Ihmisoikeudet versus korkea verotus

Anonyymi

Ihmisoikeudet ovat hukassa useinkin tässäkin maassa. Luulisi, että automaattisesti ne kuuluvat, mutta pniiden periaatteellinen noudattaminen häviää käytännön kohtelulle.

Useimmilla palkansaajilla (yksityissektori) on mitta täynnä kaikenlaisten instanssien tai ihmistenkin elättämistä.

Tähän on ratkaisuna se, että Valtio ja kunnat valvotusti ja hallitusti lähtisivät rukkaamaan, säätämään tilitietojamme. Naisilta kuulostaa, mutta oikeasti se toimisi ja olisi kaikkia kohtaan oikein.

Eli rahaahaan ei käytännössä oikein enää ole, pelkkiä rukattavia, säädettäviä numeroita tilitiedoissamme. Jokainen tajuaa, että kun ekonomistit vain rullaavat sitä kirjanpitoa, saadaan riittävästi rahaa kaikille.

Tämä asia on jo pääministerin tiedossa, mutta hänpä antaa julkisuuteen vain lisää veronkiristys-päätöksiä.

Emme ensinnäkään edes käytä tai sää sitä palvelua kunnilta tai Valtiolta mitä haluamme tai tarvitsemme...on siis turha maksaa järkyttävän suuria kustannuksia noiden instanssien ylläpitämisestä, palkkakustannuksineen. On vain oikein, että verotus loppuisi tuloverojen osalta kokonaan ja palkansaajien maksuiksi jäisi vain eläkemaksut. Eikö vaan?

Julkaisen kohta tilastotietoa Valtion ja kuntien instanssien kustannuksista...Ei pennin pyörylänkään arvoinen verotus saatuun, olemattomaan hyötyyn nähden.

3

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Persujen parasta älyä ?

      • Anonyymi

        Sinä, "persujen parasta älyä..."



        Olet itse ilmeisesti jokin persereikä, jos kerran tällaiset aloitukset tulkitset joidenkin persujen näkökannaksi.

        Ota ne älyn kiikarit silmillesi, paina päähäsi niin kiinni, että ymmärrät edes, miten idioottimaista ja väärin on veroja kerätä mielettömät määrät, kansan elää tosi tiukilla ja yhteiskunnan tahoja elättää huippukustannuksineen, kun mitään ei oikein norm. ihminen sieltä yhteiskunnasta saa, ei sitä mitä pitää.

        Sinun pers-silmän on tietenkin yksioikoisuudessasi vaikea tätäkään idioottim. selvää asiaa ymmärtää. Maksa sitten yksinäsi noita korkeita veroja (arvonlisäveroineen, idiootti).


    • Anonyymi

      Aloitus on faktaa ja syynä suomalaisten köyhyyten ja kurjuuteen. Venezuelan tie suomalaisten tie.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      186
      2690
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      84
      954
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      819
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      285
      775
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      89
      774
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe