Ongelma on siis sellainen, että 4G-modeemi löytää tukiasemia kahden keskusalueen alueelta ja lähtee tyypilliseen tapaansa kierrättämään näitä. Valitettavasti yhteys ei siirry keskusalueelta toiselle ongelmitta joka kerta, vaan tunnin-parin välein siirto epäonnistuu ja yhteydet katkeavat jopa minuuteiksi ja joskus pitää resetoida jopa modeemia. Ikävää pätkintää, varsinkin jos on elokuvaa katsomassa.
Modeemissa on mahdollista lukita se tiettyyn tukiasemaan, mutta tämäkään ei tunnu auttavan, kun nyt verkko pimenee joka kerta, kun tukiasemia kierrätetään: Eli tukiasema ei ota lukitusta millään tavalla huomioon..? Mitähän tässä nyt pitäisi tehdä, jotta asia korjautuisi?
Mitenhän verkon rajalla pitäisi toimia?
6
792
Vastaukset
Ulkoisen suunta-antennin asennus yleensä poistaa nikottelut ja kasvattaa toteutuneita yhteysnopeuksia.
- Anonyymi
"Modeemissa on mahdollista lukita se tiettyyn tukiasemaan", no tämä ei taida nyt pitää paikkansa, jos ei ole ulkoantennia. Taajuuden lukitus 1800 MHz:sille voi auttaa, silloin käytössä on vain nopeampi kaupunkiverkko, noita 800 MHz, verkkoja on maaseutu pullollaan ja kun pomppii niihin kauempiin, niin yleesä katkee yhteys tai teho tipahtaa pari pykälää hitaammaksi.Laita kaksoisantenni, niin ongelma poistuu, itsella on tälläinen ja ongelmia ei ole ollut sen jälkeen.
- Anonyymi
Juu, tuota tarkoitin. Alueella tosin ei ole kuin yksi 1800 MHz tukiasema näkösällä, joten se on välillä ihan tukossa kun porukka katsoo netissä elokuvia. Nuo 800:set tuntuu paljon nopeammilta täällä, kun ovat riittävän kaukana kaupungista ettei niihin kukaan käytännössä tartu. Jostain syystä se vaan modeemin mukaan vaihtuu vähän väliä, mitä kautta yhteys tulee ja siten yhteydetkin menee välillä hitaalle ja pätkii.
- Anonyymi
Siihen vaihtumiseen auttaa hyvin ja nimenomaan hyvin suunnattu ulkoantenni. Sinun kannattaa lukita se sitten siihen 800Mzh verkkoon ja mennä sillä hiukan hitaammin. Cellmapper kännykässä ja mokkula operaattorin kortilla voit hakea maston, mikä on voimakkain ja mihin känny yhdistyy, on helppo ohjelma käyttää. osta esim. Poynting XPOL-A0002 antenni, mulla on tuollainen ja hyvin ainakin toimii, helppo laittaa kun on vaan yksi antenni laitettavana.
- Anonyymi
4 - 5 elementtinen jagi on helppo rakentaa tuolle taajuudelle.
- Anonyymi
Tulevaisuutta varten kannattaa valita antenni, missä on kaikki taajuudet valmiina ja lisäksi, ei noita antenneja kannata rakentaa enää itse, aika edullisia ovat ostettunakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"648864Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1545554Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1274996Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään133864Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m853460Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta533369Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä372716En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102661Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html392603- 241737