Matun saapuessa maahamme hänen laukkunsa kannetaan vastaanottokeskukseen varusmiesten toimesta.
Aikansa siellä riehuttuaan hänelle järjestetään oma asunto pääkaupunkiseudun matu- ryppäästä ohi kantasuomalaisten asuntojonottajien.
Sinne KELA ostaa täyden kalustuksen unohtamatta taulu- töllöjä ja älypuhelimia mitä ilman matu ei tule toimeen.
Autokoulu on tietenkin ilmainen väljennetyin tavoittein.
Kaikki terveydenhoito ml. hammashoitopalvelut hoituvat ilmaiseksi ohi rasittavien kantasuomalaisten jonojen; toki tulkki on aina mukana. Ette kai kysy mitä tulkit matuille maksavat?
Kela-Gold- kortit järjestyvät kysymättä; ne oikeuttavat koko elämänsä kestäviin palveluihin ilman työntekovelvoitteita.
Mainitsin otsikossa myös matujen velvollisuudet.
Niitä ei ole.
Matujen oikeudet ja velvollisuudet.
8
60
Vastaukset 8
- Anonyymi
Olenkin kummastellut että puhutaan vain 2015 maahamme tunkeutuneista ruotsalaisista joita oli vain 32 000.
Pääkaupnkiseudulla noita asuu jo satoja tuhansia ja lisää tunkee ovista ja ikkunoista.
Mistä vitusta niitä oikein tulee?
Tuodaanko niitä jo lentokoneilla?- Anonyymi
Kyllä tuodaan, se on tietysti salaisuus.
Rissalan kentälle laskeutuu harvase yö matukuljetuskone.
Mistä nuo matumäärät muuten olisivat tulleet?
Satoja tuhansia matuja pääkaupunkiseudulle???
Ajatelkaa nyt hyvät ihmiset.
5000 suomalaista on ilman asuntoa Stadissa, matuille annetaan aivan kaikki!!!!
Ei jumalauta; päättäjämme tulee tuomita maanpettureina!!!!
- Anonyymi
Kun näitä tuli suomeen Ruotsin kautta, niin niille järjestettiin kuljetukset taxeilla etelä-suomeen veronmaksajien piikkiin tietysti. Pari tuntemaani kuskia kertoi että ihan ykköset yllä näillä oli, mastercardit ja iso tukku seteleitä mukana ( ja tää ei oo mikään provo eikä keksitty juttu! moni on sanonut niin) ja kaikki nuoria ja terveitä miehiä .
Lisäksi näillä on myös oikeus olla suomessa laittomasti ja kirkko, spr näitä hyys'' ja majotta ja kehottaa jopa kantasuomalaisia ottamaan näitä lapsiparkoja kotiinsa asumaan , mutta silloin kun on kyse suomalaisesta kodittomasta niin ketään ei kiinnosta,- Anonyymi
Niinpä. On aika luonnollista, että juuri rikkain väestö häipyy maasta parempiin oloihin heti kun tilaisuus tulee.
Ja Merkelhän sen loistavan tilaisuuden antoi, kun suorastaan kutsui mahdollismman paljon mamuja Europpaan. Tämäkin asia todistaa sen faktan, että Suomeen saapuvat ne vähiten hädänalaiset "pakolaiset".
Nyt hyysätään sitä parhaimmassa asemassa olevaa 1% ja samaan aikaan huonoimmassa asemassa oleva 99% unohdetaan kotimaihinsa kärsimään!?
Mikä on sekä järjetöntä että moraalitonta. Varsinkin kun tutkimuksen mukaan jokaisen tänne päästetyn hinnalla voitasiin auttaa peräti 125 hädänalaista kotimaissaan!?
- Anonyymi
Tämä on niin järkyttävää touhua ettei sitä ymmärrä itse pirukaan, se joka vaikuttaa mädissä maanpetturi-poliitikoissamme.
- Anonyymi
Suomessa on tällähetkellä noin 150000 kehitysmaamuslimi taustaista Islamia ja siihen liittyviä kulttuureita palvovaa kehitysmaa muslimia. Lähe on muuten Husu Musu Hussein.
- Anonyymi
Maahantunkeutujilla on ainoastaan velvollisuuksia ei matuilla saa olla oikeuksia kun kerran ollaan laittomasti ja ilman papereita maasamme. Kuitenkin näitä surffareita kohdellaan paremmin kuin kantasuomalaisia, hieno eikö totta. Meempäs vaatimaan jotakin palveluita tai rahaa ruokaan niin lyödään rätinki eteesi jossa selitys miksi et ole oikeutettu sosiaaliapuun, matut saa kaiken tekemättä mitään. Neljä ateriaa päivässä (vokeissa), viriketoimintaa ja rahaa, jumankauta niitä kohdellaan paremmin kuin vanhuksiamme hoivalaitoksissa.
- Anonyymi
Joo tuolla niitä näkee pari vuotta kotoutumisen jälkeen. Ovat sairaalassa ja kotihoidossa vaihtamassa vanhustemme vaippoja, siellä täällä siivoamassa ja tiskaamassa astioitamme. Hienoa, että pakolliset paskaduunit kelpaavat edes mamuille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS1253153Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.161101Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63903Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke54884- 52819
- 48709
- 58685
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍82682- 80636
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35624
