Tässä uutisessa kerrotaan avuliaasta joukkiosta joka olisi tarjonnut 89-vuotiaalle miehelle kyytiä kaupasta kotiin sekä kahviseuraa ja olisipa vielä auteltu pankkiasioidenkin hoidossa.
Olemme nähneet uutisia vanhuksia mielellään avustavista seurueista, mutta nyt on tullut esiin uusi vanhoja ihmisiä arvostavan kulttuurin tapoja noudattava ryhmä, jota kutsuttiin joukkioksi.
Jos on kyse eri asiasta, on se hyvä pitä mielessä sillä "joukkioiden" tulee itse ansaita hyvä maineensa jollaisen ovat "seurueet" jo vanhusten auttajina ansainneet.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006212819.html
Olemme nähneet uutisia vanhuksia mielellään avustavista seurueista, mutta nyt on tullut esiin uusi vanhoja ihmisiä arvostavan kulttuurin tapoja noudattava ryhmä, jota kutsuttiin joukkioksi.
Jos on kyse eri asiasta, on se hyvä pitä mielessä sillä "joukkioiden" tulee itse ansaita hyvä maineensa jollaisen ovat "seurueet" jo vanhusten auttajina ansainneet.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006212819.html
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyseessä olisi neljä ihmistä tai henkilöä.Täytyypä pitää silmät auki.
joukkio koostuu miehistä
seurueessa on yksi nainen
Tähän täytyy varmaa soveltaa joukko-oppia, joka toki on ilmeisesti kouluista jo kadonnut. Tietysti seurueen ja joukkion jälkeen tulee ryhmä tai ryhmittymä.
No ettei vain ollut kyseessä, se " Kiihoittunut kansanryhmä " ? Että silleen.
niin sama tuli mieleen kun kokoajan lisääntyy tää lue rivienvälistä uutisoinnin txt muotoon jossa käytetään sanoja joilla "vihjataan" tiettyihin kun ei saa härmäksi sanoa sitä et kerrot oli kyseessä esim. vaikka joukkio =voi olla vaik mamut ja seurue = 3 "kirjaa".
toihan yle nyt sanan siirtolaiset :DDDDDD
Seurue viittaa romaneihin ja joukkio taas profeetan uskollisiin seuraajiin.
"Poliisin mukaan ilmoituksen tilanteesta teki sivullinen, joka oli huomannut epämääräisen joukkion jututtavan vanhusta kadulla autosta käsin. Sen jälkeen sivullinen oli havainnut, että yksi joukkioon kuulunut henkilö nousi autosta, seurasi vanhusta asuntoon ja palasi hetken kuluttua autolle juosten. Sitten auto kaasutti nopeasti pois paikalta.
Poliisi selvitti, että 89-vuotias mies oli ollut kauppareissulla kävellen, kun hänen viereensä kaarsi henkilöauto. Autossa olleet neljä henkilöä olivat tarjonneet miehelle kyytiä kotiin, mutta tämä kieltäytyi. Seurue jatkoi maanittelua, mutta vanhus ei suostunut nousemaan autoon."
Tapahtuma aiheuttaa tekijöiden osalta epätietoisuutta.
Tähän asti on käyttöön vakiintunut vanhustapahtumissa sana "seurue" mutta nyt näyttää seurue olleen myös joukkio.
Onko entisen termin rinnalle vain tulossa uusi vai onko kenttää hämmentämään tullut kokonaan uusia toimijoita?
Odotamme uusia tapahtumia ja miten niiden tekijöistä tiedotetaan.