seksi on tarkoitettu parisuhteeseen jossa kaksi ihmistä rakastaa toisiaan, etenkin avioliittoon. Seksin alkuperäinen tarkoitus on lasten siittäminen ja siinä on heteroseksin kallein ja pyhin tarkoitus. Seksi on kuitenkin muutakin kuin lasten tekemistä, siksi on keksitty ehkäisy,jotta toisiaan rakastavat ihmiset voisivat nauttia toisistaan turvallisesti myös ennen perheen perustamista. Silloin kun seksi on pelkkää seksiä ja pornoa, kun tarkoitus on vain tyydyttää himonsa, on kyse itsekkäästä toiminnasta, sillä ilman rakkautta ja vakiintunutta parisuhdetta seksi on vain oman tyydytyksen ajattelua. Rakkaus ja puhdas intohimo on jumalallista, porno on saastaista. Seksi on Jumalan lahja jota niin monet käyttävät väärin. On myös väärin esim. kiusata ihmistä homoseksuaalisuuden takia, homoksi ei kasveta,homoksi synnytään. Seksuaalisuus on osa jokaista ihmistä, seksi on parhaimmillaan rakkauden osoittamista toiselle ihmiselle.
neitsyys on in
nuorineitsyt
112196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
pidä se pääs kiinni.. hävettää sun puolestas
Nim. Nuorineitsyt, puhut todella asiaa. Näin minäkin olen asian ajatellut. Olen onnellinen, että olen ns. säästänyt itseni 19-vuotiaaksi asti, kunnes löysin elämäni suurimman rakkauden.
"elämäni suurimman rakkauden"... haha! :D
Kyllä, olen samaa mieltä. On hemmetin ärsyttävää, että sellainen asia kuin seksi, on mielikuvissa vain jotain tyhmää pornoa, vaikka sen pitäisi olla ihan muuta. En tykkää, että näistä edes puhutaan julkisesti kovin paljon. Pitäisi pysyä kahdenkeskisinä juttuina siellä kammarin puolella. Ärrh...
minähän en rakasta vaimoani ala huorana pitämään. Jos haluan seksiä, menen Viroon.
jumalallista rakkautta on kunnon anaalipano muijan kanssa
Toivottavasti tyydytät myös muijasi, hakee muuten parempaa seksiä muualta.
Kirjoitat kauniisti. En tosin oikein ymmärrä niitä, jotka säästävät seksin pelkästään avioliittoon, mutta "rakkaus ja puhdas intohimo on jumalallista" on äärettömän kaunis ajatus. Olet ehdottomasti oikeassa siinä, että seksin tulisi kuulua luottamukselliseen rakkaussuhteeseen.
Joo, noinhan ne asiat teoriassa voivat olla. Tosin käytännössä seksi ja seksuaalisuus on eri asia kuin noissa kiiltokuvamielipiteissä, jotka on teidän päähänne ohjelmoitu. Toistatte noita kuin mitkäkin robotit.
Entä jos sitä oikeaa ei löydy 30 tai edes 50-vuotiaana, mitä silloin pitäisi tehdä? Näitä tapauksia on paljon. Kertokaa te viisaat neitsyet?
Niin mitä sitten jos ei löydy? Ei se elämä siitä mihinkään muutu, kun on muutakin sisältöä... Minä ainakin olen mieluummin neitsyt vaikka 40-vuotiaana, kuin että menen sänkyyn jonkun "horatsun" kanssa. Yäk.
Jos on elämäämsä neitseenä tyytyväinen, sitten asia on ok. Onnea valitsemallasi tiellä.
Mutta tämänkin palstan mukaan osalle se on iso ongelma. Ongelmaan on kuitenkin olemassa ratkaisuja. Esimerkiksi syy voi olla jokin sosiaalinen jäykkyys/pelko/estoisuus, mikä kerta toisensa jälkeen estää suhteiden luomisen vastakkaiseen sukupuoleen. Kun tuon kynnyksen saa jotenkin ylitettyä asiat alkavatkin sujua.