vähensin äidiltäni melkein puolet määrätyistä lääkkeistä, joissa oli päällekkäisvaikutusta.
nykyisin voi paremmin ja pirteämpi.
tottakai lääkefirmat rahastaa lääkärien tuella.
nykyisin voi paremmin ja pirteämpi.
tottakai lääkefirmat rahastaa lääkärien tuella.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Edesmenneelle vaimollenikin kirjoittivat aikoinaan aivoverisuonen pullistuman aiheuttamaan pahaan päänsärkyyn lääkkeet, kun ne eivät tehonneet hankittiin jostakin , muistaakseni kirjastosta kirja jossa oli selityksiä eri lääkkeistä!
Kävi ilmi jotta noissa särkylääkkeissä joita vaimoni söi oli sivuvaikutuksena PÄÄNSÄRKY,
eli pahaan päänsärkyyn kirjoittivat lääkkeet JOIDEN SIVUVAIKUTUKSENA OLI PÄÄNSÄRKY , Savolainen sanoisi jotta jo on haaskaa hommoo !
vireystila on pysyvä!
Toki tässä vaikutusta mihin lääkettä käytetty.
Eivät kaikki rahasta lääkkeillä.
Miten astmapotilas, epileptikko jne. pärjäisi, ilman lääkkeitä?
Aivan uskomatonta kun ihmiset alkavat uskomaan lääkkeiden olevan haitaksi, koska eräässä piirissä sitä ei katsota suotavana (mielenterveys)asiana.
Häh? Et kait nyt mennyt ihan omatoimisesti äitisi lääkitystä vähentämään? Neuvottelithan ensin sentään lääkärin kanssa? Epäilenpä ettei se parin euron säästö lompakossa paljon paina, jos äidilläsi vaikka poksahtaa päässä verisuoni sun lääketemppujesi takia!
olen itse lääk.alan ammatilainen mutta lääkäri
ymmärsi asian kun aloin oikaista hänen reseptejään.en toki itsekseni vähennä lääkitystä.
lääkitystäni. Jätin alkoholin pois. Nyt 10 vrk selvinpäin. Ei ole tullut sivuvaikutuksia, joten lienee kohdallaan.
epilepsiaan määrättyjä lääkkeitä hitaasti oma-aloitteisesti ja muuta vaikutuksia ei ole vuoteen ollut kuin piristyminen.
Kokeilin miten vaikuttaa ja vaikutus on ollut positiivinen. Kannattaa muistaa, että läheistään hoitavalla on usein suurempi näkemys hoidon ja lääkkeiden vaikutuksesta vointiin, kuin tänä päivänä monellakaan lääkärillä.
Heillä ei ole aikaa seurata tai hoitaa kuten ehkä pitäisi. Olkaa tarkkoina lääkkeiden kanssa, sillä rahaa menee, vaikka vointi ei aina niillä parane.