"Persut ei ole KansallisSosialisteja eli natseja vaan Konservatiiveja."
"Persut eivät ole KansallisSosialisteja kuten Kepu ja Demarit ovat aatteltaan. Persut ovat Konservatiiveja jotka pyrkivät hallinnon hajauttamiseen ja valtiovallan roollin pienentämiseen yhteiskunnassa toisin kuin Fasistit ja Sosialistit. Tyhmät ihmiset ei vain ymmärrä vaan uskovat aivopesuun."
"Kansallissosialismin oikeistolaisiin piirteisiin kuului kielteinen suhtautuminen marxilaisuuteen, jonkinasteinen markkinatalous, yksityisomistus, nationalismi ja konservatiivisten arvojen arvostaminen."
Lähde: Wikipedia
Mitkäs olivatkaan ne perussuomalaisen ideologian kulmakivet?
"Persut eivät ole KansallisSosialisteja kuten Kepu ja Demarit ovat aatteltaan. Persut ovat Konservatiiveja jotka pyrkivät hallinnon hajauttamiseen ja valtiovallan roollin pienentämiseen yhteiskunnassa toisin kuin Fasistit ja Sosialistit. Tyhmät ihmiset ei vain ymmärrä vaan uskovat aivopesuun."
"Kansallissosialismin oikeistolaisiin piirteisiin kuului kielteinen suhtautuminen marxilaisuuteen, jonkinasteinen markkinatalous, yksityisomistus, nationalismi ja konservatiivisten arvojen arvostaminen."
Lähde: Wikipedia
Mitkäs olivatkaan ne perussuomalaisen ideologian kulmakivet?
Vastaukset 45
Vanhimmat
Miksi pyrit, miksi sinun tarvitsee saada PerusSuomlaisuus määriteltyä wikipedian kautta ?
Vastaus.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15973066/persut-eivat-ole-kansallissosialisteja-vaan-konservatiiveja
Ps. Ja kuten varmaan huomasit, vasta kolmas lainaus oli Wikipediasta.
Miksi sinun pitäisi saada määriteltyä PerusSuomalaisuus johonkin kaavaan ? On yli 500.000 erilaista perusSuomlalaisuutta.
Kummallista,+kun+persujen+mielestä+kaikki+vihervassukommarisuvakit+(80+%+äänestäjiistä)+ovat+samanlaisia.
Niinhän tuntuu olevan, eihän siellävihervasemmistossa näytä olevan kuin yksi yhteinen ja ehdoton "totuus" , joka sisältää täysin vaihtoehdottomat ainoat oikeat totuudet 🙄 ja niitä on toisteltava, kerta toisensa jälkeen, vaikka ne ovat osoittautuneet virheellisiksi, valheellisiksi.
Siitähän sinä palstalla melskaat, kun Persuilla on erilaisia mielipiteitä asioihin, omaa ajattelua ja mielipiteitä, ja ne saa vielä esitääkin 😏
Taas kerran "pussitit" itsesi "ihmettelylläsi", eikö olisi aika sinunkin alkaa ajattelemaan mitä kaikkea palstalla oikein valehtelet ?
Persu allekirjoittaa kaikki nämä oikeistolaiset piirteet mutta se Fasismi josta Suvakit syytelee Persuja ei kuulu oikeistolaisiin piirteisiin vaan vasemmistolaisiin piirteisiin. Lähde todistaa sen. Ja siten myös todistaa että Persut eivät ole KansallisSosialisteja eli natseja.
Mikä otsikossa lukee? Onko vaikeuksia luetun ymmärtämisen kanssa? Vai eikö perussuomalaisilla ykskaks olekaan omaa ideologista aatetta vaan että niitä olisi jopa n. 500 000 kpl? Nyt säkitätte itse itseänne.
Kyllä se virallinen ideologia on määritetty monessa paikassa. Nää ihmiset on vain laiskoja ettei viitti perehtyy tai ilkeitä ja haluaa levitellä valhellisia oletuksiaan.
PeruSSuomalainen ideologia on juuri se, minkä peruSSuomalaiset ovat antaneet julki kirjoituksissaan ja puheissaan = muukalaisvihainen äärioikeistolaisuus.
Ei. Ihmisen mielipiteet ei voi olla Ääri-oikeistolaisia tai Ääri mitään. Tuon Ääri sanan liittäminen vaatii suunniteltuja väkivallantekoja kuten pommi-iskuja ja vastaavaa. Väitteesi on törkeän kunnianloukkaava ja valheellinen.
Aivan "Kansallissosialimsin oikeistolaisiin piirteisiin kuuluu". Kansallissosialismissa on myös vasemmistolaisia piirteitä kuten Fasismi, joka on siis vasemmistolainen aate.
"Kansallissosialismissa on myös vasemmistolaisia piirteitä kuten Fasismi".
Miksi sitten kansallissosialismia leimaa kielteinen suhtautuminen marxilaisuuteen? Entä suhtautuminen omistamiseen ja markkinatalouteen? Eikö tämä ole pahasti ristiriidassa siitä, että kansallissosialismi olisi vasemmistolainen aate? Enemmän yhtymäkohtia on perussuomalaiseen ideologiaan oikeisto-oppien kautta, kuten aloituksesta voit sen todeta.
-kielteinen suhtautuminen marxilaisuuteen
-jonkinasteinen markkinatalous
-yksityisomistus
-nationalismi
-konservatiivisten arvojen arvostaminen
Siksi koska Marxilaisessa sosialismissa ihmiset jaotellaa luokan perusteella. KansallisSosialimissa ihmise jaotellaan kansailaisuuden perusteella. Natsit eivät vainonneet Saksan kuninkaallisia eikä ylhäisiä kuten Marxilaiset tekivät. KansallisSosialismi on vasemmistolainen aate joka hyväksyy oikeistolaiste arvot ja pyrki tällaisteen yhteiskuntasopimukseen ylhäisten kanssa sen sijaat että olisivat kumoneet tämän vanhan järjestyksen kuten Marxilaiset tekivät.
Kansallissosialismi on oikeistolainen aate, jossa on vasemmistolaisia piirteitä. Riittää kun katsoo persujen kuulapää Hitler-osastoa. Se kertoo jo paljon.
Hitleriä arvosteli nimenomaan oma puolue eli NSDAP = SAKSAN KANSALLISSOSIALISTINEN TYÖVÄEN PUOLUE siitä kun aatu veljeli liikaa omistavan ihmisryhmän esim Kruppien kanssa. NSDAP oli nimen omaan työväen puolue joka monilla paikkakunilla kilpaili äänistä kommunistien ja muiden vasemmistopuolueiden kanssa.
Timo Paunosen artikkelista Iltasanomissa:
'Perussuomalaiset pitää sisällään sekalaisen seurakunnan äärioikeistoa, Smp:n jäämistöä, etnonationalismia ja suoranaisia natseja. Halla-aho yrittää vaimentaa ääripäitä ja puhua yleisellä tasolla kansallispuolueesta. Äärisuuntaukset voivat jossakin vaiheessa kääntyä perussuomalaisten turmioksi ja sen vetovoima ehtyy vaaliuurnilla: asetelma muuttuukin äkkiä.'
Aatteita kerrakseen ...
"Suomen Sisu was described as a "Nazi spirited" group by the Finnish newspaper Länsiväylä...
Suomen Sisu congratulated its members Jussi Halla-aho, Olli Immonen, James Hirvisaari and Juho Eerola for having been elected as the members of the parliament of Finland"
https://en.wikipedia.org/wiki/Suomen_Sisu
Ai ovatko he siis ääri-vasemmistolaisia? Mitä on tuo Nazi spirit? Onko se siis valkoisen cissukupolisuuden korostamista? Vai sitä yhtenäisen euroopan Federalismia?
Me perussuomalaiset ollaan realisteja!
Näyttää siltä, että persut ovat hitleristeja!
Äitis on Leninisti. Hyi
Hevosenkenkäteoria on politiikan tutkimuksen teoria, jonka mukaan oikeisto ja vasemmisto eivät ole lineaarisen janan vastakohtia, vaan niiden äärisuuntaukset lähestyvät toisiaan hevosenkengän muotoisessa kaaressa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Hevosenkenkäteoria
Aivan tältä se näyttääkin kun Arhimäkikin tukee juutalaisvastaista Hamasia ihan niinkuin joku uusnatsikin. Persut on keskustalainen puolue.
"Persut on keskustalainen puolue."
Höpö höpö.
Persutollot eivät ymmärä mitään talousjärjestelmästä.
He eivät edes tajua, että Suomessa on sosialismi kapitalismi.
Suomessa on sekatalousjärjestelmä, joka on käytössä myös muissa Pohjoismaissa.
Sekataloudessa yhdistyy sekä kapitalistisia että sosialistisia piirteitä.
Kapitalismi on yksityinen omaisuus - eli yksityinen sektori.
Sosialismi on yhteinen julkinen eli valtion ja kunnan omaisuus tai osuuskauppatyyppinen omaisuus.
Persutollot ovat muukalaisvihaajia ja sen takia he ovat nollan varjoja myös kulttuurissakin.
Onko persuilla omaa kulttuuria ilman ruotsalaista, saksalaista ja muuta kulttuuriperintöä?
Suomen kulttuuri on rikas monikulttuurisuuden ansiosta.
Mikä täällä on puhtaasti suomalaista ilman länsimaista tai itämaista vaikutusta?
Perussuomalainen ideologia: pelko ja viha sitä kohtaan, mitä ei itse ymmärrä. Eli sunnilleen kaikkia ja kaikkea.
Persut ovat joko tosi kieroja ja/tai yksinkertaisia – käyttävät hyväksi Suomen sosialismia ja kaikenlaista kansainvälistä vientiä-tuontia ja huutavat, että ovat itseriittoisia ilman muukalaisuutta.
Kela/sosiaaliturva on sosialismin osa.
Mutta persutollot kuvittelevat, että Suomen talousjärjestelmä on Kela, joka on Sampo – taikasampo, joka tekee rahaa, asuntoja, ruokaa ja kaikkea.
On joku vanha sanonta "yksinkertaisuus on huonompi kuin varastaminen" - se on persuista.
Perussuomalaisen ideologian kulmakiviä on kansallismielisyys, joka on selvästi syvempää isänmaallisuuden korostamista kuin muissa puolueissa. Se on nationalismia, joka ei vaan tyydy puolustamaan omaa valtiota vaaran uhatessa vaan haluaa ajaa oman kansan etua kaikessa suhteessa. Kansa tunnutaan määrittelevän siinä aika lailla vähintään syntyperäisiksi suomalaisiksi, mutta näyttääpä osin olevan myös rodullsia painotuksia, jolloin puhutaan kantasuomalaisesta rodusta ja kulttuurista. Viime mainittua ei kyllä ihan suoraan kerrota, mutta osa jopa perussuomalaisten kansanedustajista on välittänyt tämänkaltaista retoriikkaa. Kansallismielisyyden osalta persujen ja natsien politiikassa on samankaltaisuutta.
Toinen kulmakivi on EU-kriittisyys, joka liittyy kansallismielisyyteen. Päätöksenteko halutaan pitää omissa käsissä. Tässäkin on samankaltaisuutta natsi-ideologian kanssa. Natsien talouspolitiikka oli sisäsiittoista ja internationalismiin suhtauduttiin suorastaan vihamielisesti.
Persut ovat korostaneet myös kristillissosiaalista arvopohjaansa ja arvokonservatiisia näkemyksiä. Tässä on eroa natsismiin. Natsiaate oli jopa ateistista, mutta ainakin kirkkoja vastustavaa. Kristillinen sanoma ja natsien ideologia olivat törmäyskurssilla. Natsit eivät olleet myöskään arvokonservatiiveja vaan halusivat uudistaa ihmiskuvaa ja pöytätapoja monessakin suhteessa.
Hitler sanoi natsien olevan sosialisteja, muttei marxilaisia sosialisteja. Hitlerin sosialismiksitys oli sekava ja varmaan osin ristiriitainekin. Päällimmäiseksi jää kuitenkin nationalismi, joka talouspolitiikassa ilmeni protektionismina. Nykyisillä populisteilla kuten Donald Trumpilla on vahva protektionistinen ja kansallismielinen näkemys asioiden hoidosta. Oikeistolainen sosialismi (myöhemminen myös vasemmistolainen) ja protektionismi ovat osa vahvaa valtiokäistystä, jonka vastavoimana on talousliberalismi ja internationalismi. Tässä mielessä natsien ja persujen politiikassa on yhteneväisyyksiä.
Persujen ulkomaalaisuusvastaisuus on selvästi osittain rodullista. Tämän on voinut helposti havaita näissä nettikeskusteluissakin. Joistakin ulkomaalaisista käytetään halveksivia nimityksiä ja heidät asetetaan rodullisesti alempiarvoisiksi. Tämä ei tietenkään ole yhtä julmaa ja pitkälle mennyttä kuin natseilla. Mutta ei se ollut natseillakaan sitä ennen kuin he pääsivät valtaan.
Ai ei ollut ennekuin pääsivät valtaan? Mites sitten kun nuo SA joukot perustettiin vuonna 1920. yli kymmenen vuotta ennen kuin Natsit pääsivät valtaan vuonna 1934
Ei ollut. Hitler perusti SA-jokot vuonnq 1920. Se oli aluksi Hitlerin henkivartiokaarti, mutta hieman myöhemmin katu- ja kapakkatappelijoiden joukko, jonka väkivalta kohdistui etupäässä sosialisteihin. Tilanne muuttui radikaalisti vasta vuonna 1933 Hitlerin päästyä valta. Sen jälkeen juutalaisvastaisuus ja rotuopit saita tulta allensa.
Eli mitä SA joukot sitten tekivät tuon 13 vuotta ennen Hitlerin valtaannousua? Joivat vain kahvia ja auttoivat mummoja kauppakassien kanssa ja sellaista?
Tämä on oikeaa tietoa Hitler perusti 1920 Ordnergruppenit joista sitten myöhemmin tuli SA-joukot jotka sitten Ernst Römmin tapon jälkeen (ns pitkien puukkojen yö) sulautettiin SS:ään
Normaalit suomalaiset kannustavat 5 asiallista puoluetta:
1. Kokoomus – pääoma, rahavalta
2. Keskusta - maatalous
3. SDP – tasapaino työnantajan ja työntekijän välissä
4. Vihreät - ekologia
5. Kristillisdemokraatit – kristillinen moraali ja kulttuuri
Vain tollot, anarkistit, totalitaristit, terroristit tai provokaattorit kannustavat natsi-persuja ja kommareita, jotka tappelevat keskenään ja taas myrkyttävät ympäristöä ja ihmisaivoja.
Äärioikeiston ja äärivasemmiston puolueet tekivät Euroopassa niin paljon ihmistuhoja, että ne piti kieltää jo aikaa sitten.
Perussuomalaiset on kuitenkin ykkös puolue!
Tässä on hyvä esimerkki erittäin yksinkertaisen ihmisen politiikan näkemyksestä
isäm maaliset persu natsit on Kanallis soosi lastia.
Yliannos liimaa taas???
Kansallissosialismin ja äärioikeiston eroavaisuus. Sieltä voi lukea.
http://liberalismi.net/wiki/Kansallissosialismi
Yhtenäisen Venäjän alaosasto Perususuomalaiset. Johdossa on Sivaritaiteiden Vihtori jussi halla-aho.
TenukarvapersekiimaputinfasistiVasuri minäkin!!!!
Mitäs ryyppyaate-toverit täällä????
🤪🤮🤢🤪🤮🤢🤮🤪🤮🤢🤡🤡🤡🤡
Persut vaikuttavat olevan Putinin käsinukke suomessa?
Vaikuttaako ? Siltäkö sinusta vaikuttaa ? Minkäs käsinukke vihreät on, miltä vaikuttaa ?
Joopa joo karavaani kulkee ja koirat räkyttää. Ai niin mitä enemmän ne räkyttää niin sitä enemmän perussuomalaiset saa kannatusta. Ei kanata aliarvioida 500000 kanattajaa niinpä niin