Iskelmä-Finlandia ehdokkaat

plääh!

Eini, Anneli Saaristo, Vicky Rosti , Jari Sillanpää ja Frederik :(

Joopa joo... Surkeimmat ehdokkaat miesmuistiin.
Kommentteja muilta ?

16

797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen

      Sillanpää varmaan sitten voittaa.

      • jäälleen

        Joo. Kyllä tässä nyt pedattiin Sillanpäälle varma voito. Jos ne muut ehdokkaat olisivat olleet nimekkäämpiä esim. Reijo Taipale,Paula Koivuniemi, Tapani Kansa ... niin kisasta tulisi varmasti tiukempi.

        Jotenkin minusta tuntuu, että kyllä noiden ehdokkaiden valinanssa on Iskelmäradiolla ollut aika vahvasti sormensa pelissä.


    • Pamillon
    • OK.

      Täytyy sanoa ,että ainakin parina aikaisempana vuotena taso oli huomattavasti kovempi.
      Tänä vuonan ei ole ehdolla oikeastaan, kuin yksi "tähti", eli Jari Sillanppää.

      • Siltsu fani

        et hän saa sen palkinnon


    • Iskelmä

      Jari Sillanpää mutta jos Marjatta Leppänen valitsee niin sitten voittaa Anneli Saaristo

    • Anu

      Noista on oikeastan vaan Jari Sillanpää ja Frederik ja ehkä myös Vicky Rosti sellaisia, joiden ehdokkuuden minä ymmärrän.

      Eini ja Anneli Saaristo ovat hyviä laulajia, mutat paljonko heillä on hittejä ?

      Minä en tiedä Annelilta muuta hittiä, kuin "La Dolce Vita " ja Einiltä " Yes sir, alkaa polttaa" ja " Kesä ja Yö".

      • köhköh

        Eini hyvä laulaja?


    • kake

      Eipä ole ennen ollut näin surkeaa listaa. Nyt olisi kyllä ollut aika palkita esim. Reijo Taipale. Mitä ihmettä Reetu tällä listalla tekee?

    • Aika mitäänsanomattomia ehdokkaita nyt tänävuonna. Viimevuonna ja sitä edellisvuonnakin oli aika kova taso, mutta nyt on ihan selvästi otettu ehdokkaaksi tuollaisia pliisuja artisteja, jotta Sillanpää voittaisi.

      • voi voi

        No voi harmi ei ole Justiinan valopää Kansa päässyt ehdokkaaksi mut ei se kyllä pärjäiskään
        tuossa kisasassa.


      • Artisti maksaa
        voi voi kirjoitti:

        No voi harmi ei ole Justiinan valopää Kansa päässyt ehdokkaaksi mut ei se kyllä pärjäiskään
        tuossa kisasassa.

        Miksi Kansa ei ole ollut koskaan edes ehdokkaana?
        Vai onko?


      • jeps
        Artisti maksaa kirjoitti:

        Miksi Kansa ei ole ollut koskaan edes ehdokkaana?
        Vai onko?

        Juttu musa.fi lehdestä :
        Tapani Kansa ruotii kovin sanoin suomalaisen nykyiskelmän tasoa joka on muutamaa poikkeusta lukuunottamatta säälittävää.
        "Iskelmästä on tullut julkkisten tölläämistä " , lataa Tapani Kansa. Jos vuodessa tehdään kolme tai neljä hyvää laulua voi vetää ruksin seinään. Haluan todella nähdä, kuka näitä nykyisiä lauluja vielä muutaman kymmenen vuoden päästä jollottaa.
        Yleispätevä sääntä on, että kunnon laulu syntyy kunnon tekstistä, melodiasta ja tulkinnasta. Se pätee niin vakavampiin, kuin humoristisiinkin lauluihin."

        Ei varmaan ainakaan paranna mahdollisuuksiaan päästä Iskelmä-Finlandia ehdokkaaksi, jos laukoo vähemmän mairittelevia mielipiteitä nykyiskelmämusiikista ( vaikka olisikin oikeassa).


      • voi voi kirjoitti:

        No voi harmi ei ole Justiinan valopää Kansa päässyt ehdokkaaksi mut ei se kyllä pärjäiskään
        tuossa kisasassa.

        Paljon merkkaa , joku Iskelmä-Finlandia. Kaikenmaailman titteleitä voidaan kyllä jaella, mutta kunnonlaulaja tulee toimeen ilman niitäkin.
        Tapsa on kunnonlaulaja.


      • ei voi olla totta.
        Justiinax kirjoitti:

        Paljon merkkaa , joku Iskelmä-Finlandia. Kaikenmaailman titteleitä voidaan kyllä jaella, mutta kunnonlaulaja tulee toimeen ilman niitäkin.
        Tapsa on kunnonlaulaja.

        Kunnonlaulaja muka Kansa ei voi olla tosiaankaan totta.

        Eihän Kansa tarvii titteleitä kun hällä on noita nopeussakkoja niin hällä on titteli KAAHAAJA.


    • Masa

      Ollaan sitten mitä mieltä tahansa Fredikistä, niin on sillä eniten hittejä noista jotka kestää vuodesta toiseen: Tsingis khan (1979) Kolmekymppinen (1980) Sheikiki Ali Hassan (1981) jne... Ja on myös säveltäyt itse kappaleita joten älkää yllättykö jos reetu voittaa. Onko kukaan muu säveltänyt noista ehdokkaista itse musiikkia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1329
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      916
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      32
      644
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      600
    5. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      578
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      25
      555
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      543
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      523
    Aihe