Tässä Kokoomuksen lääke työttömyyteen. Tällä menettivät minun ääneni.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kokoomus-julkaisi-tyollisyyslaakkeensa-ansiosidonnaiseen-porrastus-tyottomyysputki-pois-lisaa-paikallista-sopimista/7519048?cmp=mtvuutiset_mtvuutiset_muu_online_suomi24_convert_jatkuva_uusimmat_468x400#gs.xrreg4
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kokoomus-julkaisi-tyollisyyslaakkeensa-ansiosidonnaiseen-porrastus-tyottomyysputki-pois-lisaa-paikallista-sopimista/7519048?cmp=mtvuutiset_mtvuutiset_muu_online_suomi24_convert_jatkuva_uusimmat_468x400#gs.xrreg4
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kokoomuksen ehdotus vaikuttaa paljon paremmalta ja tehokkaammalta kuin mitä hallitus on esittänyt.
Ei taida tosin riittää, sillä kaipaamme nykyisiin yrityksiin uusia ideoita laajentamaan tuotevalikoimia sekä ihka uusia joihin voidaan palkata tuottavaa väkeä mutta ne vaativat uusia innovaatioita menestyäkseen.
Yritysten kannustus vaikka verovapauksilla tuloksen suhteen kun se käytetään investointeihin tuottavuuden parantamiseksi tai tuotekehittelyn rahoitukseen olisi aika hyvä kannustin monen yrityksen alkuun.
En ymmärrä mikä logiikka on siinä takana, kun yli 60-vuotialta poistetaan eläkeputki niin Suomeen luodaan jopa 60 000 työpaikkaa? Minne ne työpaikat oikein sitten syntyvät? Paraneeko yritysten kilpailukyky niin paljon, että esim, Metso, Valmet, Nokia tai muut yritykset luovat 60 000 uutta työpaikkaa kun eläkeputki häviää? Kuulostaa tosi kauheelta tuo eläkeputki kun se nyt estää jopa 60 000 uuden työpaikan luomisen.
Kuka työllistää yli 60-vuotiaita? Taitaa Kokoomuksen ajatuksissa taas olla vain halu tehdä uudenmallinen aktiivileikkuri, joka nyt kohdistuisi iäkkäisiin työikäisiin. Heihin, jotka ovat muutenkin eriarvoisessa asemassa ikärasismin vuoksi. Nips naps.
Kusettamalla ja kurjuutta luomalla ei tule työpaikkoja.
Oikeasti kuka äänestää Kokoomusta?
Tuossa taas lisää yksi esimerkki tuon ryhmän touhuista, hehän ovat oikeasti sairaita.
Olisi aihetta tehdä jokin tutkimus henkilöistä jotka äänestää Kokoomusta. Miten pärjäävät elämässä, ja miten pystyvät tekemään normaaleita päätöksiä omassa elämässä, ja ymmärtävätkö miten yhteiskunta toimii ja ymmärtävätkö että on muitakin ihmisiä kun hän itse vaan.
" Ymmärtävätkö miten yhteiskunta toimii ja ymmärtävätkö että on muitakin ihmisiä kun hän itse vaan." Aiheellisia kysymyksiä.
Vaikuttaa siltä että eivät.
Työeläkekin on ansiosidonnainen.
Eläkeleikkuri mielettömille eläkerohmuille.
Se on tuo Kokoomuksen meiniki. Toimeentuloturva työläisiltä veks, työttömyyden aikana ja päivät pidemmiksi työtätekeville, pienemmällä palkalla ,sekä lyhyemmillä lomilla.
Suomi+nousuun.
Valtakunnassa+500+000+työtöntä+ja+lisää+tulee+päivittäin.
Työllisyys+saatava+nostettua+mukamas+75%,tiin
Käy+toisin+päin.Työttömyys+nousee+75%+prosenttiin.
Pakolaisten+määärä+kasvaa
Valtion+velka+kasvaa.
https://yle.fi/aihe/termi/finto/httpwwwysofiontokokop56125/yhteistoimintamenettely
PETTERIN esitykset ovat kuin paroni Mynkhausenin tukasta. Ilmaan nousee, kun omasta tukastaan vetää. Avaaja saa seuraavia entisistä KOKäänestäjistä.
Mainiota , nythän työtä taas näkyy junan ikkunasta.
Talouden kasvunäkymät jarruttavat kaikea kasvua Suomessa. Siis kaikkea muuta paitsi amrikkalais tyyppisen typeryyden kasvua.