Miksi eläkeläisiä verotetaan kovemmalla kädellä kuin muita?
Eläkeläisiä syrjitään
11
183
Vastaukset
- Anonyymi
Yksinkertainen vastaus yksinkertaiseen kysymykseen.
Eläkeläiset eivät mene lakkoon.- Anonyymi
näin asia on vaikka sitä ei myönnetä ennkuin on todellinen hätä
- Anonyymi
Varmaan vähän pakko, kun eläkeläisiä on kohta yhtä paljon kuin töissäkäyviä veronmaksajia. Toisaalta suuret ikäluokat aloitti alenevan syntyvyyden Suomessa, joten on oikeudenmukaista että heidän veroilla ylläpidetään yhteiskuntaa, eikä kaikkea vastuuta laiteta alati vähenevän ja köyhtyvän työväen niskaan. Eikä omaisuutta hautaan saa mukaan kuitenkaan.
- Anonyymi
Ei veroteta enemmän. Työssäkäyvät maksavat "piiloveroja" veroprosenttinsa päälle (työttömyysvakuutusmaksu, eläkevakuutusmaksu). Itsekin maksan reilun 3000 e:n bruttotulosta veroja ja maksuja 30%, mutta veroprosenttini on silti "vain" 21,5. Edellisistä piiloveroista tulee lähemmäs 10%. näiltä eläkeläiset välttyy kokonaan.
Vaikka veroprosentti (alle 6000e vuodessa tienaavat) olisi 0%, niin nuo piiloverot laskutetaan palkasta silti.- Anonyymi
kyllä menee 32 prosenttia vaikka 50v maksoin veroja nyt 3000 eläkkestä menee 32 prosenttia
joten kyllä eläkeläiset maksaa
- Anonyymi
Porvarien mielestä eläkeläiset pitää tappaa nälkään.
Ei se pidä paikkaansa.
Porvari, joka on usein yrittäjä tai muu kapitalisti toki toivoo, että eläkeläisillä olisi paljon rahaa.
Jotta voisivat kuluttaa.
Ja nämä rahatkin kun tulevat yhteiskunnalta.
Eli yhteiskunta maksaa.
Joissain tapauksisa yrittäjä, eli firma maksaa, mutta se tilanne kuuluu vain isokenkäisille, kuten vaikka Lilius, jonka eläkkeesta suuren osan maksaa Fortum.
- Anonyymi
Isoja eläkkeitä pitäisi verottaa paljon enemmän tai paremminkin laittaa eläkekatto, mutta pieniä ei mitään järkeä verottaa kovin paljoa, joutuu sitten kuitenkin maksamaan asumistukea ja toimeentulotukea monille. Sama peruspäivärahassa, osa tietysti ei edes tarvitsisi kumpaakaan.
- Anonyymi
verotus on sen mukaan mitä on tienannut ,ja mitä saa rahaa paitsi kelan työttömillä ne maksaa n 500 e maksusta 20% veroa
- Anonyymi
Ei pidä paikkaansa. Eläkeläisiä verotetaan samalla tavalla kuin muitakin. Suomessa on progressiiviseen verotukseen perustuva järjestelmä jossa vähennyksillä on oma osansa.
Siksi kun ihminen jää pois työelämästä ja vähennykset poistuvat, tule monelle tunne että verotetaan kovemmin koska tilille tulee vähemmän rahaa, vaikka itse verorpsentti on penempi.
Jos ottaa asioista selvää niin luulee vähemmän.- Anonyymi
Jos on tehnyt työtä 14v 64vuoteen ja maksas älytöntä veroa niin tuntuu että turhaan tuli tehtyä työtä. Emme saaneet opintotukiaei opintorahoja. nyt nuoriso vinkuu kun ei saa opintorahoja . Menisivät töihin , työllä ne on koulutus rahoitettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273545Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142800Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1212716Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1162398Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt182182Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771762Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501678Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261666Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.431381- 1441334