Persut edelleen selvässä kannatusjohdossa

sanottiin maikkarilla, muutokset mahtuu virhemarginaaliin.

Mutta vasemmistolaisuus ei vedä.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Yle taas käänsi asian päinvastoin. Persujen kannatus on laskenut ja rosvopuolueiden noussut saman verran. Voi miten dramaattista.

Äänestä

Persujen kannatus laski. Se on fakta. Jos linja jatkuu samanlaisena, ensi vaaleissa persut ovat lähtöruudussa.

Asiat voidaan hoitaa ilman persuja.

1Äänestä

7+tuntia+sitten+Mtv3:"Perussuomalaiset+on+yhä+selvästi+suosituin+puolue,+kertoo+Helsingin+Sanomien+gallup.+Perussuomalaisten+kannatus+on+pudonnut+0,7+prosenttiyksikköä+ja+on+nyt+tasan+20+prosenttia.Muutokset+gallupissa+ovat+heinäkuuhun+verrattuna+muutenkin+pieniä.+Sekä+kokoomus+että+pääministeripuolue+SDP+kasvattivat+kannatustaan+0,7+prosenttiyksiköllä+ja+ovat+nyt+17,4:ssä+ja+17,2+prosentissa.Vihreitä+äänestäisi+13,7+ja+keskustaa+12,1+prosenttia+vastaajista.Kyselyn+toteutti+Kantar+TNS,+ja+siihen+haastateltiin+29.+heinäkuuta–23.+elokuuta+yli+2+200+ihmistä.+Virhemarginaali+on+suurimmilla+puolueille+2,1+prosenttiyksikköä+suuntaansa."Huomio+kiinnittyy+erityisesti+siihen,+että+kuukaudessa+perussuomalaisten+kannatus+on+laskenut+0,7+%+ja+samaan+aikaan+pääministeripuolue+SDP+on+nostanut+kannatustaan+0,7+%.Hallitus+siis+jyrää+ja+nykyPS+on+yhä+selvemmässä+alamäessä.

1Äänestä

Hyvä uutinen! Persukriittiset ovat olleet koko ajan oikeassa.

1Äänestä
  • Persut vakiinnuttaa asemansa suurimpana puolueena eikä Soinin haitallinen vaikutus enää näy

    Monet ihmiset nimittäin vieläkin yhdistää ko. henkilöytymän PS puolueeseen haitallisesti

    Äänestä

Turha ottaa mukaan mitään häirikköpuoluetta tällaisina aikona kun pitäisi puhaltaa yhteen hiilen.
Persut kuitenkin kusee hiillokseen.

Sitä ne yrittivät myös EU:ssa

1Äänestä

Nykypersut+tuulettavat+ja+horisevat+"selvästä+kannatusjohdosta"+vielä+silloinkin,+kun+tilanne+tulee+olemaan+tämä:Nykypersut+17,5SDP+17,4Kokoomus+17,3Tuo+tilanne+voi+olla+lähellä+hyvinkin+pian,+sillä+viimeisen+kuukauden+aikananykypersut+ovat+menneet+alaspäin+0,7+%.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

sanottiin maikkarilla, muutokset mahtuu virhemarginaaliin.

Mutta vasemmistolaisuus ei vedä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu