Vaikuttaako siltä, että kreationismi jotenkin kukoistaisi länsimaissa?
Onko kreationismi hyvinkin suuresti lisännyt kannatustaan viime vuosina?
Ovatko hyvinkin monet tiedemiehet todenneet, että vain kreationismi kykenee selittämään maailmaa luotettavasti?
Kreationismi kukoistaa?
9
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Raamattu pohjaisella kreationismilla menee heikosti tänäpäivänä.
Nuoren maan kreationistit ja muut kirjaimelliseen Raamatun tulkintaan perustuvat kreationismin alalajit joutuvat potkimaan kuollutta hevostaan ja heidän väitteensä kreationismista on kaikki saatu debunkattua lopullisesti. Ainoa mikä pitää nuoren maan kreationismia ja vastaavia lahkoja enää hengissä on ankara uskonnollinen denialismi ja lapsiin kohdistuva armoton ehdollistaminen lahkon oppeihin.
Ne Raamatullisen kreationismin suuntaukset jotka suhtautuvat Raamattuun enemmän vertauskuvallisena teoksena, ovat löytäneet jumalansa mentäviä aukkoja ihmisen tietämyksestä, mutta nekin aukot ovat käymässä yhä pienemmiksi. Lisäksi heidän riesanaan on monet muutkin uskonnot, aina New Age hörhöistä alkaen, jotka ovat samoilla aukkoapajilla tunkemassa omia jumaluuksiaan niihin samoihin aukkoihin.- Anonyymi
Tietämättömyys on uskontojen peruskäyttövoima. Kreationismissa vähäkin tieto korvataan uskomuksilla ja tietämättömiä seuraajia viedään kuin pässiä narussa.
Kreationismiin uskominen vaatii tyhmyyttä ja epärehellisyyttä, kuten ROT ja Olli ovat meille kreationisteina osoittaneet.
- Anonyymi
Kreationismi on vain uskonnollisen järjestelmän ilmenemä. Siinä merkityksessä kuin miten se länsimaissa tunnetaan se on kristinuskon fundamentalistiseen tulkintaan perustuva keksintö.
Ei riitä että vain kreationismi todetaan valheelliseksi, typeräksi ja vahingolliseksi keksinnöksi vaan sama päätelmä tulee tehdä myös kristinuskon (ja muidenkin uskontojen) osalta.
Kristinusko on uskonnoksikin harvinaisen typerä keksintö.
Ihmiskunnan on jo korkea aika aikuistua, alkaa elämään ihmisarvoisesti ilman mitään hihhulointeja, riittejä, palvontamenoja ja taikauskoja. Eletään sentään jo pitkällä 2000-lukua.
Ihmisten jumalista ei ole mihinkään.
JC - Anonyymi
Eipä ole kovin fiksua kukoistamista muutenkaan. Aika tyhmiä ihmiset ovat.
- Anonyymi
Kun ROT ei ole vielä ehättänyt paikalle, ilmoitan hänen puolestaan että vakavasti otettava tiede on jo kumonnut evoluution ja evoluutioteorian ja ainoa mahdollinen vaihtoehto maailman olemassaololle on Jumala, ja että evoluutiotutkijoiden pakokauhu estää heitä myöntämästä tätä ilmeistä tosiasiaa, mutta että kreationismi tulee valtaamaan koko tiedemaailman aivan heti kohta juuri pian. JESSS!!!
Tosin tämä tulee tapahtumaan vain ROTin mielikuvituksessa.
- Knark5 Eipä tule liikoja vastauksia kysymykseni varsinaisilta kohteilta, eli kreationisteilta itseltään.
Onhan kreationismi kaikessa kukoistuksessaan esim. Yhdysvaltain kansallinen häpeä. Sen nyt ymmärtää, että jossain Bangladeshissa enemmistö on kreationisteja, mutta että melkein puolet on sitä teknologisesti edistyneessä länsimaassa, on outoa. Mutta eipä se Jenkkilä mikään tasa-arvoisen ja kunnollisen koulutuksen ihmemaa ole.
- Anonyymi
Tällä palstalla ei ole juurikaan muita kreationisteja kuin ROT. Mark5 ja Jyrbä ovat vetäytyneet pois eikä uusia tulokkaita ole ja jos heitä ilmenee, niin heidät saadaan nopeasti savustettua pois tältä palstalta.
Hyvä me!
Ateismi rulettaa! Yes!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191632
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991468Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy35859Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29829Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50756Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?36749Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56708Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37700Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42699Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37663