Ehdotuksia ja ieoita vanhustenhoidon kehittämiseen

Anonyymi

MItä eri ideoita ja ehdotuksia teille tulee mieleen jotta vanhustenhoito saataisiin paremmalle tasolle? Hoitajien palkankorotusta on varmaan turha odottaa ,mutta se varmasti auttaisi enemmän motivoimisessa raskaaseen työhön .Mielestäni lähi- ja sairaanhoitaja kouluihin tulisi saada ehdottamasti takaisin pääsykokeet . Se karsisi pois ihmisiä jotka eivät välttämättä sopeutuisi alalle.

Voisi ottaa myös palkkalistoille kylvettäjän ( ollut joskus) ja sitten vaikka palkata myös henkilön joka vastaa ja toteuttaa viriketoimintaa vanhuksille, sillä nykyisellä hoitajamitoituksella siihen ei ole aina aikaa hoitajilla ja jossain palvelutaloissa ( lähinnä yksityisillä) hoitajat joutuvat myös hoidon lisäksi huolehtimaan tiskit, siivoamisen ja ruoanlaiton, joten keittäjä ja siivoja ehdottomasti pitäisi olla .

Ulkoilutuksellekaan ei aina ole aikaa, mutta sitä voisi jotenkin suunnitella että esim iltavuoroon tulisi yksi hoitaja vaikka klo 12 ja ulkoluttaisi vanhuksia niin että jokainen pääsisi ulos vuorollaan ainakin sitten kerran viikossa tai useamminkin.
Voisi myös hyödyntää ulkoilussa vapaaehtoisia työntekijöitä.

Ruoasta taas voisi tehdä ihan kyselyn asukkailta että mitä he ovat tottuneet syömään ja ruokalistat laadittaisiin asukkaiden tottumusten ja mieltymysten mukaan,

10

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näinhän kuvion kuuluisi mennä.mutta näin ei tule menemään.Politiikka määrää hoidon tason. Mielenosoitukset käyntiin ympäri suomen.Kuka taho vaan alkaisi tätä vaikutus mahdollisuutta viemään eteenpäin?Kyllähän nämä voittoa tavoittelevat pörssiyhtiöt täytyisi saada lopettamaan vanhusten kidutus!

    • Anonyymi

      Valittajat voivat silläkin ajalla ulkoiluttaa omaa vanhustaan kun käyttävät aikaa haahuiluksiinsa. Milloin aloittaja on viimeksi käynyt ilahduttamassa omaa vanhustaan?

      Ellei itse viitsi ulkoiluttaa vanhukselle jätetään eläkkeestä omaa rahaa, jolla vanhukselle voi ostaa hoivayrityksiltä ulkoilutusta. Siitä saa kotitalousvähennyksenkin. Myös omainen saa kotitalousvähennyksen jos ostaa vanhukselleen ulkoilutusta omista rahoistaan.

    • Anonyymi

      ”Kehittäminen” tällä idealla on paluuta entiseen vanhustenhoitoon. Silloin oli aikaa, oli keittäjää, kylvettäjää, oli askartelunohjaajaa, oli siivojia, oli kaikenlaista apujoukkoa kotipalvelussakin ja virkistystä tarjottiin ilmaisina tai alennettuina lippujen hintoina esim. teattereihin ja oli virkistysmatkoja sekä asiakkaille että työntekijöille ym., ym.

      Sitten tuli ”köyhyys” ja kalliit koneet alati vaihtuvine ohjelmointeineen ja kalliine koulutuksineen. Työntekijöiden ”hoitotyö” muuttui koneella tehtäväksi. Tuli erilaiset mittarit, tilastoinnit ym. Ei ole enää trendikästä tehdä ”työtä” konkreettisesti, vaan koneet valtasivat alan ja työntekijät jäivät tietokoneiden ”orjiksi”.

      Tuskin enää palataan, ”kehitetään” työtä taaksepäin, vaikka se kuinka järkevää olisikin!

    • Anonyymi

      En olekkaan käynyt koskaan ulkoiluttamassa omaa vanhustani, koska minulla ei ole mitään omaa vanhusta eikä omaisia missään hoivakodissa . Olen kyllä ulkoiluttanut vanhuksia paljonkin koska olen työskennellyt hoivakodissa ja ihan hoitajan näkökulmasta olen kirjoittanut noita ideoita , tarkoitukseni ei todellakaan ollut valittaa tai syyttää hoitajia siitä että vanhuksia ei ehditä aina viemään ulos.

    • Anonyymi

      Hyvä että on ihmisiä jotka välittää toistenkin vanhuksista,näinhän pitäisikin olla👍

      • Anonyymi

        No tottakai olet peukku pystyssä sysäämässä oman vanhuksesi ulkoulutuksen sivullisten ongelmaksi. Ulkoiluta vaan oma vanhuksesi sinulle se kuuluu tai osta palvelu yksityiseltä hoivayritykseltä. Ulkoilutuspalvelun ostaminen hoivayritykseltä tuo palkkatuloja sekä verotuloja yhteiskunnalle ja vanhuksellesi pyytämääsi välittämistä.


      • Anonyymi

        Miksi niitä vanhuksia pitää ”ulkoiluttaa”? Laittaa aidatulle pihalle vähäksi aikaa, niin siinä on ulkoilua ihan tarpeeksi!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi niitä vanhuksia pitää ”ulkoiluttaa”? Laittaa aidatulle pihalle vähäksi aikaa, niin siinä on ulkoilua ihan tarpeeksi!

        Koko ulkoilutus on halventava sanonta.
        Koiria ulkoilutetaan eikä ihmisiä.
        Jos seniorin kanssa lähdetään ulos, on se silloin ulkoilussa avustamista eikä ulkoilutusta.


      • Anonyymi

        Aika paljon vanhustenhoito suihkutuksineen, ruokkimisineen, ulkoilutuksineen viittaa jotenkin eläimen hoitoon. On niinkuin ylistämällä alistamista!


    • Anonyymi

      Kokemukseni on Mehiläisen ylläpitämästä hoivakodista Helsingissä.

      Ainakin tässä paikassa hoitajat tekevät ruuan huolehtivat sen tarjoilusta,pyykki -huollosta ja roskien ulos viemisestä.

      Tähän taustatyöhön ei kuitenkaan tarvita hoitajan koulutusta, ja näihin tehtäviin voitaisiin palkata esim. pitkäaikaistyöttömiä ja muita ihmisiä joille työn löytyminen olisi tärkeää.

      Näin hoitajan työtaakka kevenisi ja vanhukset saisivat parempaa hoitoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1718
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1462
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1326
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1173
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1058
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1029
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      216
      848
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      763
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      728
    Aihe