23.8.1989 muodosti 2 miljoonaa ihmistä ihmisketjun läpi Baltian maiden. Mukaan lähti myös miehitysjoukkojen mukana tulleita. Kaksi vuotta tarvittiin, sitten saivat takaisin itsenäisyytensä. Pommit eivät paukkuneet, lauloivat ja tanssivat miehitysjoukot pois.
Baltian ketjusta 30 vuotta - ei lähdetty kyyditystielle
Anonyymi
881
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vastakkain asetelua, niinhän tuo afrikka ja lähi-itä valtaavat nyt sumeilematta jotkalehtaen hyvinvointivaltioita, kehitysmaat ei näille kelpaaa
ja näitten tavat ovat omavaltaisia, alistaen muut palvelemaan heitä
Ruotsihan on käytännössä noille jo menetetty
Poltot pommit ja tussarointi, näillä vyörytävät ruotsin kulttuurin lopullisesti
jälettömiin
Olen varma että jos matkustaisin Ruotsiin näkisin kyllä erivärisiä ihmisiä mutta en mitään ruotsalaisen kulttuurin tuhoa. Yleisurheilumaaottelussa Ruotsia edustaa muualta tulleita. Huippu kiekonheittäjä puhuu ymmärrettävää suomea.
Nämä maat menivät samantien Natoon ja ovat saaneet pitää itsenäisyytensä. Venäjä joutuu etsimään valloitettavat alueet muualta ja Ukraina Kaukasuksen alueen maat ovat tarpeeksi kaukana lännestä, etteivät ne kiinnosta meitä tarpeeksi, että auttaisimme.
Natossa näidenkin asema olisi täysin toinen.
Suomen olisi syytä liittyä Natoon heti, eikä vasta sitten kun on myöhäistä!
Nato on puolustusliitto jolla ei ole omaa valtiota, eikä täten mitään intressiä valloittaa alueita, toisin kuin Venäjällä.
Natossa riennetään sen valtion avuksi, joka on joutunut ulkoisen hyökkäyksen kohteeksi.
Länsi-Euroopassa ei ole enää montaa maata joka ei olisi Natossa eikä yhdellekään ole aiheutunut jäsenyydestä ongelmia, eikä tarvitse olla pelko p*rseessä että milloin pienet vihreät miehet soluttautuvat miehittämään maata.
Luepas oikeista miehitysjoukoista.
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000006217173.html?fbclid=IwAR1Eh9qrJMk1GFGMtKeYESedUpAB-7_fpyENThQYmvxw1fS3m1IZEwaXh5g
Kuvakin löytyy. https://aijaa.com/UAeKEM
Notti taas oikeassa mutta eihän tasapäät mitään myönnä. https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006220119.html
Nottia avustaa jokin viisaampi joskun, muuten toi elää aivan voltia heitellen.
"Tumma ja tulinen ku Jumppasen villakoira."
Tätä se 500 vuotta kotoutusta kesken tietää?
Lasten isä, vuonna 1986 syntynyt mies, käyttäytyi tapauksen selvittelyn aikana aggressiivisesti. Poliisi päätyi ottamaan hänet kiinni.
Mies ei kuitenkaan lähtenyt putkaan ilman voimakasta vastarintaa. Hän muun muassa yritti lyödä vanhempia konstaapeleja kasvoihin ja tarttui toista poliisia rinnuksista kiinni.
Vasta etälamauttimen sähkövirta sai miehen rauhoittumaan.
"Perheenisä tuomittiin käräjäoikeudessa virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta puoleksi vuodeksi ehdottomaan vankeuteen. Käräjäoikeuden mukaan miehen aiempi rikollinen tausta esti rangaistuksen tuomitsemisen ehdollisena."