Helsinkiin on tulossa lähivuosina uudet tilat kamppailijoille, kun olympiakomitean suunnitelmien mukaan kesälajien valmennusta keskitetään Helsinkiin. Mistään en harmikseni löytänyt tietoa siitä, onko Judoliitto menossa mukaan ja keskittämässä valmennustaan tuonne tulevaisuuden keskukseen. Ilmeisesti muut olympialaisten kamppailulajit sinne menosta ovat jo päättäneet.
Olisi hienoa, jos meidän Judoliittokin olisi mukana.
Olisi hienoa, jos meidän Judoliittokin olisi mukana.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mukana hyvin kalliissa tiloissa? Miksi? Vai onko luvassa merkittävät avustukset, joiden varassa ne tilat tehtäisiin?
Mikäs niistä nyt tiloista tekisi sen kalliimmat kuin mitkään muutkaan? Taitaa olla oma lehmä ojassa vastustajilla. Paini-, nyrkkeily- ja taekwondo-piireissä ollaan jo innoissaan kuulemma. Edustavat edistystä kamppailu-urheilupiireissä ja ymmärtävät sen, ettei tuleen sovi jäädä makaamaan.
Judo on myös mukana: https://urhea-halli.fi/tilat/ Etelän seurojen kanssa on keskustelu aloitettu.
Uudet rakennukset ovat hienoja, hyviä ja toimivia. Sekä kalliita.
Vanha teollisuustalo maksaa noin 400-800 e/m2, uuden urheiluhallin hinta on noin 1200-1500 e/m2. Vuokrissa suhde on sama.
Katsopas uudenmaan judoseurojen tilat: ne ovat vanhoja, halpoja teollisuustiloja. Kaikki, paitsi ne, jotka on rakennettu veronmaksajien rahoilla. Samoin muut kamppailulajit (ja muukin urheilu) toimii vanhoissa, halvoissa teollisiushalleissa.
Jos siis tähän uuteen halliin saadaan julkista tukea niin sitten homma toimii, muussa tapauksessa ollaan hyppäämässä todella kalliiseen hankkeeseen mukaan.
Judon menestys on kiinni ihmisistä, ei seinien hienoudesta.