Ihmisoikeudet ovat hukassa useinkin tässäkin maassa. Luulisi, että automaattisesti ne kuuluvat, mutta pniiden periaatteellinen noudattaminen häviää käytännön kohtelulle.
Useimmilla palkansaajilla (yksityissektori) on mitta täynnä kaikenlaisten instanssien tai ihmistenkin elättämistä.
Tähän on ratkaisuna se, että Valtio ja kunnat valvotusti ja hallitusti lähtisivät rukkaamaan, säätämään tilitietojamme. Naisilta kuulostaa, mutta oikeasti se toimisi ja olisi kaikkia kohtaan oikein.
Eli rahaahaan ei käytännössä oikein enää ole, pelkkiä rukattavia, säädettäviä numeroita tilitiedoissamme. Jokainen tajuaa, että kun ekonomistit vain rullaavat sitä kirjanpitoa, saadaan riittävästi rahaa kaikille.
Tämä asia on jo pääministerin tiedossa, mutta hänpä antaa julkisuuteen vain lisää veronkiristys-päätöksiä.
Emme ensinnäkään edes käytä tai sää sitä palvelua kunnilta tai Valtiolta mitä haluamme tai tarvitsemme...on siis turha maksaa järkyttävän suuria kustannuksia noiden instanssien ylläpitämisestä, palkkakustannuksineen. On vain oikein, että verotus loppuisi tuloverojen osalta kokonaan ja palkansaajien maksuiksi jäisi vain eläkemaksut. Eikö vaan?
Julkaisen kohta tilastotietoa Valtion ja kuntien instanssien kustannuksista...Ei pennin pyörylänkään arvoinen verotus saatuun, olemattomaan hyötyyn nähden.
Ihmisoikeudet versus korkea verotus
3
159
Vastaukset
- Anonyymi
Persujen parasta älyä ?
- Anonyymi
Sinä, "persujen parasta älyä..."
Olet itse ilmeisesti jokin persereikä, jos kerran tällaiset aloitukset tulkitset joidenkin persujen näkökannaksi.
Ota ne älyn kiikarit silmillesi, paina päähäsi niin kiinni, että ymmärrät edes, miten idioottimaista ja väärin on veroja kerätä mielettömät määrät, kansan elää tosi tiukilla ja yhteiskunnan tahoja elättää huippukustannuksineen, kun mitään ei oikein norm. ihminen sieltä yhteiskunnasta saa, ei sitä mitä pitää.
Sinun pers-silmän on tietenkin yksioikoisuudessasi vaikea tätäkään idioottim. selvää asiaa ymmärtää. Maksa sitten yksinäsi noita korkeita veroja (arvonlisäveroineen, idiootti).
- Anonyymi
Aloitus on faktaa ja syynä suomalaisten köyhyyten ja kurjuuteen. Venezuelan tie suomalaisten tie.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931462
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138923- 85892
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?57883- 53806
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t255693Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10690Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä334664Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58654Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74626