoimisto Tassille.

      –  Me emme salli sitä, että meidät vedetään mukaan kalliiseen asekilpavarusteluun, hän sanoo.⏸

      Näin kilpavarustelu näyttää taas jatkuvan ja vanhat tutut väitteet sekä fraasit kajahtelevat reippaasti.

    • Anonyymi

      Zurbo painottaa kolmannessa Twitter-viestissään, että kyseessä on Bellingcatin animaatio, eikä todistettavasti toteutunut päästö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      86
      1023
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      228
      830
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      72
      806
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      51
      679
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      62
      627
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      35
      581
    7. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      538
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      47
      529
    9. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      30
      525
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      37
      520
    Aihe